On je podsjetio da je pri kraju proizvodnja
- Očekujemo na osnovu razultata na otkrivci, da će Rudnik u idućoj godini moći da proizvede 100.000 tona više uglja nego u 2010. godini. U posljednje dvije godine nije bilo zastoja TE PljevIja zbog nedostatka uglja na deponiji - istakao je Bošković.
Sto se tiče finansijskih rezultata, do kraja godine Rudnik bi trebalo da ostvari profit od 15.000.000 eura, koji će se iskoristiti za pokrivanje gubitaka iz prethodnih godina.
- U ovu godinu smo ušli sa 1.289 stalno zaposlenih, a iz nje izlazimo sa 957. Uspjeli smo da riješimo problem viška radnika. Tako se redovnim odlivom smanjio broj za preko 300 radnika, a optimalan broj zaposlenih je oko 800. Samo u ovoj godini Rudnik uglja je isplatio oko 3.500.000 eura za otpremnine radnicima koji su otišli u penziju ili napustili radno mjesto - rekao je Bošković.
Prema riječima predsjednika Odbora direktora Rudnika uglja, u ovoj godini je potrošeno oko 8.000.000 za investicije, a potrebe u narednoj su 12.000.000 eura. - Bitno je da smo otvorili PK Cementara i naručili kvalitetnu opremu, prije svega Lihtcrovbager - dodao je Bošković.
Rudnik uglja ove godine pomagao je i sportu, kulturi, nevladinim idrugim organizacijama, što je doprinijelo povećanju ugleda kao društveno odgovorne kompanije, a trudiće se da i u narednim godinama, koliko je moguće, i obezbijedi kvalitetan socijalni život u opštini i Crnoj Gori. Odgovarajući na pitanja novinara, Bošković je kazao da je trenutna cijena uglja prema TE u nadležnosti regulatorne agencije i da ona iznosi 25,65 eura po toni uglja ugovorene kalorične vrijednosti. Nije konkretno odgovorio da li je to povoljno.
- Trudimo se da utičemo na smanjenje troškova. Materijalne smo smanjili za 22 odsto, što značajno utiče na poboljšanje finansijskog rezultata. A da li će Rudnik i TE biti jedna cjelina, zavisi od vlasnika većinskog kapitala A2A i države - naglasio je Bošković.
U Rudniku su zadovoljni sa iskustvom predstavnika A2A koji su u Odboru direktora i da su sve odluke od njihovog ulaska u Odbor donesene jednoglasno, osim odluke oporavnjanju sa državom. Na konferenciji je saopšteno da početak izgradnje zgrade sa stanovima za rudare zavisi od usvajanja DUP Stražica i da je za zaštitu životne sredine u idućoj godini planirano 1.300.000 eura.
- Izaći ćemo u susret stanovnicima naselja Kalušići i biće zadovoljni kao i do sada sa svim što smo uradili tamo da bi im obezbijedili kraću vezu sa gradom - istakao je Bošković.
Izvršni direktor Vuk Roćen saopštio je da je Rudnik uglja u ovoj godini ostvario najveću proizvodnju od 1987. godine.
- Proizvodnja u Rudniku uglja je omogućila najveću proizvodnju u TE Pljevlja od njenog osnivanja od oko 1,3 miljardi kilovat-časova. Plan proizvodnje uglja za 2011. godinu je na nivou ovogodišnje proizvodnje. Neće doći do prekida puta preko Doganja. Bilo je protesta mještana, ali vrši se saniranje puta i on se neće prekidati. Biće pronađeno adekvatno rješenje za prolaz pješaka i putničkih automobila - zaključio je Roćen.