Društvo

U Crnoj Gori ne postoji protokol

Porodična drama kulminirala zbog improvizacije nadležnih

UCrnoj Gori ne postoji protokol o postupanju nadležnih u slučaju privođenja roditelja koji ne poštuje sudske odluke, odnosno da, na primjer, ne dozvoljava drugom roditelju da gleda djecu.

Marija Popović Foto: Pobjeda
Marija Popović
PobjedaIzvor

Protokol takve vrste, o saradnji, postoji, recimo, u slučaju porodičnog nasilja, a nemili događaj od prošle sedmice kada je uhapšen samohrani otac pred maloljetnom djecom koja su se opirala, vikala i plakala, opominje nadležne na propust, ispričala je u razgovoru za naše novine socijalna radnica koja se godinama bavi ovom oblašću.

Ona, međutim, zbog osjetljivog momenta i činjenice da su pokrenuti postupci koji će utvrditi odgovornost u slučaju hapšenja oca maloljetne djece, nije željela da istupi zvanično, a takvog stava su bile i neke njene kolege.

- Ministri treba da potpišu takav protokol da se znaju obaveze i ovlašćenja svih nadležnih. Znalo bi se ko sve treba da izađe na teren u ovakvim situacijama, šta treba prethodno da se organizuje, da se temeljno sagleda predmet. U ovom slučaju, kojem smo svjedočili prošle sedmice, očito je da je sve improvizovano – rekli su oni.

Naša sagovornica objašnjava da se relativno u kratkom roku počelo sa kažnjavanjem roditelja koji ne dozvoljavaju drugom da gleda djecu na način što im se novčana kazna preinači u zatvorsku, te da je navodno zato izostao protokol o tome.

Prošle sedmice snimak na kome se vidjelo privođenje oca i istovremeno odvođenje djece sa majkom, kod koje bi trebalo da djeca budu dok otac ne odsluži mjesečnu kaznu zatvora, uznemirio je javnost. Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja poručili su da će svi akteri ovog događaja odgovarati, jer nije obezbijeđeno da se na bezbolan način sprovedu odluke. Inspekcija je utvrdila da je bilo propusta i u postupanju direktorice podgoričkog Centra za socijalni rad Marije Popović, jer nije spriječila da se nestručnim i nesavjesnim radom prouzrokuje šteta korisnicima i javnoj ustanovi, suprotno javnom interesu. Ta ustanova pokrenula je disciplinske postupke protiv troje službenika u sklopu kojih će se utvrditi da li i kakva vrsta odgovornosti im se može staviti na teret, o čemu će se izjasniti tamošnji Upravni odbor.

Naša sagovornica ističe da je na terenu, mimo socijalnih službenika, svakako trebalo da bude i sudski izvršitelj, koji je, kaže ona, jedini mogao da prekine izvršenje sudske odluke kada se ispostavilo da nema uslova da se obavi na valjan način.

- Sudski izvršitelj je mogao da kaže: gotovo je, ovo se ne može uraditi, nijesu zadovoljeni uslovi zato što je prevelik broj ljudi na licu mjesta i narušava se privatnost djece. Toga, međutim, nije bilo – kaže ona.

Uz to, idealno bi bilo, prema njenim riječima, da su akteri ovog događaja održali sastanak prije ovog događaja kako bi svi detaljnije spoznali slučaj i sačinili potom strategiju koju će da primijene u slučaju da ne bude išlo sve po planu, a imajući u vidu da postoji konflikt između roditelja. Idealno bi bilo, takođe, dodaje ona, da je obezbijeđeno da majka čeka da joj služba doveze djecu na svojoj adresi, a ne da ih preuzima na licu mjesta, dok njenog bivšeg supruga odvode u zatvor.

Kako je ranije saopšteno iz Osnovnog suda, u toku je postupak za preispitivanje starateljstva u ovom slučaju, koje je ranije dodijeljeno ocu. On je i ranije išao u zatvor, na 15 dana, zato što nije dozvoljavao majci da gleda djecu, na što je imala pravo prema sudskoj odluci – dva puta nedjeljno. Nakon toga je popustio i počeo je da poštuje odluku, ali, kako je vidio da su djeca ponovo počela lijepo da se druže sa majkom, blokirao je njihove susrete.
Portal Analitika