Društvo

Ministarstvo rada i socijalnog staranja pojasnilo

Podrška za život u zajednici: Zašto se personalna asistencija poistovjećuje sa drugim terminima

Između osobe s invaliditetom i personalnog asistenta mora da postoji odnos poslodavca i zaposlenog

Ilustracija Foto: Pixabay.com
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Povodom evenutalnih zabuna koje se mogu odnositi na opseg pružanja usluga iz oblasti personalne asistencije, Ministarstvo rada i socijalnog staranja oglasilo se danas pojašnjavajući zakonsku regulativu u ovoj oblasti.

Njihovo obraćanje javnosti prenosimo integralno:

“Personalna asistencija je jedna od usluga iz oblasti socijalne i dječje zaštite garantovana Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Konkretno, usluga personalne asistencije spada pod usluge podrške za život u zajednici.

Istim zakonom je utvrđen postupak za ostvarivanje prava. Personalna asistencija omogućava osobama s invaliditetom da dobiju spoljnu podršku kojom kompenzuju stvari koje im se čine teške ili nemoguće u samostalnom životu. Usluga personalne asistencije se definiše prema specifičnim i individualnim potrebama.

Usluga personalne asistencije se pruža korisniku licne invalidnine, odnosno dodatka za tuđu njegu i pomoć koji je u radnom odnosu, odnosno uključen u sistem visokog obrazovanja odnosno obrazovanja odraslih.

Između osobe s invaliditetom i personalnog asistenta mora da postoji odnos poslodavca i zaposlenog. Ovo podrazumjeva da korisnica/k personalne asistencije mora da bude punoljetan i poslovno sposobna/an.

Korisnica/k kao poslodavac ima pravo da odlučuje u vezi sa čim joj/mu je potrebna pomoć i kako želi da pojedini zadatak bude obavljen.

Zahtjev za ostvarivanje ovog prava podnosi se na obrascu koji propisuje nadležni organ državne uprave, a podnosilac zahtjeva odgovara za tačnost i ispravnost podataka koje unosi u obrazac.

Svaka osoba s invaliditetom ima pravo podnijeti zahtjev za priznanje prava na personalnu asistenciju Centru za socijalni rad, čije su stručni radnice/i dužni procijeniti ispunjavanje uslova za ostvarivanje prava i utvrditi obim prava.

Pružalac usluge personalne asistencije pruža sljedeće usluge: pomoć pri održavanju lične higijene i higijene prostora; nabavku hrane, pripremu obroka i pomoć pri hranjenju; pomoć pri oblačenju i svlačenju; pomoć pri podizanju, premještanju i kretanju unutar i izvan korisnikovog prostora, radnog mjesta i mjesta gdje se odvijaju društvene i obrazovne aktivnosti i korišćenju prevoza; pomoć pri korišćenju zdravstvenih usluga i korišćenju i održavanju ortopedskih pomagala; pomoć pri komunikaciji; pomoć u zadovoljavanju socijalnih, kulturno-zabavnih, obrazovnih, sportskih i drugih potreba.

Do sada su tri pružaoca usluga licencirana za uslugu personalne asistencije i to: Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju iz Nikšića; Udruženje mladih sa hendikepom i Udruženje paraplegičara iz Bijelog Polja. Ministarstvo je u septembru 2021.godine, utvrdilo cijenu usluge personalne asistencije u iznosu od 6,31 eura po satu.

Nažalost, u praksi se često personalna asistencija poistovjećuje sa nekim drugim terminima, odnosno uslugama koje imaju potpuno različito značenje, odnosno svrhu, pa nekada i korisnike kao na primjer: Asistent u radu, Asistent u nastavi, Asistent/pomoć u kući kao i Servis gerento domaćica.

Neposrednu uslugu personalne asistencije pruža saradnik - personalni asistent.

Personalni asistent angažovan je u radu s jednim korisnikom, najmanje 20, a najviše 40 sati sedmično.

Pored korisnika i personalnih asistenata u planiranju, obezbjeđivanju, pružanju, korišćenju, nadgledanju i kontroli usluge učestvuju i stručne/i radnice/i, i to u Centru za socijalni rad, koji ima obavezu priznavanja prava i stručne radnice/i kod neposrednog pružaoca usluge personalnog asistenta.

Portal Analitika