Usvajanjem politike o radnom mjestu po mjeri porodice zaposlenima bi se omogućilo da imaju dovoljno vremena, resursa i usluga za brigu o djeci. Fleksibilno radno vrijeme, mogućnost rada od kuće, plaćeno porodiljsko i roditeljsko odsustvo za one kojima je potreban predah od posla kako bi uspostavili vezu s novorođenčetom, brinuli o bolesnom članu porodice i sl., plaćene pauze za dojenje, postojanje odgovarajućih prostorija za dojenje i usluge dnevnog boravka za djecu zaposlenih – sve su to primjeri podrške koju bi svaka kompanija iz privatnog sektora mogla da pruži svojim zaposlenima. To bi zaposlene i radno okruženje učinilo produktivnijim, povećalo bi se zadovoljstvo zaposlenih, a sve to bi pomoglo i razvoju zemlje.
Kad god razgovaram s adolescentima, kažu mi da im je za odrastanje u digitalnom dobu neophodno da steknu digitalnu i medijsku pismenost kako bi mogli naći posao i aktivno učestvovali u društvenim procesima. Kad razgovaram s predstavnicima privatnog sektora, čujem iste poruke – naglašava se potreba za vještinama koje traži tržišta rada 21. vijeka. Elektronsko bankarstvo, e-zdravstvo, onlajn obrazovanje... Da bi građani koristili ove usluge, moraju ovladati osnovama digitalne pismenosti i imati pristup novim tehnologijama.
Čak 16 posto porodica u Crnoj Gori s djecom mlađom od 18 godina nema pristup računaru ili laptopu s internet konekcijom. Može li privatni sektor da podrži porodice Crne Gore da prevaziđu ovaj digitalni jaz u korist svakog dječaka i djevojčice? Mi u UNICEF-u vjerujemo da može i da treba. Ne samo zbog toga što bi to bilo društveno odgovorno i ispravno od strane privatnog sektora, već i zato što je riječ o akciji koja je u najboljem interesu ekonomije.
Timski rad, sposobnost rješavanja problema, kreativnost, samo su neke od vještina koje poslodavci traže u budućoj radnoj snazi. Može li privatni sektor pomoći razvoju ovih vještina i kako? Adolescenti u Crnoj Gori imaju odgovor na ovo pitanje – oni žele više besplatnih sportskih, kulturnih i obrazovnih vanškolskih aktivnosti u svakoj lokalnoj zajednici.
Kroz partnerstva između lokalnih i državnih vlasti, privatnog i civilnog sektora i međunarodnih organizacija, Crna Gora može pružiti više mogućnosti djevojčicama i dječacima da se uključe u takve besplatne vannastavne aktivnosti i steknu nova znanja, vještine i kontakte koji će im biti od koristi na budućem tržištu rada. Reforma obrazovnog sistema usmjerena je na razvoj tih vještina i vannastavnih aktivnosti, ali se i od lokalne zajednice očekuje da podrži ovaj proces, jer on nije isključiva odgovornost škola.
Praksa, posmatranje i upoznavanje s raznim poslovima, karijerno savjetovanje, treninzi i izgradnja kapaciteta – sve su to dobre prakse koje su privatne kompanije širom svijeta usvojile kako bi podržale prelazak mladih iz sistema obrazovanja na tržište rada i kako bi osigurale da se mladi bolje uklapaju u njihova radna okruženja. Adolescenti u Crnoj Gori raduju se ovim mogućnostima. UNICEF i TUI Care Foundation podržali su inicijativu "Prilike" u Crnoj Gori, čij je plan da u narednih 18 mjeseci dopre do kompanija iz svih sektora, kao i do 1.500 adolescenata kojima će ponuditi prilike za sticanje radnog iskustva. Cilj je da mladi ljudi formiraju jasniji stav u vezi s onim što žele da budu u budućnosti, da znaju koji su dostupni putevi do tog cilja, te da uspostave mrežu kontakata koja će ih na tom putu podržavati.
Takođe, mladi su motivisaniji za učenje kad znaju da stiču nova znanja i vještine koje su im potrebne za poslove koji ih zanimaju. Kompanije, s druge strane, mogu da ulažu u mlade ljude s velikim potencijalom i da podrže njihovo obrazovanje kako bi obezbijedili novu generaciju produktivne radne snage, posebno među onima koji drugačije ne bi imali tu mogućnost.
Iz tih razloga, bilo mi je posebno zadovoljstvo što sam kod predstavnika privatnog sektora u Poslovnom savjetu za prava djeteta, kojeg je UNICEF osnovao početkom juna 2021, prepoznao entuzijazam i svijest o važnosti davanja prioriteta ovim idejama.
Cilj Poslovnog savjeta za prava djeteta nije prikupljanje sredstava za UNICEF, već uspostavljanje bliske saradnje s kompanijama kako bismo ujedinili naše napore, sredstva, stručnost i resurse i pokrenuli društveno-odgovorne inicijative koje treba da dovedu do konkretnih, održivih i pozitivnih promjena u životu djece i njihovih porodica.
Privatni sektor ima presudnu ulogu u izgradnji društva u kojem svako dijete ostvaruje sva svoja prava. Prije više od 50 godina, UNICEF je prepoznao ključnu ulogu koju privatni sektor može imati u sprovođenju održivih promjena za djecu širom svijeta. U skladu s novim UNICEF-ovim globalnim pristupom Uz poslovni sektor do rezultata, želimo da doprinesemo objedinjavanju stručnosti, sredstava i resursa crnogorskog privatnog sektora kako bismo odgovorili na prioritetne izazove s kojima se suočavaju djeca i adolescenti u Crnoj Gori.
Radujemo se saradnji sa članovima Poslovnog savjeta za prava djeteta, koji čine predstavnici Privredne komore Crne Gore, Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori, Asocijacije menadžera, Udruženja banaka, Američke komore (AmCham), ICT Korteksa, Rotari klubova Crne Gore, Crnogorske komercijalne banke, Telenora, Crnogorskog Telekoma, MTEL-a i Merkator-CG-a. Radujemo se i saradnji s budućim članovima Poslovnog savjeta koji su spremni da ulože napore u poboljšanje života djece na sistematičan i održiv način.
Zajedno, mi već danas možemo ostvariti pozitivan uticaj na život djece i kroz njih oblikovati svijetlu budućnost Crne Gore. Učinimo to!