Abiznis

DRI kontrolisao finansije i poslovanje Državne izborne komisije

Pozitivno mišljenje na finansijski izvještaj, uslovno za usklađenost sa zakonom

DIK će morati bolje da raspolaže budžetskim sredstvima kada je riječ o isplatama opštinskim izbornim komisijama koje nijesu dostavljale zahtjeve sa specifikacijom troškova, dok izvještaji o trošenju nijesu bili potpuni, a izostala je i kontrola

Pozitivno mišljenje na finansijski izvještaj, uslovno za usklađenost sa zakonom Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Rukovodilac kolegijuma Državne revizorske institucije dr Branislav Radulović i član dr Milan Dabović dali su pozitivno mišljenje na godišnji finansijski izvještaj Državne izborne komisije (DIK) za prošlu godinu, ali su zbog neusklađenosti sa više zakona dali uslovno mišljenje na poslovanje.

Zbog nedostatka evidencije prisutnosti, revizori nijesu mogli utvrditi da li je ukupan broj prekovremenih sati tokom parlamentarnih i lokalnih izbora u Tivtu premašio zakonski maksimum na neđeljnom i godišnjem nivou. Zato je naloženo da se internim procedurama definiše obračun zarada, način evidentiranja prisustva zaposlenih i izvještavanje o ostvarenim radnim časovima sa jasno utvrđenim ovlašćenjima i odgovornostima zaposlenih koji ih sprovode. Naloženo je i da DIK naknade za rad u komisiji utvrđuje u skladu sa Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.

Ugovori o djelu

Revizori su ukazali na obavezu zaključivanja ugovora o djelu u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima za one poslove koji ne spadaju u osnovnu djelatnost. U 37 ugovora o dopunskom radu sa deset zaposlenih vrijednosti 22 hiljade eura nije navedeno ko je dužan da kontroliše izvršenje poslova, niti su obavezani da o tome izvijeste bilo koga, zbog čega, kako stoji u nalazu, nije moguće ni provjeriti da li je ugovoreni posao obavljen na dogovoreni način i van radnog vremena. Revizijom ugovora o djelu, njih 43 vrijednosti 48 hiljada eura utvrđeno je da ne postoji plan angažovanja lica, niti kriterijum za njihov izbor, a sporno je i to što je za iste poslove ugovarana različita naknada. Ni za ove poslove nije bilo moguće utvrditi da li su obavljeni, imajući u vidu da nije obezbijeđeno ni izvještavanje ni kontrola.

DIK će morati i bolje da raspolaže budžetskim sredstvima kada je riječ o isplatama opštinskim izbornim komisijama koje nijesu dostavljale zahtjeve sa specifikacijom troškova, dok izvještaji o trošenju nijesu bili potpuni, a izostala je i kontrola. Ukazali su da je potrebno da razdvoje odgovornosti kako bi se spriječilo da jedno lice istovremeno bude odgovorno za odobravanje, izvršenje, evidentiranje i kontrolu podizanja gotovine, imajući u vidu da je to ovlašćenje imala osoba koja je ovlašćena u kartonu deponovanih potpisa.

Nabavka stolnjaka i zastava

DIK je pogrešno tretirao nabavku stolnjaka, zastava, štampanje priručnika za obuku biračkog odbora kao izborni materijal koji je izuzet od primjene zakona o javnim nabavkama. Bez primjene ovog zakona DIK je zakupio i dvije sale u hotelu „Hilton“ radi bezbjednog sprovođenja izbora u pet opština zbog epidemioloških mjera. Međutim, uvidom u fakture utvrđeno je da su predmet nabavke bili i hrana i piće, koji nijesu izuzeti od primjene ovog zakona. To je DIK koštalo 70 hiljada eura za 67 dana tokom jula, avgusta i septembra. Revizori su ukazali da je ovlašćeno lice DIK-a potpisalo četiri fakture za zakup sala za konferencije i bankete ukupne vrijednosti 55,4 hiljade eura, iako ne sadrže specifikaciju o vrijednosti zakupa, broju učesnika niti posluženju. To je suprotno uputstvu o radu državnog trezora na osnovu kog se faktura može ovjeriti samo ako sadrži podatke na osnovu kojih se može uvjeriti da su iznosi i obračuni tačni.

''Uvidom u fakture utvrđeno je da su ispostavljene faktura za „konferenciju i banket paket“, ali se iz njih ne može precizno utvrditi koje su usluge u pitanju, kao ni jedinična cijena usluga. S obzirom da su cijene na dnevnom nivou različite, a imajući u vidu nedovoljno jasno izražene fakturisane usluge, revizor je mišljenja da se ne radi isključivo o zakupu već i dodatnim uslugama, što se nije moglo podvesti pod izuzeća od Zakona o javnim nabavkama'' stoji u izvještaju.

U DIK-u ne postoje interna dokumenta kojim se regulišu reprezentacija, limit potrošnje mobilnih telefona i uslovi pod kojima se zaposlenima može plaćati školarina. Ukazano je da bi Ministarstvo finansija, zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa i DIK trebalo da obezbijede postupanje po pravosnažnim i izvršnim presudama kako bi se izbjeglo neekonomično trošenje u postupcima prinudne naplate, kao i da sprovode finansijsku kontrolu potrošnje državnog novca na način propisan uputstvom o radu državnog trezora. DRI im je dao rok od mjesec da dostave plan aktivnosti, dok će za pola godine morati da ih izvijeste o realizovanim preporukama.

Sporan ugovor o djelu za vozača predsjednika DIK-a

Na radno mjesto vozača predsjednika DIK-a, koje je sistematizovano, ali nepopunjeno, angažovano je lice po ugovoru o djelu, za koje je mjesečno primao 373 eura neto. Sa njim su sklapani aneksi ugovora na osnovu kojih su mu jednokratno, po osnovu dodatnog rada, isplaćivane naknade između 80 i 700 eura.

Portal Analitika