Crna hronika

Imovina Pljevljaka čeka odluku Apelacionog suda

Poslije ukidanja presude Šariću odgodiće se suđenje za trajno oduzimanje nepokretnosti

Nakon što je Vrhovni kasacioni sud ukinuo pravosnažnu presudu Darku Šariću i ostalim osuđenim za šverc kokaina (kojom je Šarić osuđen na 15 godina zatvora) i vratio predmet Apelacionom sudu u Beogradu na ponovno odlučivanje, kako saznaju srpske Novosti, biće privremeno stopirani postupci pred Specijalnim sudom, vezani za zahtjev Tužilaštva za organizovani kriminal za trajno oduzimanje imovine od optuženih.

Poslije ukidanja presude Šariću odgodiće se suđenje za trajno oduzimanje nepokretnosti Foto: Krik.rs
Pobjeda/NovostiIzvor

Kako piše ovaj portal, ročišta koja su zakazana za naredni mjesec, trebalo bi da budu odložena, jer o ovom pitanju ne može da se raspravlja, pošto presuda u krivičnom predmetu nije pravosnažna.

Drugostepena presuda je ukinuta jer su se u sastavu petočlanog vijeća Apelacionog suda, koje je odlučivalo o žalbama na prvostepenu odluku, našle sudije (njih dvojica) koje su prethodno odlučivale o produženju pritvora Šariću.

To je u konkretnom slučaju, prema stavu VKS, dovelo u pitanje nepristrasnost „funkcionalne prirode“ sudija, jer su bili ispunjeni razlozi za njihovo obavezno izuzeće u postupku odlučivanja po žalbama na prvostepenu presudu.

Nakon što je pokrenut postupak protiv Pljevljaka i ostalih okrivljenih za šverc nekoliko tona kokaina iz Južne Amerike, ubrzo je uslijedila istraga o ispitivanju porijekla imovine. Privremeno je oduzet veliki broj nekretnina, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu. Šarić i njegovi srodnici, ostali su bez nekoliko vila u Vojvodini, stanova u Beogradu, zemljišta...

Kad je riječ o ostalim optuženima, Specijalnom sudu je Tužilaštvo podnijelo zahtjev za oduzimanje imovine i od biznismena Rodoljuba Radulovića, zvanog „Miša banana“, koji je sada ukinutom pravosnažnom presudom osuđen na deset godina zatvora zbog trgovine narkoticima. Protiv njega se postupak vodio u odsustvu, pošto je u bjekstvu.

Na spisku su se našli stan u Beogradu od 389 kvadratnih metara, kao i dvije garaže od po 14 kvadrata i ostava i perionica od 28 kvadrata. Pored toga, traži se i oduzimanje 45 odsto udjela u Privrednom društvu „Znak invest DOO Pančevo“, koje se sada zove „Invest KDN“. Tvrdi se da je ova imovina stečena vršenjem krivičnih dela.

I protiv Gorana Sokovića, koji je prema tvrdnjama Tužilaštva pored Šarića jedan od organizatora kriminalne grupe, proces se vodi u odsustvu, pošto je i dalje u bjekstvu, a nepravosnažno je osuđen na 15 godina zatvora. Od njega i njegovih srodnika traži se oduzimanje tri stana u Beogradu. Prvi, od njega lično, od 75 kvadratnih metara na Voždovcu, drugi na istoj adresi od njegovog brata, od 61 kvadratnog metra i treći od rođake od 100 kvadratnih metara, na Novom Beogradu.

Inače, Vrhovni kasacioni sud je u junu usvojio vanredni pravni lijek, odnosno zahtjev za zaštitu zakonitosti, koji su Šarićevi branioci podnijeli u decembru prošle godine, tražeći ukidanje pravosnažne presude.

Umjesto sudije Milimira Lukića, čije je postupanje sa još jednim sudijom Apelacije bilo sporno, a koji je bio izvjestilac u žalbenom postupku, na njegovo mjesto imenovan je sudija Sretko Janković. Prema dostupnim informacijama, čeka se da bude određen i drugi sudija, kako bi vijeće bilo kompletirano, nakon čega će biti zakazano novo suđenje.

Šarić je krajem jula prošle godine osuđen prvostepenom presudom na devet godina zatvora zbog pranja 20 miliona eura zarađenih prodajom narkotika. Tokom procesa je utvrđeno da su Šarić i ostali novac od kokaina uvodili u legalne novčane tokove i prikrivali njegovo porijeklo investirajući ga u kupovinu nepokretnosti i preduzeća.

Portal Analitika