Društvo

Pokrenuta procedura za izvršenje presude u korist Đurišić-Bečanović

Senat Univerziteta Crne Gore pokrenuo je proceduru za izvršenje pravosnažne sudske presude kojom je utvrđeno da je bila nezakonita odluka Univerziteta iz 2015. godine da se prof. dr Tatjana Đurišić-Bečanović ne bira u zvanje redovnog profesora za predmete na Filološkom fakultetu.

Pokrenuta procedura za izvršenje presude u korist Đurišić-Bečanović Foto: GP URA
PobjedaIzvor

Kako je saopšteno juče, nakon što se upoznao sa pravosnažnom odlukom, Senat je naložio Filološkom fakultetu da predloži recenzentsku komisiju za razmatranje konkursnog materijala za izbor u zvanje Đurišić-Bečanović.

Reizbor


Prethodno, na sjednici od 24. juna ove godine, Senat Univerziteta Crne Gore nije izabrao Tatjanu Đurišić-Bečanović za redovnu profesoricu, već je reizabrana za vanrednu profesoricu.

Niko, prema saznanjima Pobjede, tada nije glasao da se izabere u više zvanje.

Đurišić-Bečanović se kandidovala za izbor u akademsko zvanje za oblast Montenegristika – Crnogorska i južnoslovenske književnosti, na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Senat je tada odlučivao o predlogu Naučnog odbora Univerziteta Crne Gore, koji je ponovio negativno mišljenje da se kandidatkinja dr Tatjana Đurišić-Bečanović izabere u zvanje redovne profesorice, ocjenjujući da za to ne zadovoljava uslove.

Đurišić-Bečanović je ranije, uoči odluke o reizboru za Pobjedu kazala da ne želi da komentariše mišljenje koje je tada donio Naučni odbor.

Rekla je da je 2015. godine trebalo da bude izabrana u zvanje redovne profesorice, ali se to nije desilo, zbog čega je kasnije pokrenula tužbu protiv Univerziteta. Presuda je bila donešena u njenu korist, ali nije bila konačna, odnosno pravosnažna, jer se čekala odluka više instance.

Đurišić-Bečanović je tada saopštila da joj neko šest godina uskraćuje elementarna akdemaska prava.

Ona je ranije objelodanila nalaz vještaka urađen u toku sudskog postupka u kojem je potvrđeno da joj je UCG potpuno neosnovano i vanpravno uskratio zvanje redovnog profesora.

Prestanak članstva


Na jučerašnjoj sjednici Senata UCG, kojom je predsjedavao rektor prof. dr Vladimir Božović, u akademsko zvanje izabrano je ukupno šest kandidata, po referatima iz Biltena UCG 536, 538 i 540.

Dodaje se da su imenovane i Komisija za praćenje inauguracionog predavanja za izbor u akademsko zvanje redovni profesor i Komisija za praćenje javnih, pristupnih i inauguracionih predavanja za izbor u prvo akademsko zvanje - docent.

"Konstatovan je i prestanak članstva prof. dr Milošu Kneževiću u 5. sazivu Upravnog odbora UCG, koji je podnio ostavku na mjesto člana, i pokrenut postupak za izbor jednog predstavnika akademskog osoblja sa akademskim zvanjem, iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka, na upražnjeno mjesto", saopšteno je sa UCG.

Dodaje se da je i predstavniku saradnika u Senatu UCG dr Draganu Baćoviću, takođe konstatovan prestanak članstva, zbog prestanka radnog angažmana na matičnom fakultetu.

"Senat je upoznat i sa predlogom Disciplinske komisije Pravnog Fakulteta u slučaju studentkinje koja je izvršila teže povrede obaveza studenata iz člana 148. Statuta UCG, te je donijeta odluka da se studentkinja isključi sa Pravnog fakulteta UCG u trajanju od jedne studijske godine", navodi se u saopštenju.

Na dnevnom redu Senata UCG bili su i postupci za sticanje akademskog naziva doktor nauka za osam kandidata, saglasnost za angažovanje, po zahtjevu sedam profesora, na drugim visokoobrazovnim ustanovama, kao i organizacija nastave na pojedinim organizacionim jedinicama.

Bivšem direktoru CERN-a zvanje počasnog profesora UCG

Istaknutom naučniku i nekadašnjem direktoru CERN-a, prof. dr Hervigu Šoperu dodijeljeno je zvanje počasnog profesora Univerziteta Crne Gore tajnim glasanjem članova Senata UCG.

Kako je saopšteno sa UCG, eskperimentalni fizičar i profesor emeritus na Univerzitetu u Hamburgu, predložen je na inicijativu redovne profesorice Prirodno-matematičkog fakulteta UCG prof. dr Mare Šćepanović. On je svoj život posvetio jačanju misije Naučna diplomatija u nestabilnim geopolitičkim regionima.

"Zahvaljujući viziji profesora Šopera, Crna Gora je značajno unaprijedila i izgradila svoj naučni potencijal, kao aktivni učesnik inicijative Međunarodni institut za održive tehnologije Jugoistočne Evrope (SEEIST). Ova inicijativa, nastala na predlog počasnog profesora, treba da rezultira izgradnjom Međunarodnog instituta za hadronsku terapiju, koji će biti u jednoj od zemalja regiona. Institut će okupiti naučnike i istraživače Jugoistočne Evrope u borbi protiv kancera i liječiti pacijente radioterapijom teškim jonima, uz biomedicinska, klinička i druga ispitivanja", saopšteno je sa UCG.

Portal Analitika