Glavni poljoprivredni inspektor, Spaso Popović, kazao je da će visina nadoknada koje će Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja izdvojiti, zavisiti od agrobudžeta i informacija sa terena.
- Kada će Ministarstvo imati podatke o nastaloj šteti zavisi od opštinskih komisija i njihovog rada na terenu. Ne očekujem da će opštinske komisije ni u narednih 15 ili 20 dana uspjeti da odrade svoj dio posla, rekao je Popović agenciji Mina-business.
U Podgorici će, kako je dodao, procjena štete biti završena i ranije, ali na sjeveru sve zavisi od vremenskih prilika.
U Ministarstvu još nemaju povratne informacije sa terena i procjenu nastalih šteta na poljoprivrednim gazdinstvima jer su pojedina područja, na primjer u Mojkovcu, Kolašinu, Andrijevici ili Plavu, i dalje nedostupna pa ekipe ne mogu da izađu na teren.
- Čisto sumnjam da će i u narednih mjesec na sjeveru Crne Gore nadležni moći da adekvatno odrade procjenu štete, a sve će zavisiti od vremena, saopštio je Popović.
Kako je naveo, na sjeveru su sve snage angažovane na čišćenju puteva, dostavi hrane i lijekova, pa se još nije počela procjena štete.
Popović je poručio da svi poljoprivrednici koji su pretrpjeli štete na svojim gazdinstvima treba da je prijave opštinskim komisijama za elementarne nepogode, kako bi one napravile zapisnik i napravile procjenu. Kada opštinske komisije završe sa procjenom štete, dostaviće liste Vladi i Ministarstvu poljoprivrede.
On je dodao da u Ministarstvu još ne znaju koliko su opštinske komisije dobile zahtjeva poljoprivrednika, jer je nevrijeme u dva navrata izazvalo štete.
- Preliminarni podaci pokazuju da su, kad se radi o plasteničkoj proizvodnji najviše štete pretrpjeli Zeta, Bjelopavlići i Malesija, a o objektima za stoku i štalama još nemamo prave informacije sa terena, saopštio je Popović.
On je objasnio da je najveću štetu pretrpjela plastenička proizvodnja, a da do sad nijesu imali prijava vezanih za uginulu stoku zbog elementarnih nepogoda. Kako je kazao, snijeg ne bi trebalo da bude uzrok uginuća stoke, jer su pravi domaćini uvijek imali obezbijeđene dovoljne količine hrane za bilo kakve vremenske uslove.
„Krizni štab Ministarstva poljoprivrede, poljoprivrednim proizvođačima koji imaju veliki broj grla stoke, distribuira stočnu hranu“,rekao je Popović.
On je kazao da je prošle godine budžet Ministarstva poljoprivrede za nadoknadu štete bio 250 hiljada eura. To je bilo za manje štete i sporadična uginuća na poljoprivrednim gazdinstvima.
- S obzirom na to da je ova godina na početku, a došlo je do ovakve elementarne nepogode, Ministarstvo tek radi agrobudžet, pa se ne zna kolika će sredstva opredijeliti za ublažavanje elementarnih nepogoda, objasnio je Popović.
On je rekao da ne zna da li će se novac za nadoknadu štete izdvojiti samo iz agrobudžeta, ali s obzirom na ogromne štete, sumnja da će biti dovoljno novca da se u potpunosti sanira nastala šteta.
- Još se radi agrobudžet i prikupljaju informacije sa terena, pa će tek kada se to završi moći pričati o procjenama i pomoći države koja treba da uslijedi“, saopštio je Popović.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je nakon prvog sniježnog talasa očekivalo da će štete biti neuporedivo manje i da će moći da pokriju zahtjeve poljoprivrednika, ali je drugi talas napravio mnogo veće štete.
- Poljoprivrednim proizvođačima koji osiguraju svoja gazdinstva i stoku, Ministarstvo nadoknađuje 50 odsto polise osiguranja. Ukoliko je osigurao gazdinstvo, u slučaju uginuća ili štete, proizvođaču osiguravajuća kuća isplaćuje punu vrijednost osiguranja, kazao je Popović.
On je dodao da takvih zahtjeva za refundaciju polise osiguranja Ministarstvo nema. U posljednje tri godine, samo su se farma Franca i mljekara Srna osigurale i obratile Ministarstvu poljoprivrede.
(foto: pgportal.me)