Poslanica Draginja Vuksanović-Stanković poručila je da je ovo Zdravku Krivokapiću da je "ovo za njega posljednji premijerski sat"
"Što mislite da je ovo vaš posljednji premijerski sat? Zato što od konstituisanja ove Vlade radi se na urušavanju građanske Crne Gore. Nikako da shvatite da ne možete biti premijer samo ovinima koji se u ovoj državi nacionalno osjećaju kao Srbi, jer ima nas koji smo Crnogorci, ima i onih koji se osjećaju kao Muslimani, Albanici, Hrvati, Bošnjaci, oko 15.000 Makedonaca, Romi... ", kazala je Vuksanović-Stanković.
Predsjednik Vlade, Zdravko Krivokapić, poručio je da ga riječi Konatara ohrabruju i da očekuje još vidljivije rezultate.
"Nama treba što prije "sinjor nedodirljivi", koji će da krene u obračun do kraja, sa svima onima koji su Crnu Goru doveli u ovakvo stanje. Igru neizbora Tužilačkog savjeta ne razumijem", poručio je Krivokapić.
Ako želite da, kako je rekao premijer, "budemo mafijaška država, otvorite fakultet za razvoj mafije, pa ćemo možda imati najveći uspjeh u svijetu".
"Tužilaštvo, a dijelom i sudstvo, nalaze se u graničnoj sferi u kojoj mogu da ostvare rezultat na osnovu prijava, ali na to nema odgovora. Kakva je to država? Je li to pravda? Političku korupciju tretirate kao pranje novca. Nemojte građanima rušiti dostojanstvo i njihovu logiku", istakao je Krivokapić.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar pitao je šta je Vlada uradila po pitanju pravde, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i na vraćanju nade građanima da će Crna Gora biti pravedna, socijalno odgovorna država jakih institucija i vladavine prava.
"Džaba nam sve insvesticije, ako ne ispravimo nepravdu", poručio je Konatar.
Istakao je da URA nije slučajno tražila da oni upravljaju sektrorom za borbu protiv kriminala i koripcije.
"Ova Vlada, na čijem ste čelu, objavila je rat svakoj mafiji u Crnoj Gori. Nema više nedodirljivih", kazao je Konatar. I dodao da se ne postavlja pitanje da li će neko biti uhapšen, i dodao da je pitanje za Skupštinu zašto nijesu omogućili reformu Tužilaštva.
"Ko i zašto blokira izbor Tužilačkog savjeta - pričaćemo", poručio je Konatar.
Budžet etnički i revanšistički za malobrojne narode
Krivokapić je istakao da je budžet razvojni.
"U odnosu na prethodnu godinu, budžet je veći za 44.24 miliona eura. Takođe, uveli smo mjeru koliko je to po jednom grašaninu koji živi na sjeveru, ispada da je 475.42 eura, dva i po puta više nego u centralnom dijelu regije", kazao je Krivokapić. I dodao da su sredstva opredijeljena za sjeverne opštine znatno veće nego prethodnih godina.
Pomisao Vlade prilikom formiranja budžeta bila je, tvrdi premijer, da ekonomska diskriminacija ne bude razlog za odliv stanovništva sa sjevera.
"Sigurno da postoje investitori koji će doći, jer bogatstvo sjevera nije iskorišćen resurs i nadam se da će u idućem periodu to da bude bolje", kazao je Krivokapić.
Ibrahimović smatra da je alarmantno što je skoro polovina nezaposlenih sa sjevera i ako postoji ovakav trend iseljavanja - budžet nije dobar da zaustavi to.
Šef poslaničkog kluba Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović pitao je Krivokapića koliko je sredstava Vlada planirala u budžetskoj 2022. godini za završetak započetih projekata u opštinama na sjeveru Crne Gore.
“Kao i koliko je opredijelila sredstava za putnu i vodovodnu infrastrukturu gdje žive manje brojni narodi i da li Vlada planira nove razvojne projekte na sjeveru Crne Gore”, pitao je Ibrahimović.
On je istakao da budžet nije razvojni i da neće dobro donijeti manje brojnim narodima.
"Ponovo šaljete poruku da ova Vlada, nije Vlada svih građana. Ovaj etničk, revanšistički budžet ne može donijeti napredak Cre Gore", kazao je Ibrahimović i dodao da je "Bošnjačka stranka bila u pravu prošle godine, pa i sada, da ukoliko želimo da zaštitimo evropske i građanske vrijednosti moramo poći na izbore, dati građanima da odluče da li je ova vlada dobra bila, ovako neka ocijene ovaj etnički i revanšistički budžet"
Pipis u oktobru sljedeće godine
Premijer Krivkapić je istakao da je Vlada u svojem procesu zacrtala da će četvrti kvartal ove godine biti posvećen Zakonu o popisu.
"Napravljen je Nacrt zakona o popisu. Taj Nacrt je otišao ka Evropskoj komisiji. Ne očekujemo da će biti nekih suštinskih primjedbi", kazao je Krivokapić.
On je istakao da proces, nakon što Zakon, što prođe skupštinsku proceduru, treba pet do šest mjeseci da se sprovede popis.
"Očekujemo sljedeće godine popis. Znate za preporuku EU da u godini u kojoj se organizuju izbori, po pravilu ne bude popis", kazao je Krivokapić. On je dodao da popis može biti u oktobru iduće godine.
Poslanik Socijalsitičke narodne partije Dragan Ivanović istakao je da je Krivokapića pitao kada će biti popis.
"Dobio sam odgovor, čini mi se da smo sada bliže tome da će popisa biti, ali tek 2022.godine", kazao je Ivanović i dodao da su bili nezadovoljni radom Monstata.
"Možemo građanima da poručimo da će izbora biti u sljedećoj godini. Popis stanovništva, građana, ima veliki uticaj, bila bi šteta da se ne desi", kazao je Ivanović. On je istakao da ne mogu precizirati u kojem kvartalu godine će biti popis.
Krivokapić je pitao Šehovića zašto stalno obmanjuju javnost i pozvao da dokažu navode.
"Dokažite to što pričate. Nemojte pred narod da iznosite priče bez utemeljenja. Po vama smo 20. januara trebalo da budemo u kolapsu, ali je lansirana obveznica koja je spasila cijelu Crnu Goru. Jeste li se rugali našem planu budžeta i planu za prihodovanje tokom ljetnje turističke sezone. Crna Gora će ove godine imati najveći ekonomski rast, možda i u Evropi. Kada ste vi imali suficit po pojedinačnim mjesecima", pitao je Krivokapić.
***Pročitajte još: Krivokapić: Mi smo spasili Crnu Goru, tajkuni nam prijete svaki dan
U ime poslaničkog kluba Socijaldemokrata Crne Gore Damir Šehović pitao je premijera Krivokapića koje aktivnosti je Vlada planirala da preduzme da bi riješila problem političke, institucionalne, ekonomske, zdravstvene i bezbjednosne krize, te šta konkretno planirate da uradite da biste odblokirali pregovarački proces sa Evropskom unijom, koji je već neko vrijeme suštinski blokiran.
"Šta konkretno planirate da uradite da biste odblokirali pregovarački proces sa Evropskom unijom", pitao je Šehović.
Krivokapić je, odgovarajući na pitanje Radulovića, kazao da Crna Gora mora ubrzano da ide u reforme, u projekte koji će biti strukturni.
"Crna Gora mora da ide ubrzano u reforme. Crna Gora ima izuzetan potencijal. Došlo je vrijeme da se taj potencijal Crne Gore iskoristi. Kruševo, znam da je to bio projekat, koji tada nije dobio zeleno svijetlo. Moj stav je da Komarnica može da bude rješenje ako bude revezibilna.", ocijenio je Krivokapić i dodao da očekuje podršku 81 poslanika kad se bude glasalo za budžet.
Radulović: Izgraditi još jednu termoelektranu
Predstavnik poslaničkog kluba Demokratski front – Pokret za promjene, Branko Radulović, istakao je da programi "Evropa sad", "Crnogorski maršalov plan" i "Fiskalna strategija" nijesu reformski, već da su u parcijalni i neutemeljeni.
"Mogu da proizvedu socijalni haos", kazao je Radulović.
On je sitakao da povećenje minimalne zarade, pogresivno oporezivanje, dio je i politike DF-a.
"Međutim, sve to treba činiti fazno. Predlagao sam da već od početka ove godine bude minimalna zarada 350 eura, minimalna penzija 250 eura, u egzistancijalni minumum za svakog ugroženog čovjeka", kazao je Radulović ističući da će povećanje zarada minimalnih zarada početkom sljedeće godine dovesti do povećanja nezaposlenosti, rasta cijena, inflaciju, povećanje rada na crno.
"Što ćemo sa 54.000 hiljade nezaposlenih, koji imaju perodičnu, nedostojnu pomoć? Što ćemo sa 30 posto djece koja su u riziku od siromaštva?", pitao je Radulović.
Istakao je da je sa brojnim predlozima u budžetu saglasan, ali ima i primjedbe.
"Kada je u pitanju način primjene, svaki projekat mora proći proces sazrijevanja", kaže Radulović.
Radulović je istakao da se zalažu za gradnju hidrocentrala i izgradnje nove termoelektrane.
"Energetika je naša "zlatna koka". Nema Crnoj Gori budućnosti bez četiri hideocentrale na vodotoku. U Komarnicu je ugrađeno 100 miliona. Morate pitate građane Šavnika "da li hoćete da dobijete svaki po zlatni sanduk, da se preselite tu, da možda potopimo i dobijemo veće efekte. Zašto se ne dogovorite sa komšijama oko Kruševa. Oću termoelekretnu na Maoću", kazao je Radulović.
Krivokapić: Klimajte glavom, bolje će vam biti u Spužu
"Klimajte glavom, bolje će vam biti u Spužu kad budete tamo završili", rekao je Krivokapić nekom od poslanika DPS-a.
"Ovo je treći put da premijer upućuje komentar na moj račun. Ne treba da krši Ustav, nek mi kaže šta ima u oči. Nije imao pravosa govornice da to kaže. Ko će se vidjeti u Spužu, odlučiće narod i budućnost", rekao je poslanik DPS-a Petar Ivanović.
Poslanik DPS-a istakao je da je premijer "ne smao medicinski, nego i politički fenomen".
"Pominjete predjesnika Đukanovića u kontinutetu. Ja ću vas posjetiti da je Đukanović na predsjedničkim izborima osvojio 180 hiljada glasova, 55 odsto. Čovjek kojeg ste pomenuli, ministar Bojanić je tada osvojio 110 hiljada glasova. Znate li koja je to razlika?", pitao je Živković Krivokapića.
Nakon izlaganja Krivokapića reagovao je poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović ističući da su Rožajci pošteni ljudi.
"Ne možemo optužiti jedan cijeli grad da može da se promijeni izborna volja građana. Žao mi je što odlazeći premijer nije iskoristio šansu da upozna Bošnjake, to su iskreni i časni ljudi", kazao je Ibrahimović.
Premijer Zdravko Krivokapić, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Danijela Živkovića istakao je da se "1997. pojavila svijetla tačka pomirenja Crnogoraca i Srba, koja je pretočena u narodnu slogu". On kaže da Živković ima naslednu, sistemsku grešku - "ne vidite dalje od faraona koji je uzurpirao Crnu Goru".
"tada je bio najveći pokret koji se desio u istoriji Crne Gore, koju ste vi pokrali. To se dešavalo, tako što je zapisnik mijenjan, prepravljan, 10.000 je tada bilo dokaza koji govore o zloupotrebi. Sljedeća prevara su bili izbori u Nikiću, pa ste ostavili kasu u minusu dva miliona maraka....Najveća prevara se desila na predsjedničkim izborima sa glasovima iz Rožaja, dva čipa puna para tada su otišla u Rožaje", kazao je Krivokapić.
On je dodao da se na prošlim izborima "desio narod".
"I pričate meni zašto sam ja u politici. Ova Vlada je krenula ekspertizom i znanjem da napravimo četiri programa za preporod Crne Gore. Ako imate nešto protiv programa, zašto to ne kažete", kazao je Krivokapić.
Poslanik DPS-a Danije Živković istakao je da je koalicioni partner u Vladi, Demokratski front, premijeru poručio da je "odlazeći". DF je, podsjeća Žvković, poručio i da će se za budžet glasati tek nakon rekonstrukcije Vlade.
"Mjesto u budućnost, vi ste nas vratili u prošlost. Odmah nakon završenih parlamentarnih izbora okrenuli ste leđa onima koji su vam dali podršku", kazao je Živković. On je podsjetio da je Andrija Mandić saopštio da je Krivokapića DF-u predložio pokojni mitropolit SPC-a Amfilohije, i podsjetio da je Krivokapić to demantova, i tada saopštio da je u politiku ušao na nagovor Dake Davidovića.
"Vas ne podržavaju dvije trećine vladajuće koalcije", poručio je Živković. I poručio da je Krivokapić izgubio legitimitet.
Šta vas podstiče da uzurpirate mjesto predsjednika Vlade, koje Vam više ne pripada?", pitao je šef Poslaničkog kluba DPS Danijel Živković.
Poslanik Demokrata Boris Bogdanović je istakao da je nezadovoljan odgovorom Krivokapića, i dodao da Vlada ima podatke o broju majki sa troje i više djece, kao i podatak o broju djece do 18 godina i dodao da je ministar finansija i socijalnog staranja rekao da u budžetu ima dovoljno sredstava.
"Država ne smije biti preverant. Ministar je u ovom domu saopštio da država može da ispravi ovu veliku nepravdu", kazao je Bogdanović.
On je istakao da neće biti podjela, kada su u pitanju djeca, po nacionalnoj osnovi.
"Djeca više neće biti podijeljena na podobne i nepodobne, djeca više neće biti podijeljena na "srpčad" i "crnogorčad"", kazao je Bogdanović.
Vlada podržava rješavanje pitanja naknada majkama, potrebno uraditi fiskalnu procjenu
Premijer Zdravko Krivokapić je istakao da pravo majki na naknadu sa troje i više djece odlukom Ustavnog suda ova odredba Zakona je proglašena neustavnom.
"Samo rešenja koja su fiskalno održiva na drugi rok mogu biti predmet razmatranja. Ukoliko ovaj princip ne bi bio prisutan došli bi u situaciju da majkama dajemo izvjesna novčana davanja, za koje bi za mjesec ili godinu morali da ukinemo, jer je neodrživo", kazao je Krivokapić.
Krivokapić je istakao da Vlada podržava rješavanje pitanja naknada majkama, ali to kako kaže, mora biti finansijski održivo i bez diskriminacije.
Kada je u pitanju dječiji dodatak za djecu do 18 godina života, Krivokapić je kazao da je dostavljen predlog bez fiskalne procjene.
"Potrebno je napraviti procjenu koliko je sredstava potrebno obezbijediti", kaže Krivokapić.
Predstavnik kluba Demokrata – Demos – Mir je naša nacija Boris Bogdanović pitao je da li će Vlada dati pozitivno mišljenje na Predlog zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više đece i izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojim se vraćaju đečiji dodaci za đecu do 18. godine života.
"Odlučili smo da ispravimo nepravdu, kao što smo i obećali kad je osnovana DCG", navodi Bogdanović.
On je dodao da je poznato da je taj Zakon bio diskriminatorski, i dodao da hoće to da se promijeni.
"Hoćemo partnerski odnos za majke, djecu, penzionere", kazao je Bogdanović. Dodajući da to neće biti samo kroz ispravljanje nepravdi iz prošlosti, već sa novim predlozima.
"Budućnost nije kada date naknade jednima, drugima ne. Tako je to izgledalo prije, tu nema pravde", kazao je Bogdanović.
On je istakao da država ima dovoljno sredstava za naknade majkama i za dječije dodatke.
Vlada da dostavi Temeljni ugovor
Poslanik DPS-a Dragutin Papović na početku zasijedanja podsjetio je da je još u julu tražio da mu se dostavi Temeljni ugovor sa SPC-om, ali da mu isti još uvijek nije dobio.Traži od premijera da odgovori danas da li će objelodaniti ugovor.
Dio poslanika DF-a, među njima DNP i Nova, nisu na sjednici.
Šef kluba "Crno na bijelo" Miloš Konatar pitaće šta je Vlada uradila po pitanju pravde, borbe protiv organizovanog kriminaia i korupcije i na vraćanju nade građanima da će Crna Gora biti pravedna, socijalno odgovorna, država jakih institucija i vladavine prava.
Poslanik Raško Konjević, predstavnik Socijaldemokartske partije i Albanske koalicije Jednoglasno, pitaće Krivokapića da li namjerava da premijersku funkciju i dalje obavlja kao vjernik jedne vjerske zajednice urušavajući sekularni karakter zemlje.
“Kada će Vlada prestati da opstruira rad Fakulteta za crnogorski jezik i kjniževnost i ima neadekvatan odnos prema cmogorskoj dijaspori”, navodi se u pitanju Konjevića.
Predstavnik Demokratske partije socijalista i Liberalne partije, Danijel Živković pitaće Krivokapića “šta ga podstiče da uzurpira mjesto pređsjednika Vlade, koje mu više ne pripada".
Predstavnika Socijaldemokrata Damira Šehovića interesuje koje aktivnosti Vlada planira da bi se riješili problem političke, institucionalne, ekonomske, zdravstvene i bezbjednosne krize.
“Šta konkretno planirate da uradite da biste odbolkirali pregovarački proces sa Evropskom unijom”, upitao je Šehović.
Branko Radulović, predstavnik poslaničkog kluba Demokratski front – Pokret za promjene, smatra da programi "Evropa sad", "Crnogorski maršalov plan" i "Fiskalna strategija" nijesu reformski, već da su u parcijalni i neutemeljeni i mogu da izazovu socijalni haos.
Predstavnik kluba Demokrata – Demos – Mir je naša nacija, Boris Bogdanović pitaće da li će Vlada dati pozitivno mišljenje na Predlog zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više djece i izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojim se vraćaju dječiji dodaci za djecu do 18. godine života.
Poslanika Socijalističke narodne partije Dragana Ivanovića interesuje kada građani mogu očekivati popis stanovništva, domaćinstava i stanova i da li će ga biti.
Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitaće koliko je sredstava Vlada planirala u budžetskoj 2022. godini za zavrsetak započetih projekata u opštinama na sjeveru i za putnu i vodovodnu infrastrukturu gdje žive manje brojni narodi.