Naredne sedmice će tročlana delegacija koju će činiti po jedan član iz Sindikata, Savjeta i Menadžmenta pokušati da sa javnim izvršiteljem pronađu najmanje bolno rješenje za radnike, za koje je nesporno da dug koji je presuđen moraju da vrate.
Svi su saglasni da bi trebalo detaljno ispitati kako je došlo do tolikog duga koji sada radnici treba da plate.
Radnici su izgubili spor, blokiran im je račun, moraju da vrate novac – to je jasno. Predstavnica radnika Jelica Pantović kaže da su njihova ustavna prava diskriminisana.
“Sada se ponovo događa, postoje dvije tarife, koje su nepovoljne. Advokati mogu nešto da traže, ali valjda postoji država koja treba da obuzda nezajažljivost nečiju”, kaže Pantović.
Nije najjasnije koliko novca, kome i, što je najvažnije za radnike, kako da ga vrate. No to će već početkom sljedeće sedmice pokušati da definiše tročlana delegacija koju će formirati novi Savjet RTCG, kazao je predsjednik tog tijela Veselin Drljević.
“Ja ću da idem da molim da nam to odlože, da pokušamo da dogovorimo detalje otplate duga”, rekao je on.
Radio-televiziji je sa računa skinuto 255 hiljada eura. Advokat se nije mogao naplatiti od zaposlenih, pa je fakturu dostavio Radio-televiziji Crne Gore, na to je imao zakonsko pravo, a i dogovor sa prethodnim, direktorom Radovanom Miljanićem, kazao je sadašnji Božidar Šundić.
Savjet je formirao Komisiju koja će pratiti validnost dokumentacije prispjele na konkurs za generalnog direktora RTCG, a koju će činiti pravnici kuće Irena Vešović i Ivan Lazović, i članovi Savjeta Marijana Camović Veličković, Amina Murić i Filip Lazović.
Podsjetimo konkurs je raspisan 18. juna, a prijave se dostavljaju do 19. jula.
“Ovo nije privatni novac i on mora da se vrati Radio-televiziji. Ja se zalažem i daću doprinos da se spor riješi i da mi vrlo korektno pomognemo koliko možemo radnicima”, rekao je Šundić.
Predsjednik Savjeta Veselin Drljević saopštio je da će i Savjet uraditi sve da pomogne radnicima RTCG koji su ušli u taj sudski spor. Ali je izričit: “Savjet će sigurno samo po zakonu raditi, drugačije ne bi ni mogli, jer završićemo tamo gdje niko ne bi želio”.
Radi se o izuzetno kompleksnom slučaju koji treba do detalja preispitati, smatra članica Savjeta Marijana Camović Veličković. Čini se da je spor završen nepravedno prema radnicima. Sudski troškovi nevjerovatno su veliki.
“Kad bi svaki advokat po jednom sporu zarađivao četvrtinu miliona eura, oni bi bili najbogatiji sloj društva. To bi trebalo prispitati. Niko ne spori osnov da se te pare moraju vratiti, ali je moja preporuka da se poveća broj tih rata i da se kamata ne naplaćuje sopstvenim radnicima koji su ipak zaposleni ove kuće”, navela je Camović Veličković.
Član Savjeta Bojan Baća kaže da su u RTCG upali kao padobranci, te da se upoznaju sa svim što se dešava.
“Mislim da je naša moralna dužnost, a i plaćeni smo da se posvetimo ovome. Ja bih bio zadovoljan kada bi strane mogle da se usaglase oko cifara. Da znamo šta se kome traži,” rekao je Baća.
Dok to ne utvrde, Savjet, kaže Drljević, neće sjedjeti skrštenih ruku. Predložiće generalnom direktoru da se mogućnost isplate duga poveća sa 36, na 60 rata.
“Ja sada obećavam da ću dati nalog da se na 60 rata to isplati, preko toga nema ni manje ni više. Ali hoću da me savjet obaveže da razgovaram i da donesem takvu odluku. Sve po Zakonu”, rekao je Šundić.
Na Savjetu se razgovara i o radnicima, koji su, usljed umanjenja startnog dijela zarade, oštećeni i čekaju naplatu potraživanja.