Sada je, kako su kazali Pobjedi, ,,došla voda do poda“, ne vjeruju više nikome i danas će se dogovoriti o daljim protestima.
Podsjećamo, menadžment te ustanove je zatražio avans od 1,25 miliona eura i potpisivanje kolektivnog ugovora, ali o tome nije bilo riječi na zadnjoj sjednici Vlade. Ističu da sezonce koji im trebaju ne mogu da zaposle, da fizioterapeuti popodne rade kao konobari, da je ugostiteljski kadar pri penziji i nema gdje, a krediti stižu na naplatu.
Podsjećamo da su ugostiteljski radnici Instituta, uz podršku zaposlenih u ostalim sektorima, prošle sedmice održavali jednočasovni protest ispred restorana, zbog finansijske situacije u kojoj je duže ta ustanova.
"Trebalo je do 20. juna da dobijemo dvije plate duga, a 20. jula još dvije, kako bi nam se ta primanja izjednačila i nakon toga da primamo platu za platom", kazali su Pobjedi radnici, koji tvrde da su svjesni činjenice da imaju punu kuću pacijenata, među kojima i 130 gostiju iz Norveške, ali da su prinuđeni da protestuju zbog svojih porodica.
"Nadamo se da Vlada shvata o kakvom se nacionalnom blagu radi. Zavide nam mnoge države u okruženju. Institut je brend poznat na pet kontinenata. Trudimo se da razumijemo poteze Vlade, ali ravnodušnost, nemarnost i bezidejnost ne možemo da shvatimo", poručuju radnici.
Direktor Instituta Savo Marić je kazao da moraju naći još neko tržište kao norveško da bi lagodnije radili.
"Ne možemo obezbijediti prihode da vratimo dug, ali možemo za tekuće troškove", kazao je Marić.
Radnici tvrde da ih pacijenti podržavaju. Navode da su Norvežani, koji su ove godine potpisali četvrti ugovor, sami povećali cijenu boravka za 30 odsto, kako bi pomogli da se riješe problemi. Radnici navode da u tom ugovoru postoji i stavka da mogu da ga raskinu ako zaposleni nemaju redovna primanja, jer to znači slabiju uslugu.
"U tom slučaju Institut bi platio ,,debele“ penale i norveške pacijente izgubio zauvijek", tvrde radnici.