Društvo

Preuzak granični prelaz Murićani-Sukobin ruži turistički imidž

Predstavnici više albanskih opština iz regiona nedavno su saopštili potpredsjednici Opštine UlcinjHatidži Đonida velike gužve na graničnom prelazu Murićani-Sukobin tokom nekoliko ljetnjih mjeseci predstavljaju veliki problem za turiste koji biraju Crnu Goru za tranzit ili kao destinaciju za odmor.

Preuzak granični prelaz Murićani-Sukobin ruži turistički imidž Foto: RFE/RL
Dan Izvor

Oni su na sastanku, koji sredinom mjeseca održan u Peći, saopštili da i dalje cijene ono što najjužnija opština nudi kao turističko mjesto i ukazali na neophodnost da se taj problem riješi.

Prema riječima potpredsjednice Đoni, u tom pogledu mora se naći rješenje.

“Nemaju svi strpljenja da satima čekaju kako bi prešli granicu. S tim u vezi, u prošlosti je bilo dosta obećanja državnih organa, bi lo da se radi o proširenju trenutnog prelaza ili otvaranju novih punktova, ali do sada nije postignuto ništa”, izjavila je Đoni.

Zbog toga se sve češće može čuti da prvi zajednički granični prelaz na Balkanu postaje problem za turistički imidž ne samo Ulcinja, već i cijele zemlje.

Inače, zajednički granični prelaz Sukobin-Murićani sa Republikom Albanijom 2019. godine je zabilježio rekordne rezultate. To je saopšteno nakon nedavnog sastanka direktora Uprave policije Veselina Veljovića sa rukovodstvom Centra bezbjednosti Bar, Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj i rukovodiocima Granične policije.

Tokom 2019. godine na graničnom prelazu zabilježen je rekord od dva miliona 703 hiljade putnika, što je povećanje za 14,2 odsto u odnosu na godinu ranije.

Takođe, prešlo je i 690.000 vozila, što je povećanje za 12,5 procenata u odnosu na prethodnu godinu.

Prema podacima Stanice granične policije Ulcinj, trend povećanja broja prelaza nastavljen je i u januaru ove godine, kada je zabilježeno 35 odsto više prelaza nego u istom mesecu prošle godine.

Prošla godina ostaće upamćena i po rekordnom broju ljudi koji su prijavili svoj boravak, oko 370 hiljada ljudi, što je 143 posto više u odnosu na 2018. godinu.

Prije osamdesetak godina, tačni je u vrijeme Kraljevine Jugoslavije, na potezu od Ade Bojane pa do Skadarskog jezera bilo je pet graničnih prelaza.

Podsjetimo, granični prelaz Sukobin otvoren je 2002. godine i bio je projektovan za pola miliona ljudi.

Danas je on najfrekventniji granični prelaz u Crnoj Gori, preko koga godišnje pređe više od dva miliona putnika.

Đeka: Gužve su problem koji treba rješavati

Direktor lokalne Turističke organizacije UlcinjFatmir Đekadijeli mišljenje da velike gužve na graničnom prelazu Sukobin predstavljaju problem koji se mora što prije riješiti.

“Svake godine se suočavamo sa tim, jer imamo konstantno povećanje broja prelazaka. Već u maju krene selektivna kontrola kako bi se izbjegle gužve, ali u špicu sezone, naročito u mjesecima jul i avgust, bude toliko prelazaka da tri trake fizički ne mogu biti dovoljne da se izbjegnu višesatna čekanja. Rješenje je proširenje prelaza i, koliko sam upoznat, radi se na tome da se taj projekat što prije započne. Mi u TO već sada razmatramo da li postoji neka mogućnost da se, uoči predstojeće sezone, nađe adekvatan model koji bi turistima omogućio smanjenje čekanja na ulazak u Crnu Goru”, kaže Đeka.

Portal Analitika