Kako piše 24 sata, to je prvi put od raspada Jugoslavije da se isti film u isto vrijeme prikazuje na HRT-u i RTS-u.
Povod je činjenica da se danas obilježava dan proboja posljednjih preživjelih logoraša iz logora Jasenovac.
Dnevnik Diane Budisavljević’ igrano-dokumentarni je film “o najboljim ljudima u najgorim vremenima”, među kojima je svakako bila Diana Budisavljević koja je s nekolicinom prijatelja organizovala akciju kojom je do kraja Drugog svjetskog rata od sigurne smrti spašeno više od 10.000 djece.
U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj na snazi su rasni zakoni. Diana Budisavljević u jesen 1941. saznaje da se majke i djeca pravoslavnog porijekla odvode u logore u blizini Zagreba. Broj i oznaku nepodobnog dobija i njen suprug, poznati zagrebački ljekar Julije Budisavljević.
U atmosferi straha i prijetnji, nepokolebljiva i predana ideji humanosti, Diana s nekolicinom prijatelja iz svog stana pokreće riskantnu akciju kojom je od sigurne smrti spašeno više od deset hiljada djece. Zbog političkog prevrata njeno austrijsko porijeklo postaje nepoželjno, a zasluge za najveću akciju spašavanja u Drugom svjetskom ratu prećutane su do današnjih dana. Zahvaljujući Dianinom dnevniku, koji je nakon njene smrti pronašla unuka, rasvijetljena je herojska uloga žene, uvjerene da njen život nije vredniji od života nedužno progonjenih.
Dnevnik Diane Budisavljević premijerno je prikazan na prošlogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, gdje je nakon osmominutnog aplauza publike osvojio čak šest nagrada, među kojima i najvažniju – Veliku Zlatnu arenu za najbolji film. Dosad mu je dodijeljeno ukupno 15 nagrada, igrao je u bioskopima širom Hrvatske, Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine gdje ga je pogledalo više od 65 hiljada ljudi, prenose hrvatski mediji.