Društvo

Podržali prijedlog CDT-a

PEN centar: Popis bez podataka o naciji, vjeri i jeziku, doprinio bi prevazilaženju podjela

Iz PEN centra tvrde da neprikupljanjem tih podataka ni na koji način ne bi bilo ugroženo pravo manjina, već, bi "doprinijelo prevazilaženju političkih i ideoloških zloputreba identiteta"

PEN centar: Popis bez podataka o naciji, vjeri i jeziku, doprinio bi prevazilaženju podjela Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Polazeći od temeljnih principa djelovanja Međunarodnoga PEN centra, usmjerenih ka podsticanju dijaloga i suzbijanju rasnih, klasnih i nacionalnih animoziteta, Crnogorski PEN centar podržava inicijativu Centra za demokratsku tranziciju da se na predstojećem popisu u Crnoj Gori ne prikupljaju podaci o nacionalnoj, religijskoj i jezičkoj pripadnosti građana, navodi se u saopštenju.

Iz PEN centra tvrde da neprikupljanjem tih podataka ni na koji način ne bi bilo ugroženo pravo manjina, već, bi "doprinijelo prevazilaženju političkih i ideoloških zloputreba identiteta".

Oni ističu da je ovaj prijedlog u skladu s obavezama Crne Gore prema Evropskoj uniji, koje podrazumijevaju da se popis stanovništva obavlja registraciono, odnosno bez izjašnjavanja građana. Iz PEN centra navode da takav način popisa bi doprinio prevazilaženju izraženih podjela u društvu.

“Uvjereni smo da bi njegovo prihvatanje doprinijelo depolitizaciji crnogorskoga društva i prevazilaženju izraženih podjela, a posljedično bi doprinijelo i ublažavanju izražene etničke distance u našoj zemlji. Ranija praksa da se popis kao prevashodno statistički postupak zloupotrebljava u cilju sprovođenja etno-inženjeringa, time bi bila prekinuta, a Crna Gora kao građanska država na taj način bi se zaštitila od ideoloških aspiracija spolja, posebno imajući u ovome trenutku u vidu da je ne tako davno s najviše adrese jedne od država iz regiona popis u Crnoj Gori označen kao izuzetno važan, čime je i prije no je donešena odluka o njegovoj realizaciji uveden u zonu politike”, navode iz PEN centra.

Oni napominju da je država Crna Gora dužna da omogući sva ustavom i zakonima zagarantovana prava svakome pojedincu kao i svim nacionalnim, religijskim, jezičkim, kulturnim i drugim zajednicama.

“To podrazumijeva, razumije se, i garantovanje stečenih prava za narode koji su u našemu pravnom sistemu definisani kao manjinski. Uvjereni smo da izostavljanjem nacionalnih, religijskih i jezičkih izjašnjenja na popisu ne bi ni na koji način ugrozilo prava manjinskih naroda, već bi, naprotiv, doprinijelo prevazilaženju političkih i ideoloških zloputreba identiteta, a Država bi bila u obavezi da nađe adekvatno rješenje za utvrđivanje njihova procenta učešća u ukupnoj populaciji kako bi se obezbijedilo poštovanje Zakona o izboru odbornika i poslanika i Zakona o manjinskim pravima i slobodama”, navodi se u saopštenju PEN centra.

Oni ukazuju da država Crna Gora mora dosljedno ostati privržena savremenim civilizacijskim vrijednostima i normama.

“Te izgrađivati kroz institucionalna rješenja svoj građanski i sekularni karakter uvažavajući sve različitosti i radeći na prevazilaženju etničke distance i međunacionalnih netrpeljivosti. Uvjereni smo da je u tom smislu inicijativa Centra za demokratsku tranziciju kvalitetan doprinos izgradnji građanske države sa što većim stepenom socijalne kohezije, sposobne da se odupre ideološko-političkim pritiscima spolja i profiliše kao moderna, na zapadnoevropskim vrijednostima utemeljena, društvena zajednica”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika