Festival će biti otvoren 1. septembra, i to novim ostvarenjem Pedra Almodovara "Paralelne majke” (Madres Paralelas), a Žirijem koji će odlučivati o Zlatnom lavu ove godine će predsjedavati južnokorejski reditelj Bong Džun Ho.
Konkurencija je, sudeći po imenima reditelja, izuzetna, a posebnu pažnju, uz Almodovara, plijene i nova ostvarenja Paola Sorentina, Pabla Laraina, Megi Džilenhol, Pola Šrejdera i Lorensa Vigasa. U nastavku, predstavljamo sve filmove koji se ove godine nalaze u konkurenciji za Zlatnog lava.
"Božja ruka" (Paolo Sorentino)
130 minuta, premijera: 2. septembar
Iako će u Veneciji ove godine biti brojna znamenita globalna rediteljska imena, sasvim je jasno čije ostvarenje unaprijed pobuđuje posebno interesovanje. Iščekivanje je trajalo duže od godinu, u međuvremenu je preminuo Dijego Maradona pa je javnost – zbog naziva – bila uvjerena kako Sorentino, kao pasionirani navijač Napolija, radi upravo film o njemu, no u suštini, riječ je o autobiografskom filmu. Kako je i sam reditelj istakao, u središtu priče je dječak i njegovo odrastanje u burnim osamdesetim u središtu Kampanije, o sudbini i porodici, bioskopu i fudbalu, ljubavima i gubicima. Sam reditelj izjavio je kako je bilo naročito bolno raditi film o životnoj tragediji u kojoj je, kao sedamnaestogodišnjak, izgubio roditelje. “Božja ruka” stoga je najličniji Sorentinov film, a više nije potrebno ni pominjati kako jedna od ključnih uloga pripada Toniju Servilu. Ostatak glumačke ekipe je iz Napulja, među kojima je i glavni protagonista, dvadesetjednogodišnji Filipo Skoti, koji je do sada imao više iskustva u pozorištu.
"Paralelne majke" (Pedro Almodovar)
120 minuta, premijera: 1. septembar
Novi film Pedra Almodovara – kojim će biti i otvoren program – jedan je od onih o kojima se najviše govori uoči smotre u Veneciji. U ostvarenju čije je snimanje trajalo četrdesetak dana, Almodovar je nastavio saradnju sa Penelopom Kruz, pri čemu uloge tumače i Hulijeta Serano i Rosi de Palma, koje pamtimo još iz njegovih prvih ostvarenja. Filmom “Paralelne majke”, Almodovar se vraća temama koje pripadaju ženskom univerzumu i majčinstvu. Tema je zasnovana na priči o dvije majke koje su se istovremeno porodile, a radnja prati događaje koji će uslijediti tokom naredne dvije godine.
"Spenser" (Pablo Larain)
111 minuta, premijera: 3. septembar
Čileanski reditelj u Veneciju stiže sa još jednim filmom o kojem se mnogo govori i prije same premijere. Iz tog razloga, djeluje kako će “Spenser” biti novo u nizu zapaženih Larainovih ostvarenja. Film govori o odnosu princeze Dajane sa princem Čarlsom, a preciznije – o tri božićna dana u Sandgringhemu 1991. godine, kada je ona odlučila da prekine brak sa prestolonasljednikom. Ulogu Dajane tumači Kristen Strjuart, a Čarlsa Džek Farting, koji se pojavljuje i u još jednom filmu iz ovogodišnje selekcije – “Priči o izgubljenoj djevojčici”. Najavljujući film, Larain je kazao kako se pribojava da bi on mogao biti donekle pogrešno protumačen od strane publike.
"Brojač Karata" (Pol Šrejder)
112 minuta, premijera: 2. septembar
Jedno od najzvučnijih imena na ovogodišnjem festivalu zasigurno je Pol Šrejder, koji će predstaviti 22. rediteljsko ostvarenje u gotovo pet decenija dugoj karijeri. U filmu “Brojač karata”, čiji je izvršni producent Martin Skorseze, a čije je snimanje prošle godine bilo pauzirano usljed pojave koronavirusa među ekipom, ključne uloge povjerene su Oskaru Ajzaku i Viljemu Defou. Ostvarenje pravi Viljema Tela – kockara i nekadašnjeg vojnika, koji pokušava da odvrati mladog čovjeka od osvete zajedničkom neprijatelju.
“Priča o izgubljenoj djevojčici” (Megi Džilenhol)
121 minut, premijera: 3. septembar
Nakon što je u Kanu bila članica žirija, Megi Džilenhol u Veneciji predstavlja film rađen po motivima istoimenog romana Elene Ferante iz njene Napuljske tetralogije. Kako je prvobitno najavljeno, riječ je o drami o emotivnim preokretima, izazovima i sjećanjima, a u glavnim ulogama su dobro poznata imena, poput Olivije Kolman, Pitera Sarsgarda, Dakote Džonson i Eda Harisa.
"Moć psa" (Džejn Kempion)
136 minuta, premijera: 2. septembar
Džejn Kempion će u Veneciji predstaviti duboku i slojevitu dramu “Moć psa”, kojom ujedno najavljuje i petu deceniju plodonosnog rediteljsko-scenarističkog rada. Priča je smještena u dvadesete godine prošlog vijeka, dešava se u Montani, a u središtu je priča o farmeru Filu Barbenku koji na sve načine pokušava da se obračuna sa mladom udovicom koja se udaje za njegovog brata. Uloge tumači niz poznatih lica – počev od Benedikta Kamberbača i Kirsten Danst, sve do Džesija Plemonsa i Frensis Konroj.
"Kutija" (Lorenso Vigas)
92 minuta, premijera: 6. septembar
Lorenso Vigas vraća se na mjesto uspjeha, tamo gdje je 2015. godine osvojio Zlatnog lava sa filmom “Izdaleka”. Venecuelanski reditelj u drami “Kutija” vodiće publiku kroz Meksiko, gdje je smještena priča o tinejdžeru koji odlazi na sjever države kako bi preuzeo ostatke tijela svog oca, koji su pronađeni u jednoj masovnoj grobnici. No, baš tamo, imaće susret sa čovjekom koji fizički neodoljivo podsjeća na njegovog roditelja.
"Zalazak sunca" (Mišel Franko)
83 minuta, premijera: 5. septembar
Nakon što je nedavno boravio na Sarajevo film festivalu, meksički reditelj Mišel Franko u Veneciji će predstaviti ostvarenje “Zalazak sunca”. Prošlogodišnji osvajač Srebrnog lava (“Novi poredak”) ovog puta dolazi sa dramom snimanom u potpunoj tajnosti, u čijem je središtu bogati biznismen koji sa porodicom odlazi na odmor, namjeravajući da ih tih dana trajno napusti. Glavne uloge pripadaju Timu Rotu i Šarlot Gensbur.
"Sada se ja smijem" (Mario Martone)
133 minuta, premijera: 7. septembar
Gotovo po navici, ostvarenja Marija Martonea uvijek su u zvaničnoj selekciji u Veneciji. Tako je i ovog puta sa zanimljivom pričom o sukobu dramaturga Danijelea D’anuncija i Eduarda Skarpete, koji je početkom prošlog vijeka dospio i do italijanskog suda. Sve je počelo kada je Skarpeta u napuljskom teatru postavio komad “Joriov sin”, što je zapravo bila parodija D’anuncijevog teksta “Joriova ćerka”. Riječ je o još jednom filmu u zvaničnoj selekciji Mostre u kojem glavnu ulogu tumači Toni Servilo.
"Drugi svijet" (Stefan Brize)
96 minuta, premijera: 10. septembar
Nakon zapaženog ostvarenja “U ratu”, Stefan Brize ovog puta predstavlja dramu “Drugi svijet”, pri čemu je nastavio saradnju sa Vensanom Lindonom. Film, u najkraćem, preispituje teme posla, privatnog života i otuđenja kroz slučaj Filipa Lemesla. Suočen sa pritiskom na poslu, koji će biti uzrok i njegovog razvoda, glavni akter traga za odgovorom na pitanje šta život zaista znači.
"Zvanično takmičenje" (Gaston Duprat – Marijano Kon)
114 minuta, premijera: 4. septembar
Argentinski dvojac vraća se u Veneciju sa filmom u kojem glavne uloge tumače Penelopa Kruz i Antonio Banderas. U pitanju je satirična priča u kojoj lokalni milijarder dolazi do zaključka da iza sebe mora ostaviti trag i to tako što će snimiti film. Zato angažuje poznatu rediteljku, surovo profesionalnog scenaristu, egocentrične glumce i jednu holivdsku zvijezdu.
"Izgubljene iluzije" (Gzavije Žanoli)
141 minut, premijera: 4. septembar
Ime Gzavijea Žanolija prvi je put u konkurenciji za Zlatnog lava. Naslov je dobro poznat – i sam je film rađen po istoimenoj Balzakovoj trilogiji, a u glumačkoj ekipi je više afirmisanih imena, poput Žerara Depardjea, Sesil de Frans i Vensana Lakosta. Lisjen de Ribampe, baronica Baržeton i David Sešar, baš kao i kod Balzaka, glavni su likovi u ostvarenju snimanom dvije godine, a čija je produkcija na kraju koštala gotovo 18 miliona dolara.
"Ne ostavljaj tragove" (Jan Matužinski)
160 minuta, premijera: 9. septembar
Uvođenje vojne diktature u Poljskoj 1981. već decenijama je neiscrpna inspiracija za reditelje iz te države – sve od Kješlovskog (“Bez kraja”) sve do Jana Matužinskog, koji će se na Mostri predstaviti filmom “Ne ostavljaj tragove”. U središtu je istinita priča o osamnaestogodišnjem maturantu i pjesniku Gžegožu Pžemiku, kojeg je 1983. godine, nakon učešća na zabranjenom obilježavanju godišnjice smrti Jozefa Pilsudskog, policija pretukla do smrti.
"Rupa" (Mikelanđelo Framartino)
93 minuta, premijera: 3. septembar
Reditelj kojeg ljubitelji italijanske kinematografije najviše pamte po “Četiri puta”, ove godine predstavlja priču o otkriću ponora Bifurto na jugu Italije. U pitanju je istinit događaj iz ljeta 1961, kada je grupa mladih speleologa iz Pijemonta, istražujući pećine na granici Kalabrije i Bazilikate, naišla na do tada nepoznati bezdan, dubok 700 metara. Film je specifičan i po tome što je za gotovo čitavu glumačku ekipu riječ o prvom značajnijem ostvarenju u karijeri.
"Latinska Amerika" (Damijano i Fabio Dinoćenco)
90 minuta, premijera: 9. septembar
Novi, treći dugometražni film braće Dinoćenco priča je o stomatologu koji živi lagodnim životom, okružen i ispunjen ljubavlju porodice. Ipak, jedan će dan i silazak u podrum kuće u potpunosti promijeniti njegov život, te film naglo poprima obrise napetog trilera. Glavnu ulogu tumači Elio Đermano, koji je u Veneciji već imao mnogo uspjeha sa ulogom u Martonijevom filmu “Leopardi”.
"Refleksija" (Valentin Vasjanovič)
125 minuta, premijera: 7. septembar
Nakon uspjeha koji je postigao 2019. sa “Atlantidom”, Vasjanovič ovog puta predstavlja priču o posttraumatskom stresnom poremećaju. Glavni akter je bivši zarobljenik u ukrajinsko-ruskom ratu koji, pošto je oslobođen, pokušava da se vrati normalnom životu. No, slike koje su mu tokom zatočeništva neprestano bile pred očima, nastaviće da ga progone. Kada je riječ o zvaničnoj selekciji, “Refleksija” je film sa najnižim budžetom, s obzirom da je cjelokupna produkcija koštala oko milion eura.
"Na zadatku 2 (Nestalih osam)" (Erik Mati)
208 minuta, premijera: 9. septembar
Filipinski reditelj Erik Mati prvobitno je najavljivao kako će nastavak njegovog najpoznatijeg ostvarenja “Na zadatku” biti produciran u vidu onlajn serije, no na kraju je promijenio odluku i snimio film koji će premijerno biti prikazan u Veneciji. I ovog puta, fokus priče je na plaćenom ubici, privremeno puštenom na slobodu kako bi izvršio zadatak, dok istovremeno lokalni novinar istražuje misteriozne nestanke njegovih kolega.
"Kapetan Volkonogov je pobjegao" (Natalija Merkulova – Aleksej Čupov)
120 minuta, premijera: 8. septembar
Ruski rediteljski tandem već se predstavio na Mostri, i to 2018. godine, kada je njihov film “Čovjek koji je iznenadio sve” bio u zvaničnoj konkurenciji. Ove godine, oni će predstaviti ostvarenje koje govori o političkim progonima u Sovjetskom Savezu 1938, i to kroz pokajničku ispovijest kapetana NKVD-a Fedora Volkonogova.
"Hepening" (Odri Divan)
100 minuta, premijera: 6. septembar
Iako je prvi film režirala prije dvije godine, Odri Divan ove je godine u zvaničnoj selekciji u Veneciji, i to sa filmom u kojem glavne uloge tumače dvije mlade glumice Anamarija Vartolomei i Ljuana Bajrami. Radnja je smještena u rane šezdesete godine i govori o studentkinji koja je suočena sa neželjenom trudnoćom, a potom i abortusom, zbog čega rizikuje odlazak u zatvor.
"Mona Liza i krvavi mjesec" (Ana Lili Amirpur)
106 minuta, premijera: 5. septembar
Četvrti dugometražni film Ane Amirpur je priča o mladoj djevojci sa natprirodnim moćima koja bježi iz sanatorijuma i počinje da upoznaje haotični spoljašnji svijet, preživljavajući u Nju Orleansu. Glavnu ulogu tumači Kejt Hadson.
"Izludi" (Gabriele Maineti)
141 minut, premijera: 8. septembar
U drami smještenoj u prve dane Drugog svjetskog rata u Rimu, Maineti donosi priču o porodici koja je radila u cirkusu. No, vlasnik cirkusa, pokušavajući da obezbijedi bjekstvo članovima trupe, nestaje bez traga, pa glavni akteri moraju da se snađu u novim okolnostima – potpunoj slobodi u gradu u kojem su ratni sukobi na vrhuncu. Riječ je, inače, o drugom dugometražnom filmu italijanskog reditelja.