Abiznis

Poslanici počeli raspravu o rebalansu budžeta

Izvor

Ministar finansija, Milorad Katnić, saopštio je da su osnovni razlozi za rebalans budžeta značajno lošije ekonomsko okruženje, potreba obezbjeđivanja dodatnog novca za finansiranje aktiviranih garancija datih podgoričkom Kombinatu aluminijuma (KAP), kao i nepovoljne vremenske prilike početkom godine koje su prouzrokovale dodatne troškove.

- U odnosu na period kada je usvojen Zakon o budžetu za ovu godinu, negativne ekonomske tendencije u okruženju i u crnogorskoj ekonomiji, reflektovane su manjim ostvarenjem prihoda od planiranog u posljednjem kvartalu prethodne godine i prvom tromjesečju ove, tako da su prihodi korigovani naniže za 60,02 miliona eura u odnosu na plan, rekao je Katnić.

On je kazao i da su rashodi smanjeni 15,97 miliona eura u odnosu na plan, dok se očekuje da glavne kategorije rashoda, odnosno izdaci iz obasti penzionog i invalidskog osiguranja i socijalne zaštite, ostanu na nivou planiranih.

- Međutim, otplata garancija datih KAP-u povećaće planirane izdatke budžeta u ovoj godini i na taj način povećati potreban iznos zaduživanja, naveo je Katnić.

Ministarstvo finansija je, prema njegovim riječima, predloženim izmjenama Zakona o budžetu prvobitno planinari rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od dva odsto smanjila na 0,5 odsto.

“Treba, međutim, imati u vidi da je najbitniji period ekonomske aktivnosti, treći kvartal, ispred nas i da će on u najvećoj mjeri determinisati ekonomska kretanja u ovoj godini”, saopštio je Katnić.

On tvrdi i da su se negativni trendovi u svjetskoj ekonomiji, prije svega u EU i eurozoni, u drugoj polovini prošle godine odrazili i na projekcije za ovu, ali i na srednjoročne projekcije. Povećana je, kako je kazao, opreznost na međunarodnim finansijskim tržištima, uz rastuće nepovjerenje da će nosioci ekonomske politike uspjeti da zaustave negativne trendove fiskalnih pokazatelja država, prije svega javnog duga i deficita.

Katnić je podsjetio i da je kreditna agencija Standard end purs (Standard and Poor’s/ S&P) početkom godine snizila rejtinge u devet zemalja eurozone. Među tim zemljama su i Francuska i Austrija, koje su izgubile najviši kreditni rejting (AAA).

Predlog izmjena i dopuna zakona o budžetu za ovu godinu Vlada je usvojila 25. aprila, jer na taj način želi da nastavi sa fiskalnom konsolidacijom na rashodnoj strani kroz smanjenje troškova, kao i da poveća prihode kroz proširenje poreske osnovice.

Rebalans, između ostalog, predviđa zadržavanje postojećih osnovnih poreskih stopa, čime Crna Gora nastavlja da bude jedna od poreski najkonkurentnijih država u Evropi.

Prihodi budžeta za ovu godinu procjenjuju se na 1,15 milijardi eura, što je za 28 miliona eura više u odnosu na ostvarenje prošle godine. To je 33,8 odsto BDP-a.

Vlada će na prihodnoj strani mjerama ekonomske politike implementirati nove poreske oblike. Uvešće se plaćanje takse od jednog eur mjesečno na SIM kartice, kablovsku televiziju i električna brojila.

Zaduženje je rebalansom predviđeno u iznosu od 308 miliona eura, od čega je 60 miliona fiskalna rezerva koja je planirana.

Vlada je usvojila i dodatne mjere štednje koje se odnose na državne funkcionere i na zaposlene u državnoj upravi. Smanjene su i naknade za službena putovanja i dnevnice, 20 odsto u odnosu na dosadašnje. Predviđena je i izmjena visine obračuna vrijednosti koeficijenata na zarade funkcionera, odnosno njihove zarade bi nakon toga bile manje oko sedam odsto.

Predlog rebalansa dobio je prošle sedmice zeleno svjetlo skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, uz ocjenu većine poslanika da su mjere štednje koje je Vlada predložila nedovoljne i da neće dati željene efekte.

Odbor je predložio parlamentu da usvoji predloge zakona o taksama na pristup određenim uslugama od opšteg interesa i za upotrebu duvanskih proizvoda, kao i o poreskoj o poreskoj administraciji. Predloženo je i usvajanje Predloga izmjena Zakona o akcizama.

Predlog izmjena Zakona o porezu na dohodak građana, kojim se propisuje porez po stopi od 50 odsto na funkcionerske penzije, nije dobio potrebnu većinu.

(foto: bicent.com)

Portal Analitika