Društvo

Nova era polarizacije medijskih sloboda

Postoji bojazan da će druge vlade uticati na uređivačku politiku

Reporteri bez granica su objavili svoj dvadeseti godišnji izvještaj Indeksa slobode medija, prema kojem je Crna Gora napredovala, te je ove godine na 63. mjestu u odnosu na prošlogodišnje 104. od 180 zemalja koje se ocjenjuju.

Postoji bojazan da će druge vlade uticati na uređivačku politiku Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Ipak, Crna Gora sa ovogodišnjom ocjenom 66,54 nije mnogo napredovala u odnosu na prošlu, kada je imala 65,67. Mnogo bolji rejting, uz gotovu istu ocjenu, dobila je jer se u zemljama u kojima se mjeri indeks slobode situacija drastično pogoršala, a Reporteri bilježe pad medijskih sloboda u svijetu, te je ovo stanje prividno.

Sve zemlje ovog regiona su u grupi „problematičnih“. Indeks slobode medija svrstava 180 država u jednu od pet grupa u kojima se stanje opisuje kao - dobro, zadovoljavajuće, problematično, teško ili veoma ozbiljno.

Crna Gora je sa svojom pozicijom, zajedno sa Srbijom (79), Bosnom i Hercegovinom (67), Sjevernom Makedonijom (57) i Slovenijom (54) u grupi problematičnih država. Samo je Hrvatska, koja je na 48. mjestu, dospjela na listu „zadovoljavajućih“.

U izvještaju koji je nazvan „Nova era polarizacije“, data je globalna ocjena medija u svijetu. Ističe se polarizacija, koja je dvostruka, i podstiče podjele u samim zemljama, ali i podjelu između zemalja na međunarodnom nivou.

Uticaj stranih vlasnika domaćih medija

U dijelu izvještaja koji se bavi Crnom Gorom, piše da crnogorski Ustav i zakoni garantuju slobodu govora i izražavanja, ali da je sloboda medija i dalje ugrožena političkim uplitanjem, nekažnjenim napadima na novinare i ekonomskim pritiscima.

Reporteri opisuju medijski pejzaž Crne Gore i objašnjavaju da, uprkos maloj populaciji, naša zemlja ima više od 150 registrovanih medija, uključujući tri dnevna lista, četiri TV emitera sa nacionalnim frekvencijama –kao i Javni servis RTCG i jednu novinsku agenciju.

– Tri od četiri televizijske mreže s nacionalnom pokrivenošću su u djelimičnom ili potpunom stranom vlasništvu, uglavnom firmi iz susjedne Srbije – zapaža se u izvještaju Reportera.

U izvještaju se navodi da kao kandidatom za članstvo u EU, Crnom Gorom već tri decenije vlada, uz nekoliko prekida, DPS (bivša Komunistička partija) čiji su političari vodili snažnu kampanju protiv nezavisnih medija i novinara.

Navodi se da su nakon prvog gubitka vlasti DPS-a 2020. godine, pritisak vlade i napadi na novinare donekle oslabili.

– Međutim, postoji bojazan da će strani vlasnici pojedinih kanala uticati na uređivačku politiku u interesu drugih vlada ili njihovih lokalnih političkih miljenika – ističu Reporteri bez granica.

Nezaštićena nezavisnost

Kada je riječ o pravnom okviru u kojem djeluju mediji, sloboda govora je zagarantovana, a kleveta je dekriminalizovana.

– Uprkos tome što je posljednjih godina doživio nekoliko izmjena, zakonski okvir je zadržao nedostatke u pogledu slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja i zaštite povjerljivosti novinarskih izvora, što dovodi do toga da je nezavisnost medija nedovoljno zaštićena od političkih i državnih uticaja – ističe se u izvještaju. Reporteri bez granica naglašavaju da to važi i za RTCG koja nije pošteđena političkih pritisaka uprkos usvajanju novog zakonskog okvira 2020. godine.

Pod uticajem oglašivača

Objašnjavajući ekonomski kontekst u kojem funkcionišu novinari, Reporteri naglašavaju da je država, kao glavni oglašivač, posljednjih decenija većinu svojih sredstava distribuirala ,,lojalnim“ medijima.

- Dok se RTCG i lokalni javni emiteri uglavnom finansiraju iz državnog budžeta, privatni mediji u velikoj su mjeri podložni uticaju oglašivača i nestabilnosti tržišta. Nakon strašnih ekonomskih posljedica pandemije kovid-19 na medije, vlada im je pružila finansijsku podršku koja se pokazala nedovoljnom da osigura njihovu održivost – zaključuju Reporteri u izvještaju.

U dijelu koji se tiče sociokulturološkog aspekta, navodi se da je Crna Gora društvo duboko podijeljeno po etničkim, vjerskim i političkim osnovama uz autoritarnu političku kulturu naslijeđenu iz prošlosti.

- U takvom okruženju mediji se često optužuju da rade za strane interese i izdaju naciju ili crkvu. Kampanje protiv profesionalnih novinara često vode političari iz vladajućih i opozicionih stranaka – zaključuje se u izvještaju.

Piše i da su gotovo svi napadi na novinare koji su se dogodili u posljednjih godinu dana razriješeni, ali i da većina starih slučajeva ostaje nekažnjena, uključujući ubistvo urednika Duška Jovanovića i pokušaj ubistva istraživačke novinarke Olivere Lakić.

- Vlada koja je došla na vlast 2020. obećala je napredak u rješavanju prošlih slučajeva, ali je u tom pogledu učinila malo. Novinar Jovo Martinović je uprkos nedostatku dokaza osuđen na godinu dana zatvora – piše u izvještaju.

Haos u informisanju

Globalni izvještaj nazvan „Era polarizacije“, koji procjenjuje stanje novinarstva u 180 zemalja, ističe katastrofalne učinke vijesti i haosa u informisanju, te globalno neregulisanog internetskog informacijskog prostora koji podstiče lažne vijesti i propagandu.

- Unutar demokratskih društava rastu podjele kao rezultat širenja medija javnog mnijenja koji slijede ,,Fox News model“ i širenja dezinformacijskih krugova koji su pojačani načinom na koji društveni mediji funkcionišu. Na međunarodnom nivou, demokratije su oslabljene asimetrijom između otvorenih društava i despotskih režima koji kontrolišu svoje medije i internetske platforme dok vode propagandne ratove. Polarizacija na ova dva nivoa podstiče povećanu napetost – piše u izvještaju.

Zemlja sa najboljim indeksom slobode medija i ove godine je Norveška, a slijede Danska, Švedska, Estonija, Finska, Irska, Portugal i Kostarika. Najgore rangirana je Sjeverna Koreja. SAD pripadaju kategoriji zadovoljavajućih i nalaze se na 42. mjestu.

Uticaj ruske agresije na Ukrajinu

Invazija Rusije (155. na listi) na Ukrajinu (koja je na 106. mestu) odražava proces u kojem je fizičkom sukobu prethodio propagandni rat, smatraju Reporteri bez granica.

- Novinari ubijeni i povrijeđeni na terenu, nivo cenzure kakav nije viđen od sovjetskog perioda, masovno širenje dezinformacija... U Istočnoj Evropi, osim ljudskih tragedija, rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine stvara razorne posljedice po slobodu štampe – piše u izvještaju.

Dodaje se i da je pet novinara i medijskih radnika poginulo u pucnjavi tokom prvog mjeseca ruske ofanzive, koja je počela 24. februara.

– Ruska vojska namjerno je gađala izvore vijesti na teritorijama koje zauzima i pokušavala je da primora lokalnu saradnju s medijima – piše u tom dokumentu.

Vlada u Moskvi preuzela je, kako se ocjenjuje, potpunu kontrolu nad vijestima i informacijama tako što je uspostavila kompletnu ratnu cenzuru, blokirala medije i progonila novinare koji ne poštuju pravila.

Izvršni direktor Reportera bez granica Kristof Delor izjavio je da postoji povezanost propagande autoritarnih režima s porastom međunarodnih tenzija, što, po njemu, može dovesti do najgore vrste ratova.

- Kremlj nameće svoju viziju rata i nekim od svojih susjeda, posebno u Bjelorusiji (153), gdje su nezavisni novinari i dalje proganjani zbog svog rada, od kontroverznih predsjedničkih izbora 9. avgusta 2020. i gdje je više od 20 medijskih radnika u zatvoru – podsjećaju Reporteri.

U izvještaju se podsjeća da su evropske institucije zabranile medije koji šire rusku propagandu u kontekstu invazije na Ukrajinu.

Portal Analitika