“Kod nas se najčešće koristi sumporni prah, jer ima jak miris. Postoje repelenti, jedinjenja koja tjeraju ali ne ubijaju životinje, međutim kod nas ne mogu da se kupe. Nijedno to sredstvo nije dovoljno efikasno, jer kad ovlaži gubi te jake mirese. Nije ni sumpor siguran, ali može poslužiti. Ne preporučujem naftalin, jer je opasan po zdravlje”, kazala je Polović.
Ona je kazala da zmija sada nije ništa više nego što je bilo prošle godine u ovom periodu.
“Ali čim temperatura dostigne 20 stepeni one se bude i izlaze u potrazi za hranom. Interesantno je bilo i što su se pojavile čak u februaru. Južni predjeli imaju sve kraće zime pa su zmije duže aktivne, te ih onda možemo vidjeti i u novembru, ali i u februaru”, kaže Polović.
Ona apeluje na građane da ih ne ubijaju, jer i one imaju mjesto u prirodi.
“Ako bi zmije nestale, nastalo bi nekontrolisano množenje glodara. Sve ove zmije od kojih se građani plaše su uglavnom neotrovnice. Mi imamo svega tri otrovnice od kojih je najčešći poskok. Treba znati da decenijama unazad nijesmo imali smrtni slučaj od ujeda zmije”, kaže Polović.
Davno zaplijenjena crvenorepa boa i dalje je u kancelariji direktorice Prirodnjačkog muzeja. Polović kaže da će je čuvati sve dok se ne stvore uslovi za njeno premještanje.
Podgorica inače, nema prihvatilište za ovu vrstu životinja, ali se Polović nada da će ga uskoro dobiti.