„Prema Indeksu medijskih sloboda za 2020, Crna Gora se našla na 105. mjestu od 180 zemalja svijeta, što je pad od jednog mjesta u odnosu na godinu ranije. U obrazloženju RSF-a se ističe da za godinu dana “nije bilo poboljšanja” i da “profesionalni mediji i novinari nastavljaju da budu pod pritiskom vlasti, a ključni napadi na novinare nisu riješeni”. U radnom dokumentu Evropske Komisije – Izvještaj za Crnu Goru za 2020. godinu navedeno je da je u oblasti slobode izražavanja Crna Gora postigla određeni nivo pripreme u ovoj oblasti. Tokom izvještajnog perioda, Crna Gora generalno nije postigla napredak u pogledu slobode izražavanja, dok je određeni napredak postignut u medijskom zakonodavstvu“, ističe se u informaciji.
U julu 2020. godine Skupština je usvojila novi Zakon o medijima i novi Zakon o nacionalnom javnom emiteru Radio i Televizija Crne Gore (RTCG).
„Kako se navodi u radnom dokumentu EK, medijska scena i dalje je visoko polarizovana, a mehanizmi samoregulacije i dalje su slabi. S tim u vezi, u rješavanju nedostataka, Crna Gora treba naročito da: prioritetno istraži slučajeve napada na novinare; osigura da sve pojedinačne mjere preduzete radi ograničavanja uticaja dezinformacija i uznemiravanja ili govora mržnje na internetu ne ograničavaju nesrazmjerno slobodu izražavanja i medija; dovrši reviziju pravnog okvira u oblasti medija i obezbijediti nedvosmislenu primjenu novog zakonodavstva u skladu s međunarodnim i evropskim standardima“, stoji u informaciji.
Kako se naglašava u informaciji, opredjeljenje Vlade je da će se zalagati za dostupnost informacija, slobodu govora i slobodu medija, te da će se raditi na primjeni preporuka OEBS-a i ODIR-a o izbornom zakonodavstvu, što se dijelom odnosi i na ovu oblast.
„S tim u vezi, potrebno je da se unaprijede medijske slobode, poveća građanska participacija, generalno poboljšaju uslovi za rad medija, transparentnost, slobodan pristup informacijama, razvoj medijskog pluralizma i medijske pismenosti, kako je to navedeno u ekspozeu premijera“, piše u informaciji.
Analiza medijskog sektora u Crnoj Gori sa preporukama za usklađivanje sa standardima Savjeta Evrope i Evropske unije iz 2017. godine ukazala je na slabo i polarizovano medijsko tržište sa visokim stepenom državne intervencije i političkog paralelizma, nedosljednim pravnim i institucionalnim okvirom sa preprekama punoj nezavisnosti i efikasnosti regulatora, fragmentiranom samoregulacijom, rizicima vezanim za integritet i bezbjednost novinara, kao i odstupanjima od načela slobode izražavanja na internetu, što je u dobroj mjeri unaprijeđeno novim zakonodavnim okvirom u medijskoj oblasti.
„Imajući u vidu posvećenost Vlade Crne Gore da se crnogorskoj medijskoj zajednici pruži snažna podrška kroz unaprjeđenje medijskog okruženja, kako bi se osigurali uslovi za njihov nesmetan rad, ocijenjena je potreba za pripremom Medijske Strategije za period 2021-2025. Ovom Strategijom jasno će se definisati ciljevi, pravci razvoja i budući planovi kako bi se obezbijedilo povoljno okruženje za slobodu informisanja, protok ideja i mišljenja u ostvarivanju javnog interesa, a koje će dovesti do uređenog medijskog tržišta. Na ovaj način želimo da stvorimo uslove za održiv rad, koji će doprinijeti unaprjeđenju medijske saradnje, profesionalizacije i bolje samoregulacije“, precizirano je u informaciji.
S tim u vezi, Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija je 1. marta uputilo javni poziv svoj zainteresovanoj javnosti da se uključi u početnu fazu pripreme Medijske Strategije 2021-2025, te da dostavi svoje inicijative, predloge, sugestije i komentare u roku od 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva.
„Sastavni dio ovoga poziva je i poziv svoj zainteresovanoj javnosti da predloži strukturu radnog tijela za pripremu Medijske Strategije Vlade Crne Gore 2021-2025, sa posebnim akcentom na učešće i zastupljenost predstavnika medija, novinarskih i medijskih asocijacija u Crnoj Gori. Kroz pripremu ove Strategije Vlada Crne Gore će pokazati punu spremnost i posvećenost da, zajedno sa svim zainteresovanim stranama, medijskom zajednicom i našim partnerima iz civilnog sektora stvorimo povoljan ambijent za puno ostvarivanje slobode izražavanja u Crnoj Gori“, zaključuje se u informaciji.