Svijet

Ovo su najsmrtonosniji zemljotresi u 21. vijeku

Zemljotres koji je jutros pogodio Tursku, a koji je izazvao tragične posljedice i u Siriji, jedan je od 12 najsmrtonosnijih u ovom vijeku.

Ovo su najsmrtonosniji zemljotresi u 21. vijeku Foto: arhiva
Portal AnalitikaIzvor

I dok se čovječanstvo nada kako bilans stradalih više neće rasti, sada je izvjesno kako je u pitanju 18. zemljotres u ovom stoljeću koji je odnio više od hiljadu života.

U nastavku se prisjećamo onih najsmrtonosnijih – od kojih su gotovo svi bili na tlu Azije. Izuzetak je samo jedan od dva najgora – onaj na Haitiju iz 2010. godine.

Indijski okean, 2004.

Najveću katastrofu pamtimo iz 2004. godine, kada je razoran zemljotres u Indijskom okeanu, čija je jačina bila i do 9,3 stepeni Rihterove skale, izazvala katastrofalan cunami koji je pogodio obale Azije i Afrike.

U toj je teškoj katastrofi poginulo gotovo 230 hiljada ljudi, od čega najveći broj u Indoneziji, te na Šri Lanki, u Indiji i Tajlandu.

Haiti, 2010.

U januaru 2010. godine, paklen zemljotres pogodio je Haiti. Epicentar je bio nedaleko od prijestonog Port-o-Prensa, a jačina u žarištu iznosila je oko sedam stepeni.

Procjenjuje se da je poginulo oko 220 hiljada ljudi, premda su pojedine procjene govorile kako ima i do 300 hiljada stradalih.

Sičuan, 2008.

Još su svježa sjećanja i na maj 2008. godine, kada je jak zemljotres pogodio Sičuan na jugozapadu Kine. Bio je to i jedan od najsnažnijih zemljotresa u ovom vijeku, čija je jačina u epicentru iznosila gotovo osam stepeni.

Zvanični podaci govore da je tom prilikom stradalo 87.587 ljudi.

Kašmir, 2005.

Tri godine prije toga, jednako zapanjujuće brojke stigle su iz pakistanskog dijela Kašmira. Uz jačinu od 7,6 stepeni Rihterove skale, zemljotres je u brojnim djelovima Pakistana iz sebe ostavio pustoš.

Danas, oficijelne brojke govore da je u tom zemljotresu poginula 87.351 osoba.

Bam, 2003.

Iran je poznat kao jedno od naročito trusnih područja, a najrazorniji zemljotres u toj državi u ovom vijeku dogodio se krajem 2003. godine. Epicentar je bio kod mjesta Bam, a jačina u žarištu iznosila je 6,6 stepeni.

Stradalo je oko 26 hiljada ljudi, a brojni objekti sravnjeni su sa zemljom – kako je kasnije utvrđeno, uzrok tome djelimično je bila i činjenica da se pri njihovoj gradnji malo ko pridržavao propisa uvedenih 1989. godine, koja su upravo bila i motivisana prevencijom štete u slučaju zemljotresa.

Tohoku, 2011.

Pamtimo dobro zemljotres u Tihom okeanu, nadomak japanske regije Tohoku, koji je 2011. godine izazvao cunami, a nakon kojeg je došlo do hidrogenske eksplozije u nuklearnoj elektrani Fukušima. Bio je to izuzetno snažan potres od 9,1 stepeni Rihterove skale.

Broj stradalih iznosio je oko 21 hiljadu, no strahovalo se kako će on, usljed eksplozije u Fukišimi, biti još veći. Stručnjaci su ustanovili kako je zemljotres pomjerio japanska ostrva za dva i po metra, a Zemljinu osu za gotovo 10 centimetara.

Gudžarat, 2001.

Na samom početku stoljeća, dogodio se i katastrofalan zemljotres u Gudžaratu u Indiji. U žarištu je jačina potresa iznosila 7,7 stepeni.

Procjenjuje se kako je tom prilikom poginulo više od 20 hiljada ljudi.

Nepal, 2015.

Sjećamo se i zemljotresa koji je 2015. godine pogodio Nepal, a čija je jačina iznosila 7,8 stepeni.

Dogodilo se to prije osam godina, a bilansi su govorili kako je u zemljotresu poginulo oko devet hiljada ljudi.

U Turskoj i Siriji poginulo više od 3.000 ljudi
7
U Turskoj i Siriji poginulo više od 3.000 ljudi
06.02.2023 21:45

 

Portal Analitika