Društvo

Privremeno oduzeta imovina vrijedna 40 miliona eura

Izvor

Ona je poručila da su tužioci sremni da to čine i dalje poštujući sva načela zakona koje primjenjuju, svjesni, da je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije na putu evropskih integracija najveća obaveza.

Državni tužioci mogu dati bitan doprinos u ispunjavanju ove obaveze, ali se do rezultata može doći samo ako, kako ističe, u istom pravcu budu djelovali organi otkrivanja, državno tužilaštvo i sud.

- Rezultat u borbi protiv teških oblika kriminala moguće je ostvariti samo, zajedničkim djelovanjem svih nadležnih institucija, navela je Čarapić u izvještaju o prošlogodišnjem radu tužilaštva.

Izvještaj bi trebalo sjutra da razmatraju članovi Odbora za politički sistem i pravosuđe.

VDT smatra da su državni tužioci, zamjenici i njihovi saradnici na pravnim i administrativnim poslovima, zakonito vršili funkciju gonjenja izvršilaca krivičnih i drugih kažnjivih djela i poslove tužilačke uprave.

- Izuzetno angažovanje na stvaranju kadrovskih, prostornih i tehničkih uslova, omogućilo je početak upspješne primjene novog Zakonika o krivičnom postupku na svim nivoima državno tužilačke organizacije, kaže se u izvještaju.

Navodi se da je prošle godine na nivou osnovnih i viših državnih tužilaštava osuđujućom presudom okončano 88,6 odsto postupaka po podignutim optužnim aktima. “Optužnim aktima Odjeljenja za organizovani kriminal, osuđujućom presudom okončano 79,4 odsto, a za koruptivna krivična djela 78,5 odsto postupaka”.

VDT podsjeća da su optužnice podignute protiv vođa, članova kriminalnih organizacija i drugih izvršilaca, kojima je stavljena na teret posljedica u vidu pričinjene štete ili pokušaja pribavljanja imovinske koristi u iznosu od oko 40 miliona eura.

- Od njih je privremeno oduzeta imovina, stečena kriminalom, u vrijednosti preko 40 miliona eura, kaže se u izvještaju.

Primjenom instituta odloženog gonjenja u 2011. godini riješen je 571 krivičnopravni slučaj, 33,5 odsto više nego u prethodnoj godini, a humanitarnim organizacijama i oštećenima uplaćeno preko 220 hiljada eura.

Sporazumom o priznanju krivice riješeno je 13 krivičnopravnih slučajeva.

Navodi se da je jednogodišnja analiza pokazala da je istraga u najtežim slučajevima prosječno trajala četiri mjeseca, a tromjesečna analiza izvršena na nivou osnovnih i viših državnih tužilaštava, da je istraga prosječno trajala 30 dana.

Ocjenjuje se da je u daljoj pravosudnoj reformi prioritet izmjena Zakona o sudovima u dijelu kojim se reguliše pitanje stvarne nadležnosti specijalizovanih odjeljenja suda, pa time i odjeljenja za suzbijanje organizovanog kriminanla, korupcije, terorizma i ratnih zločina.

- Tako što će se propisati i stvarna nadležnost ovih odjeljenja, samo za teške i najteže oblike korupcije, kaže se u zaključcima.

Ocjenjuje se da Odjeljenju treba dati više mogućnosti za uspješno vršenje funkcije izmjenom Zakonika o krivičnom postupku koje su sugerisali eksperti Evropske komisije.

Neophodno je, kako se navodi, jačati kapacitete odjeljenja, većim brojem stručnih lica koja bi pomagala tužiocima u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, kao i u finansijskim istragama.

- Radi otkrivanja i gonjenja izvršilaca koruptivnih krivičnih djela, na svim nivoima, treba pojačati međuinstitucionalnu saradnju, posebno policije i tužilaštva, jer bez blagovremene i potpune razmjene informacija ne može se doći do boljih rezultata, smatra VDT.

Portal Analitika