Kako prenosi radio Antena M, sa tog događaja je poručeno da je riječ o "poduhvatu kojim bi trebalo da se diče ne autori, izdavači, već cijela Crna Gora".
Samo nastajanje istorije nije bilo lako, napominje Rotković, jer ranije, kada smo bili svjesni bogate književnosti to nijesmo smjeli pomenuti.
- Na veliku žalost mnogih u Crnoj Gori, nauka ide naprijed, pa je taj napredak doveo do toga da imao istoriju crnogorske književnosti. I to ne bilo kakvu, već vrhunsku, na evropskom nivou - dodao je on.
Na istoriju crnogorske knjiženosti trebalo bi da budemo svi ponosi, napominje urednik izdanja, doktor crnogorske književnosti Adnan Čirgić.
- To je poduhvat kojim se može ponositi Crna Gora. Time će konačno stati u red civilizovanih država koje su to već odavno odradile. Tako je naša kulturna baština - ona od početka pismenosti pa do 1918. godine - dobila svoj opis, koji ni u čemu ne zaostaje ni za najboljim nacionalnim književnostima.
Prvu istoriju crnogorske javnosti izdao je Institut za crnogorski jezik i knjiženosti. Time, međutim, kaže Čirgić kao prvi čovjek te institucije, projekat nije završen.
- Uskoro ćemo započeti izradu četvrtog i petog toma, odnosiće se na međuratnu književnost, kao i na period od Drugog svjetskog rata pa do naših vremena.
Prve stranice istorije crnogorske književnosti izašle su 6. maja, ali nijesu privukle preveliku pažnju javnosti. Stoga urednik izdanja, književnik Aleksandar Radoman kaže da ga ne bi začudilo "da i ova istorija na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, đe bi morala da bude obavezna literatura, doživi sudbinu Gramatike ili Pravopisa crnogorskog jezika".
Za doktorantkinju na Filozofskom fakultetu u Osijeku Nelu Savković-Vukčević istorija crnogorske poetike je čin samopoštovanja, koji će kao takav biti inspiracija za nova čitanja starih djela, ali i za buduće pisce.
- Istorija crnogorske umjetnosti pisana je sa mnogo znanja, ljubavi i odgovornosti, tako je i čitajte - zaključuje ona.