Abiznis

Potrebna adekvatna zaštita prava intelektualne svojine

Izvor

"Zakon o zaštiti autorskih i srodnih prava iz 2005. godine sadrži brojne nekompatibilnosti sa evropskom regulativom, koje bi trebalo ispraviti u njegovoj revidiranoj verziji čije se usvajanje očekuje do kraja godine", rekao je Maurer na konrerenciji povodom završetka regionalnog projekta za zaštitu prava industrijske i intelektualne svojine.

On je saopštio da je taj projekat pomogao zemljama u regionu da unaprijede legislativu i kapacitete u toj oblasti. Maurer je objasnio da je unaprijeđenje lokalnih kapaciteta bilo usmjereno na obuku sudija, tržišnih inspektora, policije, carinika, kao i da se kroz adekvatnu implementaciju postižu rezultati. On je najavio i početak novog, nacionalnog IPA projekta vrijednog 450 hiljada eura za Crnu Goru, koji je izgrađen na osnovu regionalnih iskustava i koji bi trebalo da nastavi jačanje zaštite industrijske i intelektualne svojine. »U smislu usaglašavanja i usavršavanja crnogorske regulative u toj oblasti potrebno je unaprijediti rad u kancelariji za zaštitu industrijskih prava«, kazao je Maurer. Cilj evropske regulative je, dodao je on, obezbjeđivanje adekvatnog funkcionisanja unutrašnjeg tržišta praveći ravnotežu između prava patentatora i korisnika proizvoda, kao i prilagođavanje zakonskog okvira promjenama evropskih tehnologija. »To podrazumijeva sistem unapređenja tih prava«, naveo je Maurer.

Ministar ekonomije, Branko Vujović, kazao je da je institucionalni i legislativni okvir u cilju efikasne zaštita autorskih i srodnih prava započet osnivanjem Zavoda za intelektualnu svojinu u maju 2008. godine.

»Paralelno sa tim aktivnostima, počeo je da se realizuje projekat IPA 2007, regionalni program o zaštiti prava intelektualne svojine, finansiran od Evropske komisije (EK), a koji je podržao Evropski patentni zavod«, naveo je Vujović. Svaka zemlja zapadnog Balkana predložila je aktivnost koju treba implementirati kao ključnu kroz komponente programa, koje podrazumijevaju zakonsku harmonizaciju, izgradnju kapaciteta, podršku u unapređenju i podizanju svijesti. Program je, podsjetili su na sastanku, pomogao u izgradnji crnogorskih kapaciteta i uspostavljanju Zavoda za patente i nabavci IT opreme.Unaprijeđenje lokalnih kapaciteta je bilo usmjereno na obuku sudija, tržišnih inspektora, policije, carinika, a kroz njegovu implementaciju se postižu rezultati.

Ministar za evropske integracije, Gordana Đurović, podsjetila je da je projekat došao u pravo vrijeme, jer je u pretpristupnim pregovorima cijelo poglavlje posvećeno upravo toj oblasti, pa će njegova realizacija biti uvrštena u sprovedene aktivnosti.»Posebna vrijednost projekta je ta što on nije namijenjen samo jednoj instituciji, već je realizacija, pored Zavoda usmjerena na jačanje međuinstitucionalne saradnje. Nadamo se da će kvalitet nacionalnog projekta nastaviti da daje dobre rezultate, kao što je to bilo sa regionalnim projektom. Od tih programa očekujemo da će nam pomoći u edukaciji«, kazala je Đurović. Direktor IPA regionalnog programa za zapadni Balkan i Tursku, David Jelerčić, kazao je da se projekat sastoji od četiri komponente i da svaki rezultat odgovara jednoj od njih.

»Te komponente se odnose na zakonsku harmonizaciju, izgradnju kapaciteta, podršku u unaprijeđivanju i postojanost IP institucija, uključujući svijest o značaju. Implementacija je kroz on-demand pristup i aktivnosti su sprovođene samo ako je to traženo od benefitora. Posljedica je bila da su neke komponente bile više zastupljene od drugih«, saopštio je Jelerčić. On je dodao da je cilj bio i podizanje svijesti o IP značaju, kroz obuku službenika Uprave carina, Uprave policije, Tržišne inspekcije i sudova, posebno privrednog i osnovnog.

Direktor Zavoda za patente, Novak Adžić, kazao je da je za Crnu Goru od izuzetnog značaja bila ekspertska pomoć u izradi zakona o autorskim i srodnim pravima, ali i da je veliki značaj imala i obuka osoblja i održavanje seminara.»Nacionalni projekat usmjeren na jačanje politike intelektualnih i industrijskih svojina u Crnoj Gori, IPA 2009, kreće u decembru. Jedna njegova komponenta, koja se tiče pristupanja internom tržištu fokusirana je na izgradnju kapaciteta Zavoda za patente«, zaključio je Adžić.Crna Gora kao i Bosna i Hercegovina nije potpisnica Evropske konvencije za patente, ali pripada Sporazumu o ekstenziji, koji obezbjeđuje adekvatnu zaštitu u oblasti industrijskih i intelektualnih prava

Portal Analitika