Nalazili su se svega nekoliko metara od markirane planinarske staze

Poljski džavljani zloupotrijebili poziv za pomoć: Gorska služba stigla na Prokletije, našla ih bezbjedne na livadi

Dvoje Poljskih državljana zloupotrijebilo je juče poziv za pomoć Gorske službe spašavanja Crne Gore tako što su javili da se nalaze zaglavljeni u stijenama na Prokletijama. Ipak, pripadnici GSS su ih po dolasku zatekli na livadi svega nekoliko metara od markirane planinarske staze. 

Poljski džavljani zloupotrijebili poziv za pomoć: Gorska služba stigla na Prokletije, našla ih bezbjedne na livadi Foto: GSS
Portal AnalitikaIzvor

Podsjećamo, juče u poslijepodnevnim časovima, putem OKC 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje primljen je poziv za pomoć od dvoje državljana Poljske koji su prijavili da su ostali zaglavljeni u stijeni u rejonu Krošnjinih vrata na Prokletijama.

Odmah po prijemu poziva, pripadnici Gorske službe spašavanja uputili su se na teren, uprkos veoma nepovoljnim vremenskim uslovima koje su pratili jaka kiša i grmljavina.

"Dolaskom na lice mjesta ustanovljeno je da se poljski državljani ni u jednom trenutku nijesu nalazili u opasnosti niti su bili zaglavljeni u stijeni. Nalazili su se na ravnom terenu (livadi) svega nekoliko metara od markirane planinarske staze, a uz pratnju spasilaca bez ikakvih poteškoća pješice su stigli do odredišta. Na osnovu okolnosti na terenu, može se zaključiti da se u ovom slučaju radilo o neopravdanom, odnosno zloupotrijebljenom pozivu za pomoć, budući da nije postojala situacija koja je zahtijevala sprovođenje spasilačke akcije", saopšteno je iz GSS.

Oni apeluju na sve posjetioce planina da broj 112 i službe spašavanja koriste isključivo u slučajevima stvarne opasnosti, jer svaki neopravdan angažman spasilačkih timova može ugroziti pravovremeno pružanje pomoći onima kojima je ona zaista neophodna.

Portal Analitika