Vlada krši Ustav
Đokaj je juče reagovao na pisanje medija da „inspektori uveliko pišu prijave zbog izostanka kontrole kovid potvrda i nenošenja maski u ugostiteljskim objektima“ i pozvao Vladu da prestane sa „ozbiljnim kršenjem ljudskih prava koja su zagarantovana Ustavom i međunarodnim propisima“.
- Sud za prekšaje mora odbaciti nezakonite prijave za pokretanje prekršajnog postupka. Vlada gura inspektore da kontrolišu mjere koje su suprotone Zakonu, Ustavu i međunarodnim propisima. Ne postoji jasan zakonski osnov vezano za tu mjeru koju je donijela Vlada i zbog toga i reagujem - rekao je Đokaj Pobjedi.
A iz Uprave za inspekcijske poslove Pobjedi je rečeno da vlasnici kafića, restorana i sličnih objekata ne mogu biti prekršajno gonjeni kada je u pitanju kontrola kovid potvrda, ali da inspektori imaju mogućnost da po tom osnovu protiv pravnog i odgovornog lica podnesu krivične prijave nadležnom tužilaštvu.
To znači da ukoliko inspektor u ugostiteljskom objektu nađe lice koje nema kovid potvrdu ili PCR test ili brzi antigenski test, ne može na licu mjesta novčano da kazni gosta, vlasnika niti odgovorno lice u lokalu. Protiv vlasnika se, kako su pojasnili iz inspekcije, može podnijeti krivična prijava.
- Vlasnik i odgovorno lice mogu da budu kažnjeni, novčano ili zatvaranjem lokala ukoliko se ne poštuju epidemiološke mjere koje su i dalje na snazi - nošenje maske, držanje distance, dezinfekcije i slično tome – kazali su iz Uprave za inspekcjske poslove.
Navode da u svakom ugostiteljskom objektu, restoranu i kafiću mora da postoji osoba koja će kontrolisati nošenje maski, držanje distance i ulazak gostiju u objekte prema uslovima protiv širenja korona virusa, a koje je propisalo Ministarstvo zdravlja.
Gosti bez kazne
Oni su naveli da inspektori do sada nijesu kažnjavali goste zbog nepoštovanja mjera, već privredna društva.
- Sačinjen je plan kontrola po kojem inspektori posljednjih sedmica vrše nadzor, po pitanju kontrole svih važećih epidemioloških mjera, a u slučajevima neposjedovanja kovid potvrda inspektori djeluju preventivno - navode iz UIP.
Đokaj na to kaže da iz „neprava ne može da se stvori pravo“.
- Iz nezakonite odluke Vlade i protivustavne odluke, inspektori ne mogu da crpe pravo - naveo je Đokaj.
On je istakao i da niko nema pravo da utiče na ljude da se vakcinišu protiv korona virusa na nelegalan način.
Iznuđena saglasnost
Navodi da nema riječi o tome da se radi o traženju ličnih podataka na bazi saglasnosti, jer ona ne smije biti iznuđena.
- Kada se saglasnost koristi kao pravni osnov za obradu ličnih podataka, ista mora biti dobrovoljna posebna i utemeljena na informacijama. Isto tako saglasnost mora biti nedvosmislena. Saglasnost se može dati izričito i to na način koji ne dovodi u sumnju da je osoba čiji se podaci obrađuju saglasna s obradom svojih podataka. Za obradu osjetljivih podataka iz posebne kategorije, što je u konkretnom slučaj sa medicinskim podacima na osnovu saglasnosti potrebna je izričita saglasnost, odnosno data volja ili pristanak. Saglasnost se može opozvati ili povići u bilo koje vrijeme - pojasnio je Đokaj.
Kada su podaci koji se obrađuju, osjetljive prirode, odnosno iz posebne kategorije kao što su medicinski podaci, obavezna je izričita saglasnost koja mora biti nedvosmislena.
- Postojanje dobrovoljne saglasnosti valjano je samo „ako osoba čiji se podaci obrađuju može zaista birati bez opasnosti od obmane, zastrašivanja, prinude ili bitno negativnih posljedica ako uskrati saglasnost“. U situacijama kada se određene usluge mogu dobiti samo i isključivo ako se određeni lični podaci otkriju trećim stranama, odnosno zaposlenom u ugostiteljskom objektu, takva se saglasnost lica čiji se podaci obrađuju na otkrivanje, tj. uvidom u dokumenat koji sadrži lične podatke se ne može smatrati slobodnom odlukom ili svojevoljni pristanak na obradu i kao takva saglasnost nije valjana i nije u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti - naveo je Đokaj.
Nezakonita odluka
Da je Vladina odluka od 30. jula, kojom se ugostiteljskim radnicima omogućava obrada ličnih podataka iz nacionalne digitalne kovid potvrde ili običnih potvrda o vakcinaciji, testova ili preležane bolesti i ličnih dokumenata, u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, ustanovila je tokom postupka nadzora zakonitosti te odluke Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.
AZLP je pokrenula postupak nadzora kod Vlade Crne Gore na osnovu dvije inicijative, i to Centra za građansko obrazovanje i Đokaja, koje su uslijedile nakon konferencije za medije, održane krajem jula u Institutu za javno zdravlje, na kojoj su saopštene mjere za suzbijanje epidemije.
Zakon se mora mijenjati
Đokaj, u izjavi za Pobjedu, pozvao je Vladu da se ponaša u skladu sa Zakonom, da ispoštuje nalaz kontrolora Agencije i stavi van snage sporne odredbe odluke o mjerama za borbu protiv korona virusa, koju je potpisao premijer Zdravko Krivokapić.
- Važno je da Vlada bude odgovorna, da se ponaša u skladu sa Zakonom, prihvati ovaj nalaz i van snage stavi sporne odredbe Odluke o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave epidemije zarazne bolesti kovid-19 od većeg epidemiološkog značaja - kazao je Đokaj.
Prema njegovim riječima, nalaz kontrolora jasno ukazuje da Vladina odluka pravno nije valjana.
- Lično stojim na raspolaganju Vladi da zajednički pronađemo najbolje rješenje kroz izmjene zakonodavstva i regulative, po modelu Austrije i Francuske - kazao je Đokaj.
On je objasnio da su Austrija i Francuska upodobile svoja zakonodavstva na način da za takve mjere i postupanje postoji pravni osnov, što bi trebalo uraditi i u Crnoj Gori, ali i u drugim zemljama Evrope.
- To podrazumijeva izmjenu i usklađivanje više zakona, uključujući i onaj o sprečavanju širenja zaraznih bolesti - rekao je Đokaj.
I raniji pozivi bez rezultata
Đokaj je još u julu pozvao Vladu da obrazloži osnov za ovakvu odluku, navodeći da ukoliko ne postoji, onda se ulazi u zonu kršenja akata koji regulišu oblast zaštite podataka.
Direktor direktorata za digitalno zdravlje Aleksandar Sekulić, međutim, nazvao je tendencioznim Đokajev apel, navodeći da Ministarstvo zdravlja nije ni razmatralo opciju da Agenciju konsultuje u vezi odluke, jer iz tog Vladinog resora smatraju da ničim ne zadiru, odnosno remete prava građana.
- Građani samim pružanjem na uvid potvrde daju saglasnost za obradu podataka, i tu nema ni zakonskih, ni funkcionalnih prepreka ili kršenja privatnosti – naveo je Sekulić.
Iz Sekulićevog objašnjenja proističe da država ne primorava građane da bilo kome pokazuju digitalnu kovid potvrdu koja sadrži podatke o medicinskom stanju, ali ako žele u unutrašnjost lokala ili restorana onda se podrazumijeva da su spremni da ugostiteljima daju na uvid ova dokumenta kako bi se ispoštovale nove mjere uvedene 30. jula prema kojima se unutar lokala ne može ukoliko niste potpuno ili djelimično vakcinisani, imate negativan PCR ili antigenski test ne stariji od 72, odnosno 48 sati.