Društvo

Bivši predsjednik Naučnog odbora saopštio da sud povređuje autonomiju UCG donošenjem odluke da je Đurišić-Bečanović trebalo da se izabere u više zvanje

Pešić smatra da je ova praksa svojstvena nekim afričkim zemljama

Đurišić-Bečanović juče nije željela da komentariše ovaj slučaj… Profesor Vladimir Pešić, koji je 2015. rukovodio Naučnim odborom, kaže da uprkos odluci suda ne smatra da su počinili grešku. Stava je da profesorica nije zadovoljavala uslove za izbor u bolje zvanje

Pešić smatra da je ova praksa svojstvena nekim afričkim zemljama Foto: URA
PobjedaIzvor

Nakon što je Osnovni sud po tužbi vanredne profesorice Tatjane Đurišić-Bečanović donio odluku da je ona trebalo da se izabere 2015. godine u zvanje redovne profesorice, Senat Univerziteta Crne Gore je pokrenuo proceduru izvršenja te presude. Redovni profesor dr Vladimir Pešić, koji je u to vrijeme obavljao posao čelnika Naučnog odbora i dao negativno mišljenje za njen izbor, i danas ostaje pri tom stavu.

Naučni odbor je savjetodavno tijelo, a mišljenje o izboru u zvanja daju i vijeća fakulteta, recenzenti i sva ta mišljenja onda pomažu Senatu, kao najvećoj akademskoj instituciji, da donese konačnu odluku, kaže Pešić.

Senatori daju konačnu odluku


 - Svi smo mi bili u službi da pravilno procijenimo i pomognemo Senatu da donese pravu odluku. Senat je donio odluku koju je najbolje umio i znao. Svaki senator glasa po svojoj savjesti i to je ono što čini autonomiju Univerziteta. Senatori nijesu tamo da sprovode ničije odluke, to su ljudi koji imaju najveći stepen integriteta i koji prema tome glasaju po svojoj savjesti – kaže prof. Pešić.

Pešić smatra da je sud prenebregao činjenicu da je donešeno mišljenje, a da je konačna odluka u rukama senatora kojima pripada ta odluka kao svuda u svijetu.

Ističe da Naučni odbor nije počinio grešku i da se izjasnio na osnovu činjenica. Kaže i da ne zna da je negdje Senat retroaktivno promijenio svoju odluku...

Profesorica Đurišić-Bečanović juče nije željela za Pobjedu da komentariše ovaj slučaj, navodeći da nema vremena.

Ona je ranije, kako su prenijeli mediji, kazala da se vještak suda izjasnio da odluka, po kojoj nije izabrana u više zvanje, nije u skladu sa propisima i da je u cjelosti protivna članu 13 Mjerila za izbor u akademska i naučna zvanja, kao i pozitivnm izvještajima članova komisije, recenzenata... Naveo je i da je suprotno konačnom mišljenju Naučnog odbora ona ispunjavala uslove za izbor i više od toga.

Pešić kaže da se sud miješa u stvari koje su par ekselans akademska pitanja. Stava je da je autonomija Univerziteta davno povrijeđena i da ovaj slučaj može u budućnosti da proizvede dosta negativnih stvari, da krenu da se pokreću tužbe...

Ovakvu praksu ne poznaje EU


 – Ne znam da li postoje neki primjeri u nekim drugim državama, možda je moguće da postoje u nekim afričkim zemljama primjeri da se sudovi na ovakav način miješaju u stvari kao što su izbor u naučna zvanja na univerzitetima. Ubijeđen sam kada je riječ o prostoru u visokom obrazovanju u Evropskoj uniji da toga nema - navodi Pešić.

Podsjeća da su naučna institucija.

- Teorijski možete da zamislite slučaj da u Crnoj Gori, što teorijski nije nemoguće, se pojave političke partije i da kažu da je Zemlja ravna ploča, to je zapisano u knjigama i veliki broj tako misli. I sud odluči da je Zemlja ravna ploča i pošalje naučnoj instituciji da to sprovede u djelo. Banalizovan primjer pokazuje da u nekim sferama kao što je sfera nauke ne bi trebalo da postoje odluke sudova, pogotovo na akademskim institucijama kao što je UCG, da sudovi odlučuju kako bi senatori trebalo da glasaju i o tome kako bi nečiji naučni doprinos trebalo da izgleda, kako bi trebalo da ga ocjenjujemo - kaže Pešić, dodajući da je ovo povreda autonomije UCG i pokazatelj ,,da društvo polako klizi u tom pravcu“.

Pretpostavlja, rekao je profesor, da će se senatori u ovom slučaju izjasniti ,,kako menadžment usvoji svoju taktiku, tako će je oni pratiti“.

UCG kaže da moraju izvršiti presudu


 Sa Univerziteta Crne Gore kazali su za Pobjedu da je prvi korak preduzet u postupku izvršenja presude Osnovnog suda u Podgorici. Senat je obavezao Filološki fakultet da predloži članove komisije za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja, po konkursu za izbor u akademsko zvanje koji je raspisan od 11. aprila 2015. godine.

Kad je riječ o daljoj proceduri, predloženi članovi recenzentske komisije mogu analizirati, vrednovati, ocjenjivati samo radove kandidatkinje dostavljene po tadašnjem konkursu.

Odluku o izboru donosi Senat većinom glasova ukupnog broja članova koji imaju pravo odlučivanja.

- Izlišno je, nakon višegodišnjeg postupka u kom je UCG bio aktivni učesnik, da se dalje i mimo onog što je rečeno u sudskom postupku bavimo daljim analizama donesene presude. Univerzitet Crne Gore je u obavezi, kao i svi ostali subjekti u državi, da poštuje i izvršava donesene sudske odluke, ma kakve one bile. To smo citiranom odlukom Senata upravo i uradili – zaključuju sa najstarije ustanove visokog obrazovanja u Crnoj Gori.

Senat profesoricu Đurišić-Bečanović ponovo nedavno nije izabrao u zvanje redovne profesorice, ocjenjujući da nema uslova za to, već je reizabrana u zvanje vanredne.

Miranović: Sudska riječ posljednja


 Senator, redovni profesor dr Predrag Miranović kazao je kratko za Pobjedu da nema poseban komentar o ovom slučaju. U pitanju je, kaže profesor, pravosnažna presuda koju treba izvršiti.

- Svako ko je smatrao, i bio pozvan, da nešto kaže povodom konkretne procedure izbora imao je prilike da to uradi u okviru sudskog postupka koji je vođen. Sada je svaki komentar suvišan, sud je presudio i sudska riječ je posljednja – kaže prof. Miranović.

Portal Analitika