Iz Crnogorskog PEN centra ukazali su na kršenje Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama pri izboru članova SAMU.
Njihovo saopštenje prenosimo integralno:
Prateći sagu o javnim pozivima, njihovom poništavanju, odbijanju kandidatura i svemu što se dešavalo od decembra prethodne godine, moglo bi se zaključiti da je Administrativni odbor odlučan da onemogući sprovođenje Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i da Evropskoj uniji jasno pokaže da Crna Gora nije spremna za pridruživanje.
Administrativni odbor ponovo je odlukom sa jučerašnje śednice prekršio ovaj zakon. Naime, na śednici je utvrđena lista kandidata za članstvo u Savjetu Agencije za audiovizuelne medijske usluge, a na toj listi koju je pročitala Jelena Nedović, predśednica Administrativnoga odbora, redosljed za koji su prisutni članovi radne grupe glasali bio je sljedeći: kandidatkinja PEN-a, pa kandidat CANU. To možete pogledati ovđe (od 13.50):
Međutim, na sajtu je ubrzo osvanula „Lista blagovremenih i potpunih predloga kandidata za dva člana Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge“, na kojoj je redosljed kandidata za jednoga člana obrnut: prvorangirani je kandidat CANU, a drugorangirana kandidatkinja PEN-a. Ta je lista dostupna ovđe.
Pitanje je kako se u zvaničnoj odluci našla lista za koju članovi Radne grupe nijesu glasali. To pitanje ne bi bilo naročito zanimljivo da u konačnoj listi nije prekršen Zakon.
A u Zakonu o audiovizuelnim medijskim uslugama u članu 148 stav 1 tačka 4 kaže se da kandidate za članove Savjeta Agencije predlažu „Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i Crnogorski PEN centar, jednog člana“.
U stavu 3 istoga člana piše: „Predlagači iz stava 1 tač. 1, 2, 3 i 4 ovog člana mogu predložiti kandidata za člana Savjeta Agencije zajedno ili odvojeno.“
Naredna dva stava preciziraju dalju proceduru: „Ako predlagači iz stava 1 tačka 4 ovog člana podnesu odvojene predloge, razmatraće se predlog predlagača prema redosljedu ovih predlagača, a ako taj predlog ne ispunjava propisane uslove, razmatraće se predlog narednog predlagača. U slučaju iz stava 4 ovog člana, u narednom postupku imenovanja Savjeta Agencije, ovlašćeni predlagači mijenjaju mjesto.“
Budući da je javni poziv raspisan 10. decembra 2024. godine (na koji se za člana u ime CANU i PEN-a prijavio samo kandidat PEN-a) povučen 24. januara 2025. godine iz nelegitimnih i političkih razloga, predśednik Skupštine Crne Gore objavio je novi javni poziv 30. januara 2025. godine.
Na taj poziv prijavio se jedan kandidat CANU i jedan kandidat PEN-a. Međutim, Administrativni odbor nije evidentirao kandidaturu PEN-a iako je bila blagovremena, niti je o njoj raspravljao na 36. śednici održanoj 25. marta ove godine (o čemu postoji video-zapis ovđe:
PEN centar je Administrativnome odboru uputio dopis 29. aprila 2025. godine i ukazao na ove neregularnosti zahtijevajući da se pri narednome postupku primijeni stav 5 člana 148. U odgovoru od 5. maja ove godine Administrativni odbor i potvrdio da se „kada je u pitanju ponovni poziv“ „primjenjuju stavovi 4 i 5 navedenog člana“. Time su potvrdili da su upoznati s procedurom.
Na trećem javnom pozivu za izbor članova SAMU ponovo su CANU i PEN imali odvojene kandidata za jedno mjesto u Savjetu.
Da je zaista poštovao Zakon i primijeili član 148 stav 4 Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, Administrativni odbor je prednost kandidatu CANU morao dati na raspravi održanoj povodom prethodnoga javnoga poziva (od 30. januara), jer CANU po Zakonu ima prioritet.
No s obzirom na to da je na raspravi povodom toga javnoga poziva zaključeno da kandidature, iako blagovremene, nijesu potpune, na narednome se javnome pozivu morao primijeniti stav 5 člana 148, prema kojem se redosljed ovih institucija kao predlagača mijenja. Stoga se prioritet na ovoj listi morao dati kandidatu Crnogorskoga PEN centra, upravo onako kako je i učinjeno na samoj śednici.
Ostaje nejasno ko je izvršio pritisak da se redosljed naknadno izmijeni i zašto je to učinjeno. Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama od posebnoga je značaja za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i stoga je pod osobitim monitoringom evropskih institucija. Neupitno je da je ovim postupkom i objavljivanjem ovakve Liste kandidata Administrativni odbor narušio proceduru u izboru članova ovoga Savjeta i svjesno prekršio Zakon.
Crnogorski PEN centar stoga poziva članove Administrativnoga odbora da formiraju Listu u skladu sa Zakonom. O ovim ćemo protivzakonitim aktivnostima Skupštine Crne Gore obavijestiti evropske institucije.