Abiznis

U IRF kažu da je 2020. uprkos koroni bila rekordna

Privredi odobrili 270 miliona eura

Blizu 60 odsto odobrenih plasmana se, navode, odnosi na kredite do 50.000 eura, namijenjene poljoprivrednicima, mikro, malim preduzećima, početnicima i ženama u biznisu, te zanatlijama

Privredi odobrili 270 miliona eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Uprošloj godini IRF je odobrio 860 kredita, ukupne vrijednosti 270 miliona eura, kazali su Pobjedi iz ovog fonda.

Plasmani

– Broj plasmana je povećan 60 odsto, a ostvareni rezultat 15 odsto u odnosu na 2019. Dakle, još jedna rekordna godina i u ovako teškim uslovima – ocijenili su iz IRF, navodeći da se 60 odsto plasmana odnosi na kredite do 50.000 eura, namijenjenim poljoprivrednicima, mikro, malim preduzećima, početnicima u biznisu, zanatlijama, ženama u biznisu.

Naveli su da su završili 200 reprograma i uradili 800 moratorijuma u cilju održavanja likvidnosti privrede.

– U ovoj teškoj i izazovnoj godini, zahvaljujući posvećenom i profesionalnom radu zaposlenih, uz mnogo pritisaka i odricanja, IRF je sve kapacitete stavio u funkciju održavanja likvidnosti preduzeća, ali smo vodili računa da se obezbijede i krediti za investicije kako bi preduzeća u ovim teškim vremenima nastavila sa razvojnim aktivnostima. Sve to je imalo za cilj održavanje ekonomskih aktivnosti – naveli su iz IRF i naglasili da su u posljednjoj deceniji plasirali ukupno 1,3 milijarde eura, a 1,1 milijardu za vrijeme posljednjeg menadžmenta 2014-2020.

– Posebna pažnja bila je posvećena likvidnosti mikro, malih i srednjih preduzeća, kao i poljoprivrednicima i domaćoj proizvodnji i to kroz instrument faktoringa koji obezbjeđuje toj ciljnoj grupi novac u roku od sedam do 30 dana, a ne nakon 90, 120 a često i duže je trajala naplata faktura. Za te preduzetnike od posebne važnosti je da mogu prodati i naplatiti svoj proizvod i upravo IRF je vodio računa o tim aspektima razvoja malog biznisa. Početnike u biznisu smo dodatno stimulsali sa kamatnom stopom nula za nezaposlene fakultetski obrazovane ljude, tehnološke viškove i žene u biznisu - ističu iz IRF, podsjećajući da su državna institucija koja novčana sredstva nabavlja na međunardnom tržištu od međunarodnih partnera.

Partneri

– Međunarodni partneri cijene našu profesionalnost i stručnost, što potvrđuje činjenica da je Evropska investiciona banka sa IRF-om zaključila više ugovora od 420 miliona. Tokom 2020. godine, IRF je pregovarao sa EIB-om oko novog ugovora, gdje bi dio sredstava bio upotrijebljen za finansiranje tzv. „klimatskih“ projekata. Radimo i sa Razvojnom bankom Savjeta Evrope (CEB) i sa Kineskom bankom za razvoj. U toku je i uspostavljanje saradnje sa francuskom Agencijom za razvoj, a odobren je prvi kredit – podsjećaju iz ovog fonda.

Navode da kontinuirano sarađuju sa crnogorskim bankama, opštinama, ministarstvima, javnim preduzećima, a sve u cilju podrške unapređenju rasta i razvoja crnogorske privrede.

– Sve ovo govori o međunarodnom ugledu IRF i o relevantnosti finansijske podrške koju pruža, s obzirom da ove institucije rade procjenu partnera i analizu plasmana plasiranih preko IRF – ocjenjuju u Fondu, ističući da su i u 2020. pokazali da izazove vide kao priliku, a ne kao problem.

– Pokazali smo da znamo i da možemo da budemo pouzdan partner kako crnogorskim preduzećima, tako i međunarodnim institucijama i svim građanima koji se odluče za inovativne start up biznise i zato vjerujemo da će trend rasta pozitivnih kreditnih plasmana i u 2021. godini prevazići dosadašnji rezultat, uprkos kovid krizi. Nastavićemo da se profesionalno, odgovorno i proaktivno odnosimo prema svim zahtjevima i prema našim klijentima, onako kako oni očekuju od nas – ocjenjuju iz Fonda.

Loši krediti 3,13 odsto

U IRF kažu da iako su razvojna institucija koriste koncept upravljanja rizicima svojstven bankarskoj praksi i zakonskim rješenjima.

– Nivo NPL-a, odnosno loših kredita čija otplata kasni je 3,13 što nam dodatno daje kredibilitet kod međunarodnih finansijskih institucija – navode iz IRF-a.

Portal Analitika