
Velikosrpski šovinisti, klero-nacionalisti, pokušavaju raznim politikanskim trikovima, populistički, zloupotrijebiti Petra II Petrovića Njegoša, svojim u lošim nakanama protiv Crne Gore i Crnogoraca.
Valja im reći - neće moći.
Neshvatljivo je i nenormalno koliko se u političke i ideološke svrhe zloupotrebljava crnogorski vladar Petar II Petrović Njegoš. On je bio etnički, nacionalno Crnogorac, pjesnik slobode. Više je bio sekularni vladar nego dogmata i klerikalac. Kod njega je bio jak uticaj gnostike ali i paganizma (politeizma), iako je bio poglavar autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve, monotesističke, hrišćanske.
Njegoševa odežda i vladičanski štap u Biljardi na Cetinju
Njegoš je smatrao Stefana Nemanju okupatorom i osvajačem Crne Gore, poput drugih osvajača, i izjednačavao ga je sa sultanom Muratom i Napoleonom Bonapartom u smislu da je bio osvajač, ne u drugom značenju, pošto bi neke druge usporedbe Nemanje s Muratom i Napoleonom bile neumjesne s obzirom na njihov značaj i njihovu moć u istoriji Evrope i svijeta.
Akademik dr Jevto Milović objavio je Dnevnik austrijskog komesara Eduarda Grija od 7. aprila 1842. Ima on važnih zapažanja. Primjerice, E. Grij kazuje da je Njegoš jako volio konje i da je bio ljubitelj oružja, te da je on Griju poklonio na Cetinju dva pištolja itd. Elem, specifičan stav za jednog episkopa-mitropolita. Njegoš nije bio što velikosrbi kažu i izmišljaju.
Njegoš se borio za slobodu, državnu nezavisnost i vječnost Crne Gore, te nije bio ono što od njega zlurado hoće danas napraviti velikosrpski klero-fašisti.
Zaboravljaju oni i sljedeće. Na njegovom i crnogorskom novcu kojeg je namjeravao kovati - crnogorskom Zlatnom Perunu - je zmija koja ugriza svoj rep, a to je uroboros-urobor- egipatski, antički mitološki i religijjski simbol života i vječnosti (simbol vječnog života). Taj simnol zmije koja jede svoj rep koristio se u brojnim starim civilizacijama i kulturama u Evropi i izvan nje.
Njegošev, tj. crnogorski novac u pokušaju, Zlatni Perun, koga je pokušao Njegoš da kuje (a možda je bilo iskovano nekoliko primjeraka, dilema je) otvara i pitanje zašto Njegoš oće da se crnogorski novac zove imenom vrhovnog slovenskog paganskog boga (politeizam) Peruna? I odakle zmija na njemu? I zmija (i todvije čije su glave okrenute jedna prema drugoj) nalaze se na Njegoševom vladarskom i vladičanskom štampu koji se čuva u Biljardi na Cetinju.
Elem, Njegoš je borac za slobodu, nezavisnu državu i vječnost Crne Gore i stari simbol zmije, iz egipatske i antičke civilizacije preuzet, koristio je u tom značenju. Za slobodu i vječan život njegove i naše države Crne Gore.