Sci/Tech

Polarna svjetlost snimljena na Saturnu

Izvor

 

Više od 1.000 fotografija, načinjenih uz pomoć svemirske sonde "Kasini", pokazuju spektakularnu jarku zelenu svjetlost poznatu i kao aurora.

Naučnici su napravili kratak film od fotografija koje pokazuju auroru kako treperi u većem i manjem intenzitetu tokom dana koji na toj planeti traje 10 sati i 47 minuta. Oni se nadaju da će im ovaj snimak pomoći da bolje razumiju fenomen polarne svjetlosti i na Zemlji i na drugim planetama.

Čestice koje Sunce izbaci u svemir reaguju sa naelektrisanim atomima iz atmosfere planete, stvarajući tako jarku svjetlost. Međutim promjene u intenzitetu aurore na Saturnu tokom perioda od jednog dana ukazuju na to da pravac u kome se nalazi Sunce utiče na to koliko će svjetlost biti jaka. Na infracrvenim slikama se vidi da je svjetlost najintenzivnija oko podneva i oko ponoći.

- Saturnova aurora je veoma složena pojava i mi smo tek počeli da shvatamo koji su tu faktori bitni. Ovim proučavanjem ćemo dobiti bolji uvid u širok spektar različitih osobina tih svjetlosti i moći ćemo da razumemo šta utiče na njihove karakteristike - izjavio je doktor Tom Stalard sa Univerziteta u Lesteru, koji je predstavio ove snimke na Evropskom kongresu planetarnih nauka u Rimu.

Portal Analitika