Politika

Predsjednik gradskog parlamenta poručio da će javnost biti ključni korektiv rada lokalne vlasti

Perić: Skupština Glavnog grada dobija stvarnu kontrolnu ulogu

Podsjeća da Pokret Preokret ne ulazi u izvršnu vlast, te da nije u koaliciji sa partijama čiji su odbornici glasali za njega, ali da će, njegovim izborom i većinom koja ga je podržala, izvršna vlast u Podgorici biti dodatno kontrolisana

Perić: Skupština Glavnog grada dobija stvarnu kontrolnu ulogu Foto: TVE
Portal TVEIzvor

Balans moći na relaciji gradonačelnik – Skupština Glavnog grada sada je izraženiji i nakon dugo, dugo vremena Skupština će imati veću snagu, za početak u tom političkom iskazu, rekao je, gostujući u centralnoj informativnoj emisiji "24 sata" na Televiziji E, predsjednik Skupštine Glavnog grada i lider Pokreta Preokret Srđan Perić.

Danas je imao kvalitetan sastanak sa gradonačelnikom Podgorice Sašom Mujovićem, kaže Perić, na kojem se govorilo o procedurama dostavljanja materijala i odnosu Skupštine i gradonačelnika, pa je u skladu sa tim postignut dogovor, dodaje on, o transparentnosti i da sve što od građana dolazi do Skupštine Glavnog grada i gradonačelnika bude javno, te da građani dobiju, kako ističe, povratnu informaciju.

Dodaje da su usaglasili i to da su u nesaglasju kada su u pitanju politički procesi, ali da je vidljivo, kako kaže, da postoji razumijevanje različitih političkih pozicija.

“Radi se o modelu da se ne uvede prinudna uprava, to je jedna stvar, a sa druge strane da sa zone politikanstva pređemo u zonu politike. Uzeću u obzir da je ipak prvi pres, da sam želio da pokažem i tu dodatnu vrstu razumijevanja za tu vrstu drugačijeg odnosa, ali u konačnom ovo znači da postoji uzajamna komunikacija u kojoj nijedna strana nije naredbodavna”, rekao je Perić.

Na sastanku se govorilo o izvještajima o radu gradskih preduzeća, kaže Perić, kao i o izvještaju o radu gradonačelnika, ali je važno pogledati, naglašava on, u kakvoj su korelaciji stvarnost i ono što piše u izvještajima.

Mujović i Perić nakon sastanka: Političke razlike ostaju, radićemo u interesu građana
5
Mujović i Perić nakon sastanka: Političke razlike ostaju…
26.06.2026 13:15


“Da pojednostavimo – da li možemo biti zadovoljni time kako je funkcionisala lokalna samouprava u prethodnoj godini. Naš stav je, odmah da kažem, da to može mnogo bolje, a o konkretnom stavu i izvještavanju Preokreta svakako ćemo govoriti nakon sjednica organa Preokreta. Bilo je puno riječi o tome šta znači potencijalno neusvajanje izvještaja o radu gradonačelnika. Ono po automatizmu ne znači smjenu, to moram da kažem, ali je u stvari signal kako većina odbornika u parlamentu vidi kvalitet rada prvog čovjeka izvršne vlasti u Podgorici”, istakao je Perić.

Kaže da je samim tim što je izbjegnuta prinudna uprava kontrola jača i snažnija, jer u prinudnoj upravi, podsjeća on, svega nekoliko ljudi odlučuje o apsolutno svemu u Podgorici zajedno sa gradonačelnikom.

“Prvi je taj momenat pojačane kontrole. Samim tim što imamo redovno stanje, njegova mogućnost je osnažena, a sa druge strane, to što ne postoji izražena većina ni na jednoj ni na drugoj strani i što se ona može mjeriti od tačke do tačke, postoji rizik, tačno je, neusklađenosti i nedefinisanosti odnosa. Ali uvođenjem javnosti, na čemu smo mi insistirali, imate taj korektivni faktor koji se zove opšti interes, da te odluke treba da budu donesene u skladu sa javnim interesom. To će reći da je balans moći na relaciji gradonačelnik – Skupština Glavnog grada sada izraženiji i da će, nakon dugo, dugo vremena, Skupština imati veću snagu, za početak u tom političkom iskazu”, naglasio je Perić.

Čak i ako se ne usvoje neki izvještaji i dokumenti, kaže Perić, sistem se neće blokirati, jer postoji dio akata koji su nužni za funkcionisanje Glavnog grada.

“Nijesam uočio da bi neko bio spreman da blokira ono što su operativno važne odluke. Nijesam zaista ni u naznakama to primijetio i, u konačnom, svaki subjekt sada preuzima odgovornost, jer je svaki zadržao svoju autonomiju kako će glasati i svako bi tada snosio odgovornost za ono što se dešava. Ta prijetnja političke štete koju bi neko trpio zbog destruktivnog odnosa jedina je, možda, realna kočnica. Do sada mi tu kočnicu nijesmo imali. Vlast se mogla ponašati kako god hoće, bez ikakve bojazni kako će to neko ocijeniti. Sada je sve jasnije i javnije. Ponavljam, posebno je veliki zadatak Skupštine da u što većoj mjeri uključi javnost, pritom mislim i na opštu i na stručnu javnost, na civilni sektor i na građane konkretno kada se razgovara o temama koje su od interesa za pojedine slojeve građana, za određenu oblast ili dio grada. Tada imate taj dodatni pritisak za koji se pokazalo da jedino on u posljednjih pet-šest godina ima smisla kao korektiv. Taj instrument direktne demokratije sada je pojačan, a odgovornost je da ne sklizne u politikanstvo”, rekao je Perić.

Podsjeća da Pokret Preokret ne ulazi u izvršnu vlast, te da nije u koaliciji sa partijama čiji su odbornici glasali za njega, ali da će, njegovim izborom i većinom koja ga je podržala, izvršna vlast u Podgorici biti dodatno kontrolisana.

“Ta dva subjekta koja se pominju, DNP i DPS, dali su kao jedino moguće optimalno rješenje u trenutku u kojem smo bili da imamo izabranog predsjednika Skupštine sa vanblokovske pozicije kako Skupština ne bi bila raspuštena. Važno je da naglasim da nikakvog uslovljavanja nije bilo. Postojalo je samo pitanje da li će Skupština biti otvorena za inicijative, odnosno da se poštuje Poslovnik. To su bila jedina dva zahtjeva koja su sasvim prirodna. Sa druge strane, oni koji su željeli da uvedu jedan novi sloj samovolje prosto osjećaju osujećenje plana koji su imali i taj refleks, odnosno ta vrsta pritiska koju žele da nametnu putem botovskih mreža i povezanih portala, samo govori o tome da brane neki interes koji je osujećen. To je cijela priča”, istakao je Perić.

Smatra da burne reakcije ne znače ništa, nijesu dobre i vode u, kako kaže, golo politikantstvo, već da je prvenstveno važno usmjeriti pažnju na interes građana i interes lokalne samouprave.

“Trenutno imamo da se interes izmješta na to da se svi prilagodimo činjenici da jedna vlast nije mogla da očuva većinu koju je sama kreirala. Ja ne znam šta građani imaju od toga, niti vidim da su građani nešto posebno potreseni, niti ih to mnogo tangira”, zaključio je Perić.

Portal Analitika