Mi se brinemo onda kada se dijete iz nekoga razloga guši, ima krv u stolici, ispljuvava krvavu pljuvačku, kada ne može da guta, a manja djeca često znaju da se udaraju u grudni koš i na taj način izražavaju bol u grudnom košu, taj predmet može biti veliki pa da u jednjaku napravi pritisak na dušnik. Najčešće imamo tu hipersalivaciju, povećano lučenje pljuvačke u ustima, prosto dijete ne može da guta pljuvačku, i to su neka hitna stanja kada treba što prije uraditi endoskopiju - rekla je gostujući u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, pedijatar dječji gastroenterolog dr Dragana Peković.
Koliko je važno pazitišta djeca stavljaju u usta, koliko je važno prevenirati neke ozbiljne posljedice, kaže Peković, potrebno je na svakih šest mjeseci makar, ističe ona, posvetiti emisiju tojtemi.
Ne postoji hitniji poziv iz pripravnosti, kaže Peković, na odjeljenju gastroenterologije osim poziva kada dijete nešto proguta, i kada se sumnja na, kako naglašava,na progutanu bateriju.
,, Ako dijete proguta dugme bateriju može doći do veoma jake elektrolize. Većina djece bude asimptomatska, možda gutaju djeca nešto a da nijeste ni znali. Svako od nas ne kontroliše dječju stolicu pa da vidi progutane predmete. Moj sin jeprije tri nedjelje progutao zub. To smo zaključili jer mu je ispao zub a niko ga nije vidio, vjerovatno je progutao. Ti manji predmeti nàjčešće asimptomatski prolazi. Mi se brinemo onda kada se dijete iz nekoga razloga guši, ima krv u stolici, ispljuvava krvavu pljuvačku, kada ne može da guta, a manja djeca često znaju da se udaraju u grudni koš i na taj način izražavaju bol u grudnom košu, taj predmet može biti veliki pa da u jednjaku napravi pritisak na dušnik. Najčešće imamo tu hipersalivaciju, povećano lučenje pljuvačke u ustima, prosto dijete ne može da guta pljuvačku, i to su neka hitna stanja kada treba što prije uraditi endoskopiju” - rekla je Peković.
Rendgenkoriste da se vidi progutani predmet, objašnjava Peković, alii komplikacije, naročito kada su u pitanju, naglašava ona, baterije koje ispuštaju slobodni gas.
,, Baterije mogu da nam na rendgenu pokažu slobodni gas, u smislu da je baterija već oštetila zid jednjaka i napravila rupicu, pa je gas iz jednjaka prešao u grudni koš i napravio mnoge komplikacije. Rendgen nam služi i da razlikujemo novčić od dugme baterije, mogu se detektovati metalni predmeti i neke kosti, međutim neke manje kosti poput riblje kosti ili plastike, dijelovi igračaka, rijetko se na rendgenu mogu vidjeti. Nekada kada su komplikovaniji slučajevi možemo da koristimo i skener, to jest CT snimanje, a nekada uz dogovor sa radiolozima, može nam ultrazvuk pomoći u zavisnosti od sjenke koju taj predmet daje da vidimo i vizualizujemo taj predmet” - istakla je Peković.
Ako je alkalna baterija u jednjaku dobro je djetetu dati med, savjetuje Peković, kako bi se baterija oblažila i time zaštitio organizam do odlaska u bolnicu.
,, Taj narodni lijek stoji u evropskim smjernicama, 2021.godine Evropsko udruženje za dječju gastroenterologiju i hepatologiju izdaje protokol baš samo i isključivo za te dugme baterije. Mi smo manja zemlja pa za dva sata može dijete da doputuje u Podgoricu, ali u daljim zemljama, na daljim područjima kada žive djeca i ako nas zovnu u pomoć treba savjetovati da se svakih 10 minuta daje po supena kašika, 10 mililitara meda kod djece starije od godinu, jer od kod mlađe djece od godinu dana postoji rizik da med sadrþi botulinski toksin, ili sukralfat, on se može naći u apotekama. Šest doza se može dati, na 10 minuta po 10 ml meda u šest ponavljanja, to smanji elektrolizu ispuštanja toksina, to je alkalna baterija obično od 3 volta jačine, i obično na negativnom polju te baterije u kontaktu sa sluznicom stvori se jaka termička reakcija i taj med smanjuje tu termičku reakciju” - zaključila je Peković.