Društvo

Otvoreno pismo Momčila Vuksanovića ministru Stijepoviću

Izvor

 

Ministarstvo prosvjete i sporta javno je najavilo da će se od naredne školske godine u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori primjenjivati udžbenici za crnogorski jezik i književnost. Kako su konstatovali, uslovi za to su se stekli pošto je, 24. decembra 2010. godine Savjet za opšte obrazovanje usvojio program nastavnog predmeta crnogorski jezik i književnost.


U vezi s tim, tražimo da obavijestite Srpski nacionalni savjet i učenike čiji je maternji jezik srpski šta je sa predmetnim programom i udžbenicima za nastavni predmet srpski jezik i književnost. Poznato Vam je da je Srpski nacionalni savjet, odmah po donošenju predmetnog programa crnogorski jezik i književnost za osnovnu školu, gimnaziju i srednju stručnu školu, od Vas javno zatražio i donošenje predmetnog programa srpski jezik i književnost, s napomenom da je neprihvatljivo nametanje nastavnog predmeta crnogorski jezik i književnost kao opšteobaveznog predmeta za sve učenike. Shodno tome, poslije Vaše najave o izradi i primjeni novog udžbenika za crnogorski jezik i književnost za narednu školsku godinu, zahtijevamo i izradu i primjenu udžbenika za srpski jezik i književnost.


 Izjavljivali ste da po pitanju upotrebe crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu nećete povlačiti ishitrene poteze, a činite suprotno. Angažovali ste Savjet za opšte obrazovanje da po hitnom postupku donese predmetni program crnogorski jezik i književnost, naručili izradu udžbenika za ovaj, kao i štampanje udžbenika iz drugih nastavnih predmeta na crnogorskom jeziku i time pokazali da je rad ministarstva u funkciji asimilacije srpskog naroda u Crnoj Gori.


 Umjesto da prihvatite preporuke od UNESCO i date jednaku podršku očuvanju i razvoju svih maternjih jezika u Crnoj Gori iu procesu donošenja novih nastavnih programa i udžbenika obezbijedite zakonitost, stručnost i transparentnost, Vi iz političkih razloga, među kojima je i dolazeći popis stanovništva, uporno namećete crnogorski jezik.
Podsjećamo Vas da Ustav Crne Gore prepoznaje srpski jezik kao jedan od jezika u službenoj upotrebi. Suprotno ustavu, Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju ne prepoznaje srpski jezik već isključivo crnogorski i jezike manjinskih naroda. Tražili smo od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti pomenutog zakona, ali taj sud ćuti, a Vi presuđuje. Po zadatku i koncepciji zatiranja srpskog jezika, iza leđa učenika, njihovih roditelja i nastavnika, udarate na jedinstveni obrazovni program maternjeg jezika i književnosti.


Podsjećamo Vas da srpskim jezikom u Crnoj Gori govori većina (63 posto građana), pa zahtijevamo da javno objasnite kakav je budući status srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore?
Od Vašeg odgovora zavisi, na koji način će Srpski nacionalni savjet, kao predstavnik srpskog naroda u Crnoj Gori, obilježiti 21. februar - međunarodni dan materinjeg jezika. Ukoliko izostane Vaše objašnjenje, kako smo već najavili, podnijećemo protiv Vas, Ministarstva prosvjete i sporta i Zavoda za školstvo tužbe za diskriminaciju učenika po jezičkom osnovu i obratiti se na odgovarajuće domaće i međunarodne adrese, kako bismo zaštitili srpski kao maternji jezik srpskog naroda u Crnoj Gori.
Za Srpski nacionalni savjet je najvažnije da se ne ugrozi dostignuti kvalitet obrazovnog programa srpskog jezika i književnosti i pravo učenika na izučavanje ovog jezika. Smatramo da svi učenici koji su do sada učili maternji jezik i književnost moraju završiti školovanje po postojećem programu i uz primjenu postojećih udžbenika, kako se ne bi poremetio kontinuitet nastavnog programa. U međuvremenu je neophodno izraditi jasan koncept izučavanja maternjih jezika, depolitizirati ovo pitanje, a novi nastavni program crnogorskog jezika i književnosti i druge programe maternjih jezika, podvrgnuti pod obaveznu eksperimentalnu provjeru i ocjenu stručne javnosti.


Smatramo da je javni interes da se pred učenicima, roditeljima, nastavnicima i ukupnom javnošću do kraja otvori i razjasni pitanje budućeg izučavanja maternjih jezika (crnogorskog, srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika) i pronađe najbolje i opšteprihvatljivo rješenje. Zato očekujemo, u što kraćem roku odgovore na postavljena pitanja, koja su ujedno i poziv na saradnju.

Portal Analitika