On je na primjeru Bara kazao da neko ko je stalno nastanjen u tom gradu za stan ili kuću plaća godišnji porez od 0,22 odsto tržišne vrijednosti nekretnine, dok osoba koja nema stalno prebivalište za svoje nekretnine plaća 0,50 odsto tržišne vrijednosti stoje oko 125 odsto više. Slično je i u drugim opština.
Beograđanin V. S., koji 25 godina ima kuću u opštini Tivat, podnio je tužbu Sudu u Strazburu jer smatra da su državljani Srbije, koji imaju nekretnine u Crnoj Gori, obespravljeni.
On smatra da ni}e normalno da državljanin Crne Gore plaća porez na imovinu od 20 centi po kvadratu, a državljanin Srbije, 50 centi.
- Nije u redu ni da mi, državljani Srbije, koji u Crnoj Gori imamo nekretnine, plaćamo smeće 3,5 eura mjesečno kad nijesmo tu. Plaćamo turističku taksu i još nam prijete da će nam, pored ekološke koju dajemo kad ulazimo u Crnu Goru, uvesti da turističku plaćamo odmah na granici - rekao je V. S. za beogradske „Večernje novosti" prošle sedmice. On tvrdi da crnogorski državljani u Srbiji porez plaćaju ravnopravno kao i drugi građani.Pavićević Kaže da je pratio šta se u štampi pisalo ovih dana o visokim iznosima poreza na nekretnine i da želi građanima i turistima pojasniti na koji način se vrši oporezivanje nekretnina.
- Prije svega, treba istaći da država zakonom propisuje okvire unutar kojih se stopa poreza može utvrđivati, u ovom slučaju "stopa poreza može iznositi od 0,08 do 0,80 procenata tržišne vrijednosti nekretnine. Opštine su dužne da, u okviru zakonom propisanog raspona, utvrde stope poreza na nepokretnost, kao i njenu tržišnu vrijednost. To znači da opštine samostalno utvrđuju kolika je po-reska stopa za nekretnine različite namjene. Važno je istaći da se visina poreza utvrđuje po osnovu vrste i načina korišćenja nekretnine - da li se radi o poslovnom ilistambenom objektu, da li se koristi za stanovanje tokom cijele godine ili se koristi za odmor. Državljanstvo vlasnika nekretnine nije kriterijum za utvrđivanje poreske stope - kazao je Pavićević.