Društvo

Ugostitelji na mukama

Po piće u kafanu, pa u park nakon 22 časa

Smisao mjere kojom je Nacionalno koordinaciono tijelo ograničilo radno vrijeme kafića i restorana do 22 časa dovodi se u pitanje, imajući u vidu da se nakon njihovog zatvaranja veliki broj Podgoričana okuplja u gradskim parkovima - kazao je za Pobjedu predsjednik Udruženja ugostitelja Podgorice Momo Sladaković.

Po piće u kafanu, pa u park nakon 22 časa Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

On je naveo da se, u nedostatku noćnog provoda, oni druže na prostoru koji nije predviđen za takve aktivnosti, te da se ne poštuju mjere koje je propisao NKT koje se odnose na socijalnu distancu i higijenu, o čemu ugostitelji u svojim objektima i te kako vode računa.

Ovo udruženje je prije nedjelju podnijelo NKT-u i gradonačelniku Podgorice Ivanu Vukoviću inicijativu za izmjenu ili ukidanje mjera koje se odnose na ograničenje radnog vremena. Oni su naveli da se na ovaj način dovodi u pitanje opstanak na tržištu velikog broja ugostitelja, kojih je, kako navode, prema nezvaničnim podacima na teritoriji Glavnog grada oko 1.700. Ako se uzme u obzir broj zaposlenih i njihov doprinos državnom i lokalnom budžetu, može se reći da su oni jedan od stubova nosioca ekonomije i Podgorice i države, koji je ovom mjerom, kako tvrde, uzdrman više nego ikada.

Iako odgovora od NKT-a i Vukovića na ovu inicijativu još uvijek nema, Sladaković ipak ima razumijevanja, zbog obima posla koji obavljaju u ovim teškim danima.

- Nadamo se da ćemo uskoro dobiti pozitivan odgovor, jer će u suprotnom, mjere koje se odnose na rad ugostiteljskih objekata do 22 časa dovesti do teških posljedica kako po ugostitelje u Glavnom gradu, tako i po ekonomiju uopšte – upozorava naš sagovornik.

Komentarišući stanje u ovoj djelatnosti, navodi da se prihodi sa onima od prošle godine ne mogu ni uporediti. Prema njihovim saznanjima, većina ugostitelja negativno posluje, otpušten je veliki broj zaposlenih, a njihov rad je sveden na puki opstanak.

Na pitanje koliko ih često obilaze inspekcije, Sladaković kaže da ih od donošenja mjera ima sve više na terenu, što, kako kaže, podržava. Ipak smatra da bi u ovim teškim vremenima za njihovo poslovanje, inspekcija prvo trebalo da daje upozorenja, a da kažnjava tek u slučaju ako neko nastavi da krši pravila. Upoređujući period kada je rad ugostitelja bio zabranjen i ovaj u kom je njihov rad vremenski ograničen, Sladaković trenutnu situaciju smatra gorom.

- Kada su kafići bili zatvoreni, ugostitelji nisu imali prihoda, ali rashodi su bili mnogo manji, a imali smo i 100 posto subvencije od države. Sada su prihodi svedeni na minimum, pomoći za sada nema, a rashodi su povećani, jer za obavljanje djelatnosti, pored zarada zaposlenima, postoje tekuće obaveze koje se odnose na struju, vodu, obaveze prema dostavljačima, zakupnine, razni porezi i takse koje svakodnevno pristižu. Možemo slobodno reći da je situacija mnogo gora sada, nego dok je rad bio zabranjen u potpunosti, imajući u vidu da tokom ljetnjih mjeseci gosti uglavnom kasnije dolaze u kafiće - smatra Sladaković.

Navodi da su do sada dobili pomoć od Glavnog grada koja se odnosi na komunalne takse za postavljanje bašti, ali se nadaju i pomoći države, kako bi prevazišli ovu situaciju. Smatra da su mjerama NKT-a najviše pogođeni ugostitelji te da su te mjere i sa zdravstvenog i ekonomskog aspekta, prestrogo postavljene. Zbog toga traže da se one ublaže, a posebno mjeru koja se odnosi na zabranu rada poslije 22 časa.

Adekvatno sprovoditi mjere

Na prekjučerašnjoj konferenciji za medije Senad Begić je kazao da ne bi imali ništa protiv dužeg rada kafića, ukoliko bi se advekvatno sprovodile propisane mjere.

- Što se IZJ tiče, da se mjere koje su propisane u kafićima sprovode adekvatno, IJZ ne bi imao ništa protiv da kafići rade od 0 do 24, ali te mjere podrazumijevaju održavanje distance i nošenje maski od strane gostiju i osoblja. Ključnu ulogu imaju sami vlasnici koji moraju da poštuju mjere i preporuke IJZ i da uvažavaju očekivanja gostiju - kazao je Begić.

Žale se i ugostitelji sa sjevera

NKT je prije nekoliko dana osvrćući se na zahtjeve pojedinih ugostitelja sa sjevera u vezi ublažavanja mjera, podsjetio da je zdravlje građana najvažnije te da „inficirani i oboljeli građani ne mogu doprinijeti ni ekonomiji niti mogu biti potrošači i gosti“.

Najavili su da će na današnjoj sjednici razmotriti epidemiološku situaciju, a uz to i zahtjeve ugostitelja iz sjevernog regiona države.

Portal Analitika