Politika

Popović: Srbija, najveća matična država srpskog naroda

Izvor

Govoreći na konferenciji „Položaj i perspektive srpskog naroda u zemljama regiona“, održanoj u Beogradu, Popović je ocijenio da oni gotovo isključivo zavise od položaja i uloge Srbije u međunarodnoj zajednici, kao „najveće matične države srpskog naroda“.

Popović smatra da, što se tiče Crne Gore, ona po svemu predstavlja specifikum.

„Crnogorska nacija je nastala dekretom, i od tada traje borba za uspostavljanje posebnog identiteta Crnogoraca. Srećna je okolnost što među nacionalno izjašnjenim Crnogorcima, još dominantnu većinu čine oni koji ne spore pripadnost istom nacionalnom stablu sa ostalim Srbima“, rekao je on.

Popović je kazao da ne spori nikom pravo na slobodno nacionalno izjašnjavanje i uvjerenje, još manje činjenicu o postojanju crnogorske nacije, ali ga to „ne može pokolebati u istorijski utemeljenom stavu da su nacionalni Srbi i Crnogorci jedan te isti narod, vještački podijeljen na dvije, danas međusobno suprotstavljene nacije“.

On smatra da, ako ne treba da se miješamo u političko ili nacionalno uvjerenje Crnogoraca, „možemo i moramo da utičemo da nas te političke i nacionalne razlike ne podstiču na dalje razbijanje suštinski istog nacionalnog korpusa, ili još gore, u nacionalno neprijateljstvo“.

„Dobra je okolnost što se, ipak, i pored ozbiljnih mimoilaženja, često i predrasuda, odnosi između Srbije i Crne Gore poboljšavaju, i uvjeren sam, da će ubrzo biti dovedeni u ravan prirodnog savezništva“, ocijenio je Popović.

Prema njegovim riječima, da bi se taj proces ubrzao Srbija treba da poštuje izbornu volju građana Crne Gore, što ona, kako je naveo, nedvosmisleno i radi nakon 2000. godine.

U isto vrijeme, smatra Popović, Srbija treba značajno da pomaže osnivanje i rad posebenih srpskih institucija, čiji će zadatak biti da sačuva sprsku nacionalnu supstancu .

„S te pozicije, Srbiji je mnogo lakše kritikovati ponašanja aktelne vlasti u Crnoj Gori, koja su, ne rijetko, bila nekorektna, u slučaju Kosova i drastična, a da takvo principijelno ponašanje ne daje eventualni alibi trenutnim nosiocima vlasti u Crnoj Gori, da nas, koji u njoj živimo, i čija je ona matična država, diskriminiše“, kazao je Popović.

On smatra da je važno da međusobno uvažavanje političkih elita Srbije i Crne Gore "ne bude dočekano kao izdaja naših nacionalnih interesa od strane Srbije i njenih zvaničnika, što se nerijetko, dešavalo u bližoj prošlosti".

„Čak i danas, s nadom da to ne predstavlja većinski stav srpskog naroda u Crnoj Gori, kod kojeg je, na žalost, uticaj komunističke ideologije i dalje veoma izražen. Čim se odnosi zvanične Srbije i zvanične Crne Gore podignu na viši nivo, naš položaj se bitno mijenja“, saopštio je Popović.

Prema njegovim riječima, to će posebno dolaziti do izražaja kako Srbija bude ekonomski jačala, što se, dodao je, već dešava.

„Dok god se neka srpska stranka ne vrati na vlast u Crnoj Gori, neće biti uspostavljena ravnoteža i prestati svojevrsna satanizacija srpskog naroda, zahvaljujući činjenici da 30 odsto građana Crne Gore srpske nacionalnosti nema svog reprezenta na vlasti", smatra popović.

Ta činjenica se, kako je naveo, koristi kao motiv da se srpski narod prikaže, ne kao opozicija u Crnoj Gori, nego kao opozicija Crnoj Gori, što nosiocima tog političkog projekta služi kao navodni dokaz o hegemonističkim pretenzijama Srbije prema Crnoj Gori.

Popović je ocijenio da srpski narod ne treba da se aktivno uključuje u "međucrnogorski sukob, koji je trenutno na sceni, svrstavanjem na jednu od dvije suprotstavljene strane“.

„Posebno ne favorizujući onu stranu za koju je srpski narod u Crnoj Gori politička kategorija a Srbija neprijateljska država. Na žalost, to se, upravo dešava, pa imamo apsurdnu situaciju da se nekada i vrlo direktno, svrstavamo na stranu onih struktura u kojima ne samo da nema nacionalnih Srba, nego se radi o reprezentima politike koja je najdirektnije podržavala antisrpski projekat, a koja se sada, zbog svojih interesa, okrenula protiv dijela aktuelanog režima“, naveo je on.

Popović je poručio da ne treba zaboraviti činjenicu da u glasačkom tijelu vladajuće garniture na vlasti, više od 60 odsto čine ljudi koji nemaju neprijateljski odnos prema srpskom narodu i Srbiji.

„Moramo praviti mostove među nama i ne osvrtati se previše na političke razlike. One su trenutne, ali ako uspijemo da promijenimo okolnosti, a ovaj način je po meni jedini mogući, imaćemo jedinstvo, kojim će se i naša pozicija iz korijena promijeniti, a Crna Gora brže vratiti u svoj istorijski matični tok“, rekao je on.

Popović smatra da najbolji odgovor na te podjele daje Srpska pravoslavna crkva (SPC) „koja ne dozvoljava da se razlike u nacionalnom izjašnjavanju koriste kao motiv za produbljavanje sukoba među braćom“.

„Ona i njeni velikodostojnici, i pored svih problema koje im vlast zadaje, često se, zbog takvog stava nalaze na meti oštrijih kritka dijela našeg naroda. Ali istrajnost SPC na takvom stavu, presudno utiče da se proces razgradnje istog nacionalnog i etničkog stabla Srba i Crnogoraca polako, ali sigurno zaustavlja“, zaključio je on.

Portal Analitika