Građanska inicijativa “21. maj” inicirala je pokretanje inspekcijskog nadzora zbog, kako tvrde, nezakonitog postupanja pri izboru odbora direktora javnih zdravstvenih ustanova Institut za javno zdravlja (IJZ) i Dom zdravlja Podgorica.
Iz GI 21. maj ističu da važeći propisi obavezuju Vladu Crne Gore da u odbor direktora zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu djelatnost za teritoriju više opština, imenuje predstavnika kojeg sporazumno odrede te opštine.
- Postupajući suprotno članu 72 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović nije uputila prijedlog prema Vladi da se u Odbor direktora IJZ imenuje član koga je predložila Zajednica opština, već je opredjeljenja da treba da ima toliku političku moć i uticaj da opštinama nametne člana koji je njoj podoban - tvrde iz GI 21. maj.
- Zajednica opština je, kao ovlašćeni predlagač, uputila dopis sa svojim prijedlogom kandidata ali ministarka zdravlja do danas nije odustala od svoje nezakonite namjere da po svaku cijenu i u potpunosti kontroliše i ovaj odbor direktora i u njemu ima sebi podobne osobe - dodaje se u saopštenju.
Iz GI 21. maj navode i da je rezultat svega da Zajednica opština Crne Gore već mjesecima nema svog predstavnika u odbor direktora zdravstvene ustanove koja je od nacionalnog značaja.
- Zbog opstrukcija ministarke zdravlja Jelene Borovinić Bojović, Odbor direktora IJZ radi u nepotpunom i nezakonitom sastavu - navodi se u saopštenju.
- Upravnoj inspekciji je dodatnom inicijativom ukazano i da je ministarka zdravlja, Borovinić Bojović, protivno pozitivnim propisima u Odbor direktora Doma zdravlja Podgorica u ime zapošljenih u ovoj zdravstvenoj instituciji predložila, a Vlada imenovala, dr Igora Ljuticu. Uvaženi dr Ljutica, koji je i funkcioner “Građanskog pokreta Ura” još uvijek nije završio svoj pripravnički staž (nalazi se na obaveznom „kruženju“ po klinikama Kliničkog centra i drugim zdravstvenim ustanovama nakon završenog Medicinskog fakulteta) i nije u radnom odnosu sa Domom zdravlja Podgorica, te je upitno kako može biti predstavnik zapošljenih u toj zdravstvenoj ustanovi u Odboru direktora Doma zdravlja Podgorica. Postavlja se pitanje i na koji način ostvaruje komunikaciju i saradnju sa zapošljenima i kako su ga zapošljeni predložili Vladi za tako važnu funkciju - kazali su iz GI 21. maj.
Zaključuju da bi se u "redovnim i profesionalnim okolnostima", svaki ministar bi zalagao za eliminaciju bilo koje opstrukcije u funkcionisanju zdravstvenog sistema i za uspostavljanje odbora direktora u zakonitom i punom sazivu kako bi se unaprijedile nadzorne funkcije, kvalitet upravljanja i unaprijedila implementacija javnih zdravstvenih politika.