Društvo

„Institucije podstiču rast nepovjerenja i nestabilnosti“

PEN centar: Neophodno utvrditi sve okolnosti pod kojima su se dogodili napadi na novinare

Društveni ambijent u kojem se Crna Gora danas nalazi izaziva duboku zabrinutost, navodi Crnogorski PEN centar.

PEN centar: Neophodno utvrditi sve okolnosti pod kojima su se dogodili napadi na novinare Foto: Crnogorski PEN Centar
Portal AnalitikaIzvor

Politika revanšizma, progona i segregacije ogleda se i u prijetnjama medijima i novinarima. 

„S najviših državnih adresa ili iz vladajućih krugova u proteklih nekoliko mjeseci mogle su se čuti prijetnje da pojedini mediji koji kritički sagledavaju djelovanje Vlade „ne treba da postoje“, da Javnome servisu slijedi „grčki scenario“, odnosno gašenje, da će svi novinari jedne lokalne televizijske kuće ostati bez posla, a protiv pojedinih novinara i javnih djelatnika podnešene su krivične prijave, saslušavani su u policiji povodom tekstova koje su objavili i sl“, navodi PEN centar.

Atmosfera progona i napada na novinare i medije koji ne podržavaju zvaničnu politiku te tolerisanje direktnih izliva govora mržnje na pojedinim provladinim medijima, poput portala In4S koji svakodnevno što putem vlastitih sadržaja što preko komentara čitalaca promoviše govor mržnje, doveli su do toga da se u Crnoj Gori više niko ne ośeća bezbjednim. 

„Napad na novinarku provladinog medija tokom izbornoga dana u Nikšiću, koji nije na adekvatan način procesuiran, te najnoviji incident u kojem je učestvovao novinar istoga medija u Bijelome Polju, zabrinjavajući su pokazatelji rasta tenzija i širenja atmosfere nesigurnosti. Država Crna Gora ne samo da pokazuje neadekvatan odgovor na ovu situaciju, već svojim činjenjem podstiče rast nepovjerenja i nestabilnosti. Neophodno je stoga prekinuti s pogubnom praksom revanšizma, progona, etiketiranja i kreirati atmosferu povjerenja u državne institucije koje moraju biti kadre da garantuju ličnu bezbjednost svakome pojedincu i svim etničkim, vjerskim, jezičkim, seksualnim, političkim ili profesionalnim grupacijama u Crnoj Gori“, ističu oni.

Neophodno je utvrditi i sve okolnosti pod kojima su se napadi ne samo na novinare već i druge pojedince dogodili, kako bi javnost dobila punu sliku o događajima i kako bi se izbjegla politizacija pojedinih dešavanja. 

„U mjeri u kojoj moraju biti zaštićeni, novinari su u obavezi biti i odgovorni prema svojoj misiji, pa svojim izvještavanjem ili ponašanjem ne bi smjeli podsticati dalje rasplamsavanje negativnih strasti, koje za posljedicu može imati nasilje. Crnogorski PEN centar će nastaviti da upozorava na sve oblike kršenja ljudskih i građanskih prava, kojih je u proteklome periodu bila na stotine, što prijavljenih što neprijavljenih, a osobito na ugrožavanje statusa novinara i javnih djelatnika, njihovoga prava na slobodno mišljenje i izvještavanje. Država mora preduzeti odgovornost da svaki slučaj nasilja bude evidentiran, rasvijetljen i procesuiran“, zaključuju oni.

Portal Analitika