Društvo

Centar za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju u Pljevljima:

Onlajn savjetvanje za roditelje i djecu sa smetnjama u razvoju

Platforma za početak ima dio za onlajn savjetovanje – komunikaciju sa psihologom, stručnim radnicima i ostalim osobama koje mogu da podijele značajne informacije i dio za razmjenu materijala između stručnih radnika, roditelja, djece i mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom.

Onlajn savjetvanje za roditelje i djecu sa smetnjama u razvoju Foto: Dnevni centar PV
Izvor

JU Centar za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom Pljevlja realizuje projekat "Razvoj i pružanje licenciranih usluga socijalne i dječije zaštite za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i odrasla lica sa invaliditetom starija od 27 godina u Pljevljima". Projekat se realizuje u okviru programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu koji kofinansiraju Evropska unija i Vlada Crne Gore. Partner na projektu je NVU Roditelja djece sa teškoćama u razvoju „Zračak nade“ a dio sredstava za kofinansiranje projekta je obezbjedila i opština Pljevlja. Početak realizacije projekta je 01.03.2020. godine a trajaće 24 mjeseca.


Zbog urgentnosti reakcije u novonastaloj situaciji zbog pojave COVID-19, ova platforma je aktivirana ranije nego što je planirano pa je trenutna verzija platforme ograničenih mogućnosti i nisu još razvijeni svi moduli. Platforma za početak ima dio za onlajn savjetovanje – komunikaciju sa psihologom, stručnim radnicima i ostalim osobama koje mogu da podijele značajne informacije i dio za razmjenu materijala između stručnih radnika, roditelja, djece i mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom.


Usljed pojave virusa COVID-19, po preporuci Nacionalnog koordinacionog tijela, djeci i mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim osobama sa invaliditetom, prestale su da se pružaju usluge u prostorijama dnevnih centara, udruženja i organizacija osoba sa invaliditetom. Oni se sada nalaze u kućama i naročito im je neophodno pružiti pomoć i podršku kako bi prevladali novonastalu situaciju, jer je njihov ritam dana na koji su navikli narušen.


Dnevni centri, Udruženja roditelja i Organizacije osoba sa invaliditetom pružaju podršku svojim korisnicima i članovima u skladu sa potrebama, telefonom, preko vibera, fejsbuka, sajta ili preko drugih aplikacija. Obavještavaju ih o preporukama NKT, dostavljaju im materijale za rad, prate ponašanje u kućnim uslovima, daju savjete i sl.


U okviru projekta razvijena je ICT platforma za podršku pružanju usluga socijalne i dječije zaštite. Platforma će se koristiti za saradnju sa korisnicima usluga JU Centar za dnevni boravak Pljevlja, NVU „Zračak nade“ Pljevlja, njihovim roditeljima/starateljima, kao i drugim dnevnim centrima, udruženjima roditelja i organizacijama osoba sa invaliditetom na teritoriji Crne Gore.

Na platformi su obezbijeđeni posebni pristupi za Udruženja roditelja, Dnevne centre i Organizacije osoba sa invaliditetom zbog različitih tipova podrške koja je potrebna korisnicima i članovima uz mogućnost dijeljenja sadržaja.


Projekat je usmjeren na poboljšanje socijalne inkluzije djece i mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih osoba sa invaliditetom, kao i poboljšanje sistema socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori sa posebnim naglaskom na sjever Crne Gore. Postojanje i dostupnost odgovarajućih usluga u lokalnoj zajednici doprinijeće da djeca i mladi sa smetnjama u razvoju i odrasle osobe sa invaliditetom, kao i njihove porodice, dobiju odgovarajuću podršku koja će poboljšati kvalitet njihovog života i doprinijeti razvoju socijalne inkluzije.


Kroz projekat će se ojačati međusektorska saradnja, saradnja između pružaoca usluga i ljudski resursi, obezbjediti prostorni uslovi i uslovi za dobijanje licenci za pružanje usluga dnevnog boravka za odrasla lica sa invaliditetom starija od 27 godina i savjetodavno terapijskih i socijalno-edukativnih usluga za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju. Nakon licenciranja u Pljevljima će se pružati nove dvije licencirane usluge za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i odrasla lica sa invaliditetom starija od 27 godina. 


Psiholog, drugi stručni radnici i saradnici i osobe koje mogu da podijele značajne informacije moći će da postave na platformu sve neophodne informacije i preporuke, kao i stručna uputstva za djecu sa smetnjama u razvoju koja će roditelji i njihova djeca moći da primjene i realizuju u kućnim uslovima.


Na platformu se ulazi preko web stranice JU Centar za dnevni boravak Pljevlja 

Sve osobe iz dnevnih centara i udruženja roditelja i osobe sa invaliditetom koji žele da pristupe platformi, postavljaju sadržaj, roditelji/staratelji i osobe sa invaliditetom koji žele da prate sadržaj, treba da pošalju svoju E-mail adresu i ime i prezime na mail : dcpljevlja@t-com.me i dobiće lozinku preko koje ćete moći da se priključe platformi.

Potrebno je naglasiti kakav pristup se traži za postavljanje materijala i organizovanje savjetovanja i podrške ili samo za korišćenje platforme za čitanje i gledanje materijala i komunikaciju. Treba naglasiti i za koji dio platforme traže pristup.


Pored JU Centar za dnevni boravak Pljevlja i NVU „Zračak nade“ koji su pokrenuli platformu, do sada se platformi priključilo 7 dnevnih centara i 6 udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju a mnogi drugi su iskazali interesovanje i priključivanje se očekuje narednih dana.

Više informacija moguće je dobiti i od Svetlane Dujović, koordinatorke projekta i direktorica JU Centar za dnevni boravak Pljevlja, na broj telefona : 067-618-899

ili putem mejla: dcpljevlja@t-com.me



Portal Analitika