Kolaž

Nadmetanje u izležavanju ušlo u 41. dan, organizator iznenađen upornošču takmičara

Plužine: Leže 960 sati, naredne godine igraće po novima pravilima

U igri su dvije Nikšićanke, Mojkovčanin i Kruševljanin. Iskreno, izgubio sam orijentaciju kada je u pitanju procjena njihovih mogućnosti. Premašili su sve rekorde. Mislim da to više nije ni zdravo, ali oni nijesu spremni da odustanu poslije toliko vremena. Što se mene tiče, mogu da leže i do Nove godine, kaže organizator takmičenja Radonja Blagojević

Plužine: Leže 960 sati, naredne godine igraće po novima pravilima Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Takmičenje u izležavanju u Donjoj Brezni u Plužinama ulazi u 41. dan. Za prvo mjesto i nagradu od 1.000 eura bore se tri učesnika iz Crne Gore i jedan iz Srbije koji su u krevetu duže od 960 sati.

Rekord u toj nesvakidašnjoj disciplini (117 sati) koji je postigla 2021. godine Dubravka Akšić iz Podgorice davno su oborili, a ona je ove godine izdržala da leži ,,samo“ 25 dana.

PROCJENE

Organizator takmičenja je Radonja Blagojević, vlasnik etno sela Montenegro. Po njegovoj procjeni, preostalih četvoro ne planiraju da odustanu.

"U igri su još Lidija Marković (23) i Gordana Filipović (36) iz Nikšića, Filip Knežević (23) iz Mojkovca i Jovan Crnčanin (33) iz Kruševca. Leže već 40 dana i iskreno izgubio sam svaku orijentaciju kada je u pitanju procjena njihovih mogućnosti. Premašili su sve rekorde. Mislim da to više nije ni zdravo, ali oni nijesu spremni da odustanu poslije toliko vremena. Što se mene tiče, mogu da leže i do Nove godine", kazao je kroz šalu organizator.

Da su istrajni, potvrđuje primjer Lidije Marković. Prilikom posjete naše ekipe prije dvije sedmice kazala je da joj je porodica nudila 1.000 eura da odustane od takmičenja.

"Prije nekoliko dana su izašli sa novom ponudom. Roditelji su joj kupili auto, jer su zabrinuti za njeno zdravlje, pa su očekivali da će je tako motivisati da odustane od takmičenja. Međutim, nijesu uspjeli da je ubijede", priča Blagojević.

U sebe vjeruje i student iz Mojkovca Filip Knežević.

"Kada sam se prijavio nijesam očekivao da će ovoliko dugo trajati i upustio sam se u ovo kako bih ispitao svoje granice izdržljivosti. Ođe imamo sve što nam treba, društvo je dobro i vrijeme brzo prolazi. Ono što meni najteže pada jeste razdvojenost od porodice", kazao je on.

PROPOZICIJE

Pravila takmičanja su tokom godina mijenjana. Na početku su takmičari ležali napolju, ispod drveta, ali su se zbog vremenskih uslova preselili u kolibe. Do 2021. godine nije bilo dozvoljeno ustajanje, čak ni do toaleta. Od 2021. na svakih osam sati mogu da naprave pauzu od po 15 minuta – za odlazak do toaleta, tuširanje, namještanje kreveta...

Pauze su u dva, 10 i 18 sati. Takmičari mogu da čitaju, koriste mobilne telefone i laptopove. Položaj ležanja nije bitan, mogu biti na leđima, stomaku ili boku, važno je samo da se ne uspravljaju. Imaju pravo na tri obroka u toku dana i pića po želji.

Na pitanje da li će za naredno takmičenje mijenjati pravila, Radonja Blagojević odgovara potvrdno.

"Nešto će morati da bude drugačije. Sve zavisi od broja takmičara koji se prijave. Nijesam siguran da je iko spreman da leži 40 dana, čak i više, jer ko zna do kad će ovogodišnji učesnici još ležati", kazao je on.

SVJETSKA SLAVA

Takmičenje u izležavanju održava se 12. put, pauza je napravljena 2020. zbog epidemije kovid-19. Radonja Blagojević podsjeća da je nastalo kao šala – parodija na stereotip da su Crnogorci lijen narod, ali da je neočekivano prerasla u internacionalno nadmetanje – ove godine je među 20 takmičara bilo državljana Ukrajine, Rusije... ali su relativno brzo odustali.

Dodaje i kako se nijesu nadali da će priča o takmičenju obići svijet. Prošle godine je televizijska kuća iz Južne Koreje napravila prilog, a ove je turska TV napravila desetominutni prilog.

"Oko 500 domaćih i svjetskih televizijskih kuća uvrstilo nas je u svoje programe. Priču o nesvakidašnjem takmičenju prenijeli su i britanski Gardijan i Rojters, američki CNN, norveški Dagsavisen i katarski Al-Arabi", kaže Blagojević.

Portal Analitika