Društvo

IJZCG

Posljednjih godina trend povećavanja pušenja među ženama

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) ukazuju da upotreba duvanskih proizvoda uništava više od 8 miliona života i stvara troškove u visini od 1,4 triliona dolara, samo za zdravstvenu zaštitu pušača i izgubljenu radnu produktivnost, zbog komplikacija pušenja.

Posljednjih godina trend povećavanja pušenja među ženama Foto: Pobjeda
Izvor

SZO kontinuirano upozorava na prijetnje od duvana, jer pogoršavaju siromaštvo, smanjuju ekonomsku produktivnost, i doprinosi da domaćinstva biraju hranu koja je manje kvalitetna i zagađaju vazduh u zatvorenom prostoru.

Takođe, Zdravstveni i ekonomska problemi, nastali kao posljedice upotrebe duvana, posebno su naglašeni u nerazvijenim i zemljama u razvoju, koje su zauzele vodeće mjesto u prevalenciji pušenja.

Tema ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana kontrole duvana je “Bez tajni”, a usmjerena je ka obavezama objavljivanja svih podataka o sadržaju duvanskih proizvoda, rasprostranjenosti upotrebe, uticaju na zdravlje, ekonomiku i druge društvene aspekte. Težnja je da mladima budu dostupne sve informacije o manipulacijama duvanskih industrija i njihovo osnaživanje za pobijanje takvih taktika i suprostavljanje.

SZO upozorava da je posebno značajno ukazati da pušači imaju povećan rizik od težih oblika kod slućajeva infekcije koronavirusom i zato poziva sve mlade ljude da se pridruže aktivnostima za stvaranje generacija koje ne koristi duvanske proizvode. 

Korišćenje duvanskih proizvoda među populacijom starosto između 15 i 64 godine je značajno zastupljeno u Crnoj Gori. Podaci pokazuju da je došlo do povećanja zastupljenosti stanovnika koji puše, od 31%, koliko je iznosila 2012. godine, na 35,4%. Navedeni podaci zabrinjavaju, posebno zbog toga što je u Crnoj Gori, do poslednjeg istraživanja, kontinuirano evidentiran trend pada konzumenata duvanskih proizvoda.

Istraživanje o kvalitetu života, životnim stilovima i zdravstvenim rizicima stanovnika Crne Gore je, takođe, pokazalo da je, još 17,1% populacije nekada tokom života koristilo duvanske proizvode, što pokazuje da je samo 47,6% stanovnika tokom cijelog života apstiniralo od pušenja.

Zastupljenost pušenja u odnosu na pol iznosila je 36,2% među muškarcima i 34,5% među ženama, što ukazuje da je, poslednjih godina, izražen značajan trend povećavanja pušenja među ženama. Pri tome, treba naglasiti da je u populaciji mlađih žena, starosti između 15 i 24 godine, prevalencija veća, za čak 1%, nego među muškarcima iste starosti.

Činjenica je da su kulturološke i sociološke prilike uslovile promjene u ponašanju žena u Crnoj Gori, koje je, na žalost, neusklađeno sa zdravljem.

Najveća vrijednost prevalencije pušenja u populaciji Crne Gore evidentirana je u populaciji starosti od 45 do 54 godine, a iznosila je gotovo 45%. Takođe, u ovoj populacionoj grupi je najviše onih koji su ikada u životu koristili duvanske proizvode. Prevalencija pušenja u gradskoj i seoskoj populaciji se ne razlikuje značajno, a ni stepen obrazovanja nije ograničavajuća komponenta za konzumiranje duvana. Najveći broj pušača, dnevno konzumira između 10 i 20 cigareta, ali gotovo svaki treći pušač konzumira više od 20 cigareta dnevno.

U većini zemalja u okruženju je povećan broj mladih korisnika duvanskih proizvoda.

Portal Analitika