Abiznis

Progres na projektu „Integralno upravljanje Skadarskim jezerom“

Izvor

 Obzirom da se tim Svjetske banke za implementaciju projekta za Skadarsko jezero nalazi u posjeti Crnoj Gori i Republici Albaniji nakon dvogodišnjeg perioda implementacione faze projekta,  teme razgovora su bili trenutni status realizacije pojedinačnih projektnih aktivnosti, kako nacionalnih, tako i aktivnosti koje se realizuju u prekograničnom kontekstu. Ocjena je da se projekat sprovodi na kvalitetan način, i da je iniciran najveći broj planiranih poslova i zadataka, koji će biti nastavljeni ili završeni do kraja realizacije projekta (oktobar 2012. godine). Takođe, potvrđena je puna posvećenost ispunjavanju ciljeva projekta, kroz koordinisani rad i djelovanje svih relevantnih subjekata u Crnoj Gori i kroz intezivnu saradnju sa partnerima iz Republike Albanije. Tokom sastanka je potvrđena ideja daljeg promovisanja projekta, u cilju ostvarivanja maksimalne dobiti, kako bi se jedinstveni ekosistem Skadarskog jezera trajno očuvao i razvili planovi i programi za održivo korišćenje prirodnih resursa.

 Što se tiče aktivnosti koje se sprovode u Crnoj Gori, od izuzetnog je značaja izrada Studija za trajnu sanaciju naslijeđenog čvrstog otpada iz Kombinata aluminijuma, kroz koje će biti jasno definisano rješenje za redukciju i potpunu prevenciju daljeg zagađivanja podzemnih voda i sedimenata Skadarskog jezera. Rezultati ove projektne aktivnosti će biti korišćeni prilikom izvođenja novog projekta Svjetske banke, koji će se baviti sanacijom 5 izabranih ekoloških „crnih tačaka“, što će značajno doprinijeti poboljšanju kvaliteta životne sredine u Crnoj Gori i potpunoj afarmaciji ideje ekološke države. Projekat Svjetske banke će omogućiti i rješavanje problema tretmana otpadnih voda u naselju Vranjina, korišćenjem inovativnih tehnologija bioprečišćavanja.

 Posebno je naglašena važnost izrade međudržavnih dokumenata kao što su: Strategija za upravljanje Skadarskim jezerom sa Nacionalnim planovima u oblasti ribarstva, Analiza procjene količine ribolovnih vrsta u Skadarskom jezeru, definisanje zajedničkog Plana monitoringa voda i biodiverziteta jezera i izrade Prediktivnog hidrološkog modela za slivno područje Skadarskog jezera, koji će omogućiti efikasnu ocjenu uticaja planiranih razvojnih projekata u basenu jezera na hidrološki ciklus i posredno na živi svijet jezera, koje je zaštićeno kako u skladu sa nacionalnim propisima, tako i prema kriterijumima Konvencije o vlažnim područjima-Ramsarska Konvencija. Praćenje izrade i sprovođenje ovih aktivnosti vrši zajednička Komisija za Skadarsko jezero, koja je formirana u skladu sa odredbama Sporazuma o zaštiti i održivom razvoju Skadarskog jezera iz februara 2008. godine. 

 Takođe, kroz projekat je obezbjeđena tehnička i administrativna podrška upravi Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Aktivnosti projekta se odnose i na revitalizaciju kulturno-spomeničkog nasljeđa (utvrđenje Besac), i razvoj kapaciteta za promociju i očuvanje životinjskog svijeta, kao što su populacije ugroženih vrsta ptica i jačanje kapaciteta lokalnih udruženja ribara.

 Tokom razgovora sa ministrom Gvozdenovićem razmatrani su prioriteti Ministarstva uredjenja prostora u budućem periodu na Skadarskom jezeru. Zaključeno je da treba raditi na jačanju kapaciteta postojeće Komisije za Skadarsko jezero, izradi Prostornog plana područja posebne namjene za region Skadarskog jezera, razvoju lokalnih programa za podršku održivih biznis inicijativa, kao i na stvaranju sistema ranog upozoravanja u slučaju prirodnih nepogoda (poplave).

 Saradnja koja se ostvaruje sa Ministarstvom životne sredine, šumarstva i vodoprivrede Republike Albanije u sprovođenju ovog projekta je na izuzetno visokom nivou, čime se potvrđuje značaj regionalnog povezivanja i zajedničke odgovornosti za trajno očuvanje prekograničnih prirodnih resursa. Saradnja u oblasti zaštite životne sredine je potvrđena i kroz potpisivanje međuministarskog Memoranduma o razumijevanju u oblasti zaštite životne sredine i održivog upravljanja prirodnim resursima, 19. juna tekuće godine, uz prisustvo predsjednika Crne Gore i Republike Albanije. 

 Projekat „Integralno upravljanje ekosistemom Skadarskog jezera“ se finansira kroz donaciju Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), u iznosu od 5 miliona dolara. Globalni cilj projekta je stvaranje dugoročnih pretpostavki za međudržavnu koordinaciju i održivo upravljanje Skadarskim jezerom između Crne Gore i Republike Albanije.       

Portal Analitika