Na drugom danu prve crnogorske RE:D konferencije, panel pod nazivom “Investicije u luksuzne stambene nekretnine” okupio je aktere regionalnog tržišta nekretnina koji su, kroz konkretne primjere velikih projekata, govorili o transformacionom uticaju luksuznih investicija na mikrolokacije, standarde upravljanja i profilisanje destinacija.
Panel je potvrdio da luksuzne stambene investicije, kada su planirane sa dugoročnom vizijom i uvažavanjem lokalnog konteksta, mogu imati snažan transformacioni efekat, bilo da je riječ o velikim gradovima poput Beograda ili prirodnim biserima kao što je Luštica, uspješni primjeri pokazuju da investitori mogu istovremeno da ispune očekivanja tržišta i doprinesu održivom razvoju lokalnih zajednica.
Na panelu su govorile generalna direktorica Belgrade Waterfront-a Zorana Burlić i direktorica prodaje Luštice Bay-a Ana Zloković.
Luštica Bay: Grad koji raste u skladu sa zajednicom
Govoreći iz perspektive crnogorskog tržišta, Ana Zloković je istakla značaj projekta Luštica Bay koji se razvija na teritoriji sedam miliona kvadratnih metara – čak trideset puta većoj od površine koju zauzimaju Porto Montenegro i Portonovi.
Zloković je naglasila da su ova tri projekta – Luštica Bay, Porto Montenegro i Portonovi – od ključnog značaja za globalnu promociju Crne Gore.
“Usudila bih se reći, uradili smo više za promociju destinacije nego što je to učinila sama turistička organizacija”, kazala je ona.
U središtu pristupa Luštica Bay-u, kako dodaje, jeste pažljiva integracija sa lokalnom zajednicom i prirodnim ambijentom.
Kako ističe, projektovana kao novi primorski grad sa 3.000 stambenih jedinica, sedam hotela visoke kategorije i golf terenom sa 18 rupa, Luštica Bay već sada zapošljava oko 500 ljudi, a tokom sezone do 800, mahom iz lokalnog stanovništva.
„Naš pristup se bazira na maloj spratnosti, niskoj izgrađenosti i korišćenju tradicionalnih materijala. Tako čuvamo identitet prostora i stvaramo luksuz koji nije u završnim radovima kao u Majamiju ili na Azurnoj obali, već ima druge prednosti - u skladu sa načinom života i uvažavanju sredine”, poručila je Zloković i podsjetila i na činjenicu da projekat se razvija unutar šire zone UNESCO zaštite.
Kao posebno pozitivnu stvar, apostrofirala je da investitor poštuje sve propise i sugestije lokalne zajednice.
Zloković je takođe istakla da model javno-privatnog partnerstva, kao što je slučaj sa projektom Luštica Bay, može biti održivo i odgovorno rješenje za razvoj.
Do sada je prodato nešto manje od trećine nekretnina, i ovu zajednicu već čini više od 700 vlasnika iz preko 50 zemalja.
Finansijska ponuda prilagođena je potrebama tržišta – a rast vrijednosti nekretnina iznosi u prosjeku 13 odsto godišnje, gdje se kupcima nude i modeli beskamantnog kreditiranja u trajanju oko četiri godine
Beograd na vodi: Transformacija kroz održiv standard
Zorana Burlić istakla je da je projekat Belgrade Waterfront u deset godina postojanja radikalno izmijenio urbani pejzaž Beograda, stavivši srpsku prijestonicu na mapu međunarodnih investitora, biznismena i turista.
Kako je navela, „Beograd na vodi“ je prepoznatljiv po pažljivo razvijenom konceptu urbanog života, uključujući 2 km nove promenade, 18 km saobraćajnica, 5 km biciklističkih staza i preko 48 izgrađenih zgrada sa više od 8.500 prodatih stanova.
Poseban akcenat stavljen je na „facility management“ i održavanje standarda, koji – prema riječima Burlić – „daleko prevazilaze lokalne“ kapacitete i prakse.
Formiran je interni sistem sa sopstvenim timovima i redovnim „mystery shopper“ provjerama, kako bi se garantovao visok nivo usluge i dugoročna očuvanost investicija.
Ona je ukazala i na zanimljiv podatak, da im čak 80 odsto kupaca dolazi iz lokalnog tržišta, dok dijaspora čini 15 odsto, a samo 5 procenata su zaista strani kupci.
Upravo je dijaspora, kako navodi Burlić, među prvima prepoznala vrijednost projekta, posebno u segmentu zgrada koje gledaju na rijeku i koje izazivaju kontinuirano najveće interesovanje.
Ona je podsjetila da paralelno sa stambenim projektima, Beograd prolazi kroz snažan talas infrastrukturnih investicija – trenutno je aktivno sedam velikih projekata, čime se dodatno podstiče transformacija glavnog grada Srbije.
Moderator panela bila je osnivačica i direktorka Libra Real Estate Jelena Radulović.
Nakon ovog panela, održana je prezentacija: Predstavljanje najvećeg višenamjenskog projekta u regionu, na kojem je govorio direktor razvoja i upravljanja imovinom, Delta Real Estate Miloš Grdinić.