Društvo

Prevozili medicinsku opremu i pacijente

Piloti ponosni što pomažu i spasavaju živote

Ulaganja Ministarstva odbrane u modernizaciju i opremanje Vojske Crne Gore kako bi mogli uspješno da odgovore i svojoj trećoj misiji, koja je danas, u vrijeme pandemije Covid 19 i najvažnija, pokazala su se opravdanim.

Piloti ponosni što pomažu i spasavaju živote Foto: Dnevne Novine
Dnevne novineIzvor

Sa tri helikoptera opremljena savremenom medicinskom opremom, vrijednom 290.000 eura, Vojska Crne Gore i resor na čijem je čelu Predrag Bošković među vodećim su u regionu. Svakodnevno su na usluzi državi i građanima transportujući opremu, ali i oboljele i životno ugrožene na liječenje u inostranstvo. Piloti vazduhoplovstva Vojske Crne Gore potpukovnik Bojan Popadić i major Darko Pavlović u razgovoru za Dnevne novine ne kriju ponos što su dio posade koja učestvuje u tim misijama.

U vanrednim situacijama, kakva je i još aktuelna pandemija korona virusa u svijetu, pa i kod nas, Vojska Crne Gore je uvijek tu da priskoči u pomoć i stane u prve linije odbrane države i građana. Zato su piloti Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore komandir helikopterske eskadrile Vazduhoplovstva VCG potpukovnik Bojan Popadić i načelnik Odsjeka za vazduhoplovstvo u Generalštabu VCG major Darko Pavlović ponosni što su, kako kažu za Dnevne novine, bili u prilici da pomognu građanima Crne Gore i, možda, spase i nečiji život.

Od početka pandemije COVID-19 pripadnici Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore izvršili su više različitih letačkih zadataka.

“Prevozili smo medicinsku opremu, ali i pacijente na liječenje u inostranstvo. Prevezli smo i nekoliko pacijenata oboljelih od Covid 19, dok smo jednog pacijenta životno ugroženog transportovali na dalje liječenje u Grac u Austriji”, priča Popadić.

Nekoliko puta su, kaže, išli u Beograd po medicinsku opremu.

“U Ljubljanu smo išli po izolacionu komoru u kojoj sada možemo bezbjedno, odnosno bez opasnosti za posadu da prevozimo zaražene pacijente od Covid 19. Bilo je i pacijenata koji nijesu bili zaženi korona virusom, ali im je bila potrebna pomoć izvan granica Crne Gore. Takvih letova je bilo nekoliko za Beograd, od bebe stare svega nekoliko mjeseci do odraslih osoba, dok je jedan let bio specifičan, jer smo prevezli životno ugroženog pacijenta inficiranog korona virusom za Austriju, u Grac “, kaže Popadić.

I iz Prištine su, dodaje, prevezli nekoliko zaraženih pacijenata od novog korona virusa.

“U Podgoricu smo dovezli jednog zaraženog službenika Ministarstva odbrane, a kao pomoć Republici Hrvatskoj njima smo do Splita dovezli njihova tri vojnika”, rekao je Popadić.

Vojska Crne Gore, ističe, raspolaže sa tri savremeno opremljena helikoptera, dva BELL 412 EPI i jedan 412 EP i svi su bili na raspolaganju Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti.

“Sva tri helikoptera spadaju u grupu najsavremenijih i najopremljenijih vazduhoplova u Crnoj Gori i regionu. Što se tiče medicinske opreme raspolažemo sa šest nosila koje možemo po tri da raspodjelimo u dva helikoptera za pacijente koji nijesu životno ugroženi i kojima nije potrebna neka medicinska pomoć i pratnja, dok je jedan helikopter opremljen sa najsavremenijom medicinskom opremom koja nam omogućava da prevozimo životno ugrožene pacijente”, objašnjava Popadić.

Medicinska oprema za evakuaciju tog helikoptera, kako kaže, sastoji se iz takozvanog “Air Ambulance” koji ima prenosivi dio koji se može montirati na bilo koji od ova tri helikoptera za 30 do 40 minuta.

“Na tom medicinskom zidu montirani su svi aparati potrebni za održavanje pacijenta u životu, opremljen je kiseoničkom opremom sa 3.600 litara kiseonika. Takođe, imamo i medicinski pod koji se sastoji od nosila sa medicinskim dušekom pomoću kojeg možemo da mobilišemo unesrećenog pacijenta”, pojašnjava Popadić.

Poseban je osjećaj, ističe, kada znate da ste doprinijeli spasavanju ljudskog života.

Osim najsavremeni medicinske opreme helikopter je opremljen i najsavremenijom nemedicinskom opremom što ga svrstava u grupu jedinstvenih u Crnoj Gori, ali i regionu.

“Svaki let u kojem imamo životno ugroženog pacijenta specifičan je na svoj način i dodatno nas motiviše da sigurno, bezbjedno i profesionalno obavimo let, a u isto vrijeme daje nam i veliku odgovornost tokom izvršenja takvog zadatka”, priča za Dnevne novine major Pavlović koji je bio vođa leta kojim je crnogorski građanin inficiran korona virusom i životno ugrožen prebačen na dalje liječenje u Grac u Austriji.

Kao i svakom vođi vazduhoplova, i za taj let, neposredno mu je bio zadatak da osigura bezbjednost i da ni jednog trenutka ne dovede u opasnost živote posade uključujući i priključenu posadu, odnosno doktore Kliničkog centra Crne Gore, ali ni pacijenta.

“Zadatak nije bio ni malo lak, jer smo imali složenu meteo situaciju na dan izvršenja leta, a morali smo i da letimo na destinaciju na koju ne idemo često. To nisu mjesta koja, kao ovdje u Crnoj Gori, znamo do detalja, već dobijemo tačku prema kojoj se spremimo i poletimo. Na kraju, samo sletanje na krov bolnice nije nešto što često radimo u Crnoj Gori tako da je i to bilo jedno novo i značajno iskustvo za sve nas”, ističe Pavlović.

Tokom cijelog leta, naglašava, bili su u potpunosti bezbjedni i zaštićeni od moguće infekcije korona virusom.

“Dobili smo instrukcije od našeg tima iz Kliničkog centra Crne Gore na koji način treba zaštitnu opremu da obučemo i skinemo sa sebe i taj let je odrađen besprijekorno uz pridržavanje svih mjera koje takav transport zahtijeva. Takođe, jedna od težih stvari tokom leta bila je i što nismo smjeli ništa da jedemo niti pijemo tih sedam osam sati koliko je let trajao da ne bismo narušili neku od mjera”, objašnjava Pavlović.

Po završetku leta, dodaje, čekala ih je vojna jedinica za dekontaminaciju koja ih je sve, uključujući i helikopter, dekontaminirala.

“Svaki put kada dođe do angažovanja helikoptera Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, jako sam ponosan jer smo u prilici da budemo na usluzi svim građanima naše države i na kraju možda nekome i spasimo život. Mi smo vidljivi dio onoga što smo radili, jer upravljamo vazduhoplovima, ali imamo i veliku zahvalnost prema ljudima čiji se rad direktno ne vidi a bez čijeg rada mi ne bismo mogli da uradimo sve ovo za vrijeme trajanje ove krize. To su ljudi koji nam daju i finansijska i logistička sredstva i čitav sistem čine operativnim kako bismo mogli da izvršimo ove zadatke”, zaključio je Pavlović.

Portal Analitika