Društvo

Preporuke Agencije za zaštitu ličnih podataka

Prilikom obrade zdravstvenih podataka pokazati odgovornost i etičnost

Polazeći od svojih nadležnosti i uloge u sistemu, svjesni da očuvanje javnog zdravlja u Crnoj Gori prolazi kroz težak ispit koji je uzrokovala epidemija virusa COVID-19, a imajući u vidu povećan obim obrade ličnih podataka mogućnost njihove zloupotrebe i kršenja zakonskih odredbi, Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama uputila je preporuke svim nadležnim organima, medijima, građanima i javnosti.

Prilikom obrade zdravstvenih podataka pokazati odgovornost i etičnost Foto: Portal Analitika
Izvor

Preporuke Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama prenosimo integralno:

- Svako lice bez obzira na pol, nacionalnost, vjeroispovjest ili društveni status ima pravo na zaštitu podataka o svom zdravstvenom stanju, odnosno pravo na poštovanje svoje privatnosti i povjerljivosti podataka koji se na njega odnose u skladu sa zakonom.

- Obrada podataka o zdravstvenom stanju građana spada u posebnu kategoriju ličnih podataka koji se mogu obrađivati kad je obrada ličnih podataka neophodna radi otkrivanja, prevencije i dijagnostikovanja bolesti i liječenja lica, kao i radi upravljanja zdravstvenim službama, ako te podatke obrađuje zdravstveni radnik ili drugo lice koje ima obavezu čuvanja tajne i kad je to neophodno radi zaštite života ili drugih vitalnih interesa lica na koje se odnose lični podaci ili drugog lica.

- Borba protiv korona virusa zahtijeva nesistemsku (ad hoc) obradu ličnih podataka od strane nadležnih službi koje imaju legitiman pravni osnov da u cilju zaštite javnog zdravlja, uz primjenu specifičnih mjera zaštite, prikupljaju i koriste lične podatke radi smanjenja rizika oboljevanja od koronavirusa.

- Preporučuje se medijima da prilikom informisanja javnosti vode računa o zaštiti ličnih podataka i dostojanstva svih lica kako bi se garantovalo poštovanje prava i osnovnih sloboda svakog lica, te da je jedini pravi izvor informacija u smislu ličnih podataka Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti.

- Kako se na društevnim mrežama (FB, Instagramu, Twiteru i drugim), objavljuju informacije o (navodnom) identitetu oboljelih, njihovim porodicama, ponašanju i navikama koje zadiru u njihovu privatnost, građani – korisnici svih društvenih mreža moraju pokazati ličnu odgovornost, etičnost i u potpunosti razumijeti trenutnu situaciju.

- Nedvosmisleno je da obrada ličnih podataka treba biti osmišljena tako da bude u službi čovječanstva, kako kaže i Opšta uredba o zaštiti ličnih podataka EU. Pravo na zaštitu ličnih podataka nije apsolutno pravo, ono se mora razmatrati u vezi s njegovom funkcijom u društvu, te treba biti ujednačeno s drugim temeljnim pravima, u skladu s načelom proporcionalnosti. U tom kontekstu potrebno je istaći kako bi obrada ličnih podataka o zdravlju trebala biti nužna i proporcionalna, a lični podaci primjereni, relevantni i ograničeni na ono što je nužno u odnosu na svrhe u koje se obrađuju.

Iz Agencije su poručili da će pratiti novonastalu situaciju sa aspekta svoje nadležnosti i ovlašćenja i blagovremeno ukazati na eventualne zloupotrebe.

Portal Analitika