Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Po standardima EU: Završeni radovi na energetskoj rekonstrukciji OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju

Po standardima EU: Završeni radovi na energetskoj rekonstrukciji OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju

Izvršena je strukturna sanacija objekta, uključujući obnovu krovnih konstrukcija i hidroizolacije, te sanaciju fasade. U oblasti energetske efikasnosti sprovedena termoizolacija spoljnih zidova, poda i krovne konstrukcije, zamjena dotrajalih jednokrilnih prozora i vrata novom

Po standardima EU: Završeni radovi na energetskoj rekonstrukciji OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju Foto: Ministarstvo energtike i rudarstva
Portal AnalitikaIzvor

U okviruprojekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), završenisu radovi na energetskoj rekonstrukciji još jedne osnovne škole, ovog puta na sjeveru Crne Gore, OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju.

Kako je pojašnjeno iz Ministarstva energetike i rudarstvam, ova škola dio je Klastera IV projekta, koji se sprovodi u okviru Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), a realizuje se uz finansijsku podršku Evropske unije i Njemačke razvojne banke (KfW), te uz doprinos Vlade Crne Gore, a nosilac projekta je ministarstvo energetike i rudarstva.

Tim povodom, ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof.dr Anđela Jakšić-Stojanović, posjetili su OŠ „Risto Ratković” i iz prve ruke se uvjerili u rezultate obnove, kvalitet radova i razgovarali sa nastavnicima i nastavnim osobljem.

„Ponosan sam što danas stojim ispred OŠ „Risto Ratković“ — škole koja je postala dio zelene Crne Gore. Radovi su gotovi, a mjere su implementirane — od termoizolacije do modernizovanih sistema grijanja. Iza svake cifre o uštedi energije stoji dijete koje više neće sjediti u hladnoj učionici, nastavnik koji može da se posveti nastavi, a ne borbi s neuslovnim prostorom. Ulažemo u djecu jer su oni u suštini naša najvažnija investicija”, kazao je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, istakla je da je ova investicija direktno ulaganje u budućnost Bijelog Polja i sjevera Crne Gore.

“Naši prosvjetni radnici i učenici konačno dobijaju bezbjedno i podsticajno okruženje u skladu sa standardima XXI vijeka, što će bez sumnje podići i kvalitet obrazovnog procesa. U saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva i Ministarstvom javnih radova, nastavljamo intenzivno da radimo na unapređenju kvaliteta obrazovne infrastrukture kako bi svako dijete imalo adekvatne uslove za obrazovanje”, navela je ona.

Radovi na OŠ „Risto Ratković“, počeli u septembru 2025. godine, obuhvatili su sklop mjera uskladen sa standardima energetske efikasnosti EU.

Rekonstrukcija je obuhvatila sveobuhvatan sklop mjera. Izvršena je strukturna sanacija objekta, uključujući obnovu krovnih konstrukcija i hidroizolacije, te sanaciju fasade.

U oblasti energetske efikasnosti sprovedene su: termoizolacija spoljnih zidova, poda i krovne konstrukcije, zamjena dotrajalih jednokrilnih prozora i vrata novom visokoizolativnom stolarijom, te modernizacija sistema grijanja i hlađenja uz prelazak na ekološki prihvatljivije izvore energije.

Ugrađena je LED rasvjeta, a sanitarni čvorovi su rekonstruisani uz poštovanje standarda pristupačnosti za osobe s invaliditetom.

Projekat PEEPB do sada je uspješno završio renovaciju sedam škola u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, s impresivnim rezultatima: uštede energije od prosjecno 59% (3.230 MWh godišnje), smanjenje emisija CO₂ za prosjecno 69% — oko 1.400 tona godišnje, poboljšanje uslova učenja i rada za oko 5.627 učenika i zaposlenih, dok ukupna investicija u tih sedam škola iznosi oko 16,4 miliona eura.

Rrenovirane su: OŠ „Njegoš“ u Kotoru, Srednja ekonomsko-ugostiteljna škola i zgrada Univerziteta DIF u Nikšiću, Gimnazija „25. maj“ u Podgorici, OŠ „Lovćeski partizanski odred“ u Cetinjeu, OŠ „Srbija“ i OŠ „Jugoslavija“ u Baru te Gimnazija i Srednja likovna škola „Petar Lubarda“ na Cetinju.

Portal Analitika