Abiznis

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede posjetili IRF

Izvor

Na današnjoj konferenciji, predstavnici IRF-a - predsjednik Odbora direktora IRF-a dr Dragan Lajović i izvršni direktor Predrag Poček, upoznali su javnost sa rezultatima aktivnosti iz 2012. godine realizovanih kroz kreditnu liniju za poljoprivredne proizvođače – MIDAS.

Uvažavajući značaj ovog projekta za cjelokupnu crnogorsku ekonomiju, a posebno u tekućem recesijskom periodu, IRF je u okviru svoje kreditne podrške implementirao model direktnog kreditiranja projekata mikro, malih i srednjih preduzeća, kao i registrovanih poljoprivrednih proizvođača shodno projektu MIDAS, koji je realizovan u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Shodno ovom modelu kreditne podrške, pravo na istu su mogli ostvariti investitori koji su prethodno sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja potpisalii Sporazum o grantu, a za realizaciju cjelokupne investcije su im, pored sopstvenih izvora, bila neophodna i dodatna sredstva, koja su mogli obezbijediti zaduživanjem kod IRF-a.

Nakon realizacije cjelokupne investicije, i isplate sredstava granta, IRF je posebnim mehaniznom sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja regulisao smanjenje kreditnog zaduženja za 50% prema krajnjem korisniku kredita, a u skladu sa procedurama Svjetske banke i MIDAS projekta.

Registrovanim poljoprivrednim proizvođačima na teritoriji Crne Gore, kroz MIDAS projekat, omogućava se kreditno zaduženje do 40.000 eura za poljoprivredne proizvođače, 50.000 eura za start up preduzeća i 70.000 eura za preduzeća koja već posluju, a registrovana su za obavljanje poljoprivredne djelatnosti. Kreditna sredstva za realizaciju projekta odobravaju se sa rokom otplate do 6 godina, grejs periodom do 2 godine i kamatnom stopom od 4% godišnje.

IRF je od osnivanja kreditno podržao ukupno 349 projekata malih i srednjih preduzeća, preduzetnika i registrovanih poljoprivrednika. Sredstva IRF-a opredijeljena u ove svhe iznose 26,93 mil eura, dok su Banke za realizaciju onih projekata koji su realizovani uz njihove garancije i učešće dodatno kreditno podržale sa 5,27mil eura.

Od početka realizacije MIDAS projekta obrađen je 171 kreditni zahtjev, a odobreno je 68 kredita u iznosu 1,446,527.21eura, dok je po osnovu dosadašnjih plasmana ostvaren povrat sredstava granta u iznosu 242,239.62 eura.

Kada je u pitanju regionalna distribucija odobrenih kredita, po MIDAS projektu, tada je:

-35 projekata ili 51,47% odobrenih kredita IRF-a plasirano u centralnom regionu Crne Gore,

-33 projekta ili 48,53% plasirano u sjevernom regionu Crne Gore,

Navedeni podaci potvrđuju riješenost IRF-a da pruži puni doprinos smanjenju regionalnih disproporcija u razvoju Crne Gore.

Takođe, IRF je prethodne godine u svoju ponudu uvrstio i dva nova proizvoda, odnosno usluge - faktoring i izdavanje kreditnih garancija.

Ova institucija preko faktoring finansiranja indirektno stimuliše i poljoprivrednu proizvodnju, posebno preko jedne od najvećih fabrika za preradu mesa i mesnih prerađevinaina IM ,,Goranović,, d.o.o. iz Nikšića. Fond je putem finansiranja otkupa potraživanja u 2012. godini finansirao to preduzeće sa dva najveća kupca ,,Voli trade,, iz Podgorice i ,,Lu monte,, iz Bijelog Polja. Ukupan iznos otkupljenih potraživanja iznosi do mjeseca maja 2,124,320.77 €, dok do kraja godine IRF očekuje da promet bude preko 4.000.000 €. Pored toga, Fond ovim modelom je podržao još jedan broj preduzeća iz oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane.

Na predmetnoj konferenciji, g-din dr Dragan Lajović je istakao važnost otvaranja kancelarije IRF-a u Bijelom Polju u oktobru 2011. godine, sa ciljem da se podrži razvoj preduzetništva i malih i srednjih preduzeća na sjeveru Crne Gore. Potencijalni korisnici kredita iz sjevernih opština Crne Gore mogu dobiti informacije u vezi finansijske podrške IRF-a i procesuirati svoje kreditne zahtjeve posredstvom novo-otvorene kancelarije u Bijelom Polju.

IRF kao institucija čiji je primarni cilj razvoj sektora MSP, nastojaće i ubuduće da se još aktivnije angažuje u radu na otklanjanju poslovnih barijera, stvaranju povoljnog biznis ambijenta i pružanju raznih vidova finansijske i nefinansijske podrške namijenjenih stimulisanju razvoja MSP i preduzetništva, smatrajući ih važnim subjektom crnogorske ekonomije.

Portal Analitika