Abiznis

Svjedočenje direktorice Sofije Kike u sporu oko male HE Đurička rijeka

Prodali zemljište, pa napali investitore

Ministarstvo ekonomije nespremno raspisalo tender za mHE, opština svoj dio posla prebacila na investitore, a dio građana se pobunio kad su postavljali tablu za gradilište, iako su prethodno imali niz sastanaka sa mještanima, tvrdi Sofija Kika

Prodali zemljište, pa napali investitore Foto: UGC
PobjedaIzvor

Zastupnica kompanija Triangle i Plava Hydro Power Sofija Kika, koje zajedno sa bijelopoljskom Gradnjom tuže državu zbog neizgrađene mHE na Đuričkoj rijeci, juče je svjedočeći pred Privrednim sudom kazala da u momentu potpisivanja ugovora sa Ministarstvom ekonomije 2014. godine nijesu znali da na ovoj rijeci ne postoji plan za izgradnju, niti zone zaštite za Jaseničku rijeku, što se ispostavilo kao neophodno da bi uopšte započeli realizaciju investicije.

TENDER

"Logično je da je, kada se prijavljujete na tender koji raspiše država, sva dokumentacija za zaključenje i izvršenje ugovora spremna. Studija lokacije je prije usvajanja prošla cjelokupnu zakonsku proceduru, javne rasprave, na kojima su bili mještani koji su se interesovali, ali niko nije protestovao protiv plana", kazala je Kika sudiji Vladimiru Bulatoviću kod kojeg je ovaj postupak, započet 2020. godine, krenuo ispočetka.

Navela je da je prvi problem nastupio kad im Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) nije izdalo UT uslove, jer je trebalo da urade studiju lokacije i elaborate na životnu sredinu.

Sastanci i pregovori sa lokalnom upravom trajali su osam mjeseci, jer je to bila obaveza Opštine Plav, ali su tražili da to preuzmu investitori, jer oni nemaju para. Izrada lokalne studije trajala je godinu, nakon čega im je MORT izdao UT uslove. Agencija za zaštitu životne sredine je nakon dva elaborata dala saglasnst za izradu mHE Đurička dva, ali ne i Đurička jedan, jer opština nije dostavila zone sanitarne zaštite za Jaseničku rijeku.

EKSPROPRIJACIJA

Kika je navela da su u tom momentu imali zaključene ugovore sa više kompanija za nabavku opreme, čija je proizvodnja trebalo da počne kad i izgradnja. Svemu je prethodila eksproprijacija zemljišta za koju su platili 300.000 eura. Kada je plavska kompanija koju su angažovali trebalo da postavi tablu na gradilištu, spriječila ih je u tome grupa građana, koji su fizički napali radnike, o čemu su obavijestili sve institucije, ali zaštitu nijesu dobili.

U drugom pokušaju postavljanja table pojavio se tadašnji predsjednik Opštine Plav Mirsad Barjaktarović koji je građanima saopštio da mu je premijer Duško Marković obećao da se mHE neće graditi ako oni to ne žele. Pokušali su da sa Ministarstvom ekonomije prevaziđu probleme, zbog velikog ulaganja, ali im gradnja nije omogućena, niti im je vraćena bankarska garancija.

Za sve vrijeme, Kika tvrdi da su prema lokalnoj zajednici bili otvoreni te da su uložili velika sredstva u više projekata, planirali da zaposle lokalce i da opština dobije pet odsto od proizvedene struje. Navodi da nijednu obavezu nijesu preskočili, ali da im država nije obezbijedila uslove da rade. Za investiciju su, kako tvrdi, imali obezbijeđena sredstva od OPIC-a, koji ih je već podržao u izgradnji mHE na Kosovu. Nije joj, kako je navela, poznato da li se iza protesta krio strah građana da će ostati bez pijaće vode, već tvrdi da jednostavno nijesu htjeli da čuju za gradnju bez konkretnih razloga.

Na jučerašnjem ročištu trebalo da je da budu saslušani vlasnik kosovske kompanije Florin Krasnići koji živi u SAD-u, ali zbog kratkog roka nije uspio da se odazove na ovo ročište. Zato bi trebalo da bude saslušan polovinom maja kada su za svjedoke pozvali i bivšeg predsjednika plavske opštine i Ljubiša Bošković koji je bio dio tima za projektovanje mHE.

U tužbi čija je vrijednost određena na šest miliona eura, tvrde da su u projekat vrijedan 12 miliona do sada uložili 1,3 miliona eura.

Portal Analitika