Politika

Odbor za ljudska prava i slobode

Podržane izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti (VIDEO)

Odbor za ljudska prava i slobode, prihvatio je danas Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. 

Podržane izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti (VIDEO) Foto: Foto: Screenshot/YouTube
Portal AnalitikaIzvor

Odbor je predložio Skupštini Crne Gore da usvoji izmjene pomenutog zakona.

Opozicioni poslanici nijesu prisustvovali glasanju.

Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode, Jovan Vučurović, saopštio je na početku današnje rasprave, da je na sjednicu pozvao predstavnike tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori.

On je potvrdio da je primio dopis ombudsmana Siniše Bjekovića, da pozove na sjednicu i predstavnike Crnogorske pravoslavne crkve (CPC).

„Oni su tražili da dođu na odbor, ali je moje pravo da odlučim koga ću da pozovem, i to sam pravo iskoristio pozivajući predstavnike tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica“, saopštio je Vučurović.

DPS napustio sjednicu

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Halil Duković, rekao je da, dok je on bio na čelu odbora, nikome nije bilo uskraćivano pravo govora.

Njegova partijska koleginica, Vesna Pavićević, dodala je da bi Vučurović trebalo da vodi računa o jednakosti svih vjerskih zajednica.

Aleksandra Vuković iz te stranke saopštila je da DPS zahtijeva obustavu sjednice, jer im je potrebno uputstvo s tim dokle se stiglo s mišljenjem Venecijanske komisije (VK) o izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Poslanici DPS-a su nakon toga napustili sjednicu odbora.

Leposavić: VK već dala mišljenje o zakonu

Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava, Vladimir Leposavić, rekao je da se ne usvaja novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti, već da se u manjem obimu mijenja stari, o kojem je VK već dala mišljenje.

„Ne postoji zakonski propis da uvijek i u svakom slučaju treba tražiti mišljenje VK“, istakao je on.

Leposavić tvrdi da će izmjenama zakona biti proširen katalog prava svih vjerskih zajednica.

„Izmjene su usklađene sa standardima evropskog prava i Ustavom Crne Gore. Ne krši se jednakost pred zakonom i sudom, niti se sprovodi diskriminacija“, naveo je on.

Perović: Ne želimo da budemo van sistema

Rektor Cetinjske bogoslovije, Gojko Perović, rekao je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) ne želi da bude izvan evidencije poreskog sistema Crne Gore, katastra i bilo kojeg drugog segmenta pravnog poretka države Crne Gore.

„Ne želimo da budemo eksteritorija kad je u pitanju pravni poredak, kao što su ambasade. SPC i njene eparhije podliježu zakonima Crne Gore, ali crkvena imovina nije država. Izmjene zakona idu u pravcu opšteg narodnog dobra. Odbranili smo Ustav i sekularnost države. Želimo da budemo ne samo podanici, već da budemo u jedinstvenoj evidenciji crkava i vjerskih zajednica Crne Gore. Ne želimo da budemo van sistema i zakona“, poručio je Perović.

Demirović: IZ ostavljen kratak rok da se izjasni o izmjenama

Predstavnik Islamske zajednice (IZ), Muharem Demirović, rekao je da je IZ ostavljen kratak rok da se izjasni o izmjenama zakona.

„Dostavili smo ministru određene primjedbe i sugestije, koje nijesu konačne i zvanične. U tom smislu, izražavam što je u zakon inkorporiran institut islamske zadužbine – vakufa, koji je garantovan još Berlinskim ugovorom 1878. godine“, naveo je on.


Portal Analitika