Nedavna ograničenja izvoza medicinske opreme mogla bi imati ozbiljne posljedice za Zapadni Balkan. Zdravstveni sistemi u ovim zemljama su uglavnom manje razvijeni u odnosu na EU, zbog čega građani država Zapadnog Balkana imaju veliku potrebu za zaštitu i pomoć od strane EU, poručili su poslanici Evropskog Parlamenta.
U pismu predsjednici Evropske Komisije koje potpisuju, osim poslanika liberala Kjučjuka, i evropski poslanici Lukas Mandl, Viola von Cramon-Taubadel i Andrei Kovatchev, tražili su da EU izuzme Zapadni Balkan od restrikcija na izvoz medicinske opreme u doba krize, kao što su izuzete i druge države koje nijesu dio EU, Velika Britanija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Francuska, Švajcarska.
Oni su poručili da se Zapadni Balkan solidarisao sa EU u problemima migrantske krize i izbjeglica, te da i EU mora da pokaže solidarnost kada države regiona imaju svoje izazove i probleme.
Poslanici Evropskog Parlamenta zaključuju da je pandemija problem svih i utiče na živote svih ljudi, te da se i građani Zapadnog Balkanu osjećaju kao Evropljani i da tu ne smije biti razlika te da je zajednička akcija u pandemiji jedino rješenje.
Podsjećamo, Crna Gora je, kako je saopšteno iz Vlade, u u pregovorima sa EU kako bi pronašla zajednički način kako da se novac iz trenutnih programa EU preusmjeri za borbu protiv koronavirusa, što je potvrdio i šef delegacije EU u Podgorici, Aivo Orav. Oavkvi napori poslanika Evropskog Parlamenta biće značajan doprinos u takvim iskoracima.